Okean Elzy w Stodole
Data: 20-02-2007 o godz. 00:05:00
Temat: Koncerty


Warszawa, klub Stodoła, 28.02.2007, godz. 19:00 Okean Elzy, najpopularniejszy zespół na terytorium byłego ZSRR, kwintesencja tego, co najlepsze w muzyce rockowej na jedynym koncercie w Polsce! Jako support wystąpi The Car Is On Fire!

O grupie Okean Elzy w Polsce słyszało niewiele osób, a szkoda. Z całą pewnością warto jest zapoznać się z twórczością tego młodego, ukraińskiego zespołu, zwłaszcza, że w niedalekiej przyszłości Okean Elzy ma stać się popularny zarówno w Polsce, jak i na Zachodzie.

Styl zespołu nawiązuje do szeroko rozumianego pojęcia Rock. Dosyć często twórczość grupy porównuje się do takich zespołów jak: The Doors, The Beatles, Radiohead, Depeche Mode, Oasis, Mummij Troll i Zemfira. Porównanie dość rozległe, ale trudno jest nazwać styl Okeana Elzy.

Od wydania swojego pierwszego albumu 'Tam, de nas nema' w 1999 roku, grupa pozostaje na pierwszym miejscu na ukraińskiej scenie muzyki rozrywkowej, zaś od roku 2000-go cieszy się również ogromną popularnością tak w Rosji, jak i w pozostałych krajach byłego ZSRR. Co ciekawe Okean Elzy wykonuje swoje utwory w języku ukraińskim, a nie rosyjskim. Jest to związane z lwowskim (we Lwowie wszechobecne jest silne poczucie tożsamości narodowej z elementami nacjonalizmu) pochodzeniem członków zespołu. W repertuarze zespołu znajdują się nieliczne piosenki anglojęzyczne, a w przyszłości Okeany planują wydanie płyty zawierającej piosenki śpiewane w języku angielskim. 7 kwietnia 2002 roku doszło w Kijowie do wspólnego koncertu zespołu i orkiestry symfonicznej "Renesans". Po tym koncercie grupa uznała, ze osiągnęła wszystko co możliwe na Ukrainie i nadszedł czas na podbój Zachodu. Dodam jeszcze, że Okean Elzy z powodzeniem koncertował już w Londynie i Paryżu.

W połowie roku 2004 zespół opuściło dwóch muzyków: basista i klawiszowiec, którzy założyli kapelę Estethic Education. Od tego czasu Okean Elzy praktycznie zniknął z prawdziwej sceny muzycznej. Pod koniec 2004 roku OE koncertował wspierając tzw. pomarańczową rewolucję. Zespół jest silnie powiązany z ekipą Juszczenki. Od lat promuje wyroby Roshen, produkowane przez oligarchę Poroshenko, jawnie wspierającego Juszczenkę i pomarańczowych "demokratów".

Wielki come-back zespołu Okean Elzy nastąpił w II połowie 2005 roku. Skład grupy został diametralnie zmieniony. W porównaniu z poprzednim w obecnym składzie znajduje się tylko wokalista - Wakarczuk oraz klawiszowiec - Szurow.
Do tej pory grupa wydała 6 albumów, przy czym każdy kolejny odbiega stylem od wcześniejszego. Według słów członków zespołu właśnie na zmienności polega styl Okeana Elzy.

Zespół:

Liderem zespołu jest Światosław Wakarczuk. Z wykształcenia jest fizykiem. Co ciekawe jego ojciec jest profesorem fizyki na Uniwersytecie Lwowskim a zarazem rektorem tego Uniwersytetu. Wakarczuk jest wokalistą, autorem tekstów i muzyki do większości piosenek. Podczas koncertów Wakarczuk jest niezwykle aktywny, zaś ruchami na scenie przypomina Jima Morrisona z The Doors. Poza muzyką zajmuje się pisaniem swojej pracy naukowej: "Supersymetria elektronów w polu magnetycznym".

P. Gudimow - gitara w grupie do 2004 r.
J. Hustoczka - bas w grupie do 2004 r.
D. Glinin - perkusja w grupie do 2004 r.
D. Szurow - klawisze

(klub STodoła)

Artykuł jest z www.muzyczneabc.pl
http://www.muzyczneabc.pl

Adres tego artykułu to:
http://www.muzyczneabc.pl/modules.php?name=News&file=article&sid=3375