Nominacje do Fryderyków 2006
Data: 07-02-2007 o godz. 15:22:31
Temat: Info


Wokalistka Ania Dąbrowska otrzymała najwięcej – osiem nominacji – w tegorocznej edycji nagród polskiego środowiska muzycznego – Fryderyków 2006.

Nominacje ogłoszono w środę w Warszawie. Nazwiska laureatów zostaną ogłoszone 17 kwietnia w warszawskiej Fabryce Trzciny.

Tegoroczne nominacje zostały ogłoszone w 28 kategoriach w sekcjach – muzyka poważna, jazz i muzyka rozrywkowa.

Ania Dąbrowska, która otrzymała aż osiem nominacji, ma szansę na wygraną w kategoriach: Album Roku Pop, Piosenka Roku, Kompozytor Roku, Autor Roku, Wokalistka Roku, Produkcja Muzyczna Roku (dwie nominacje) oraz Videoklip Roku.

Sześć nominacji otrzymał Smolik w kategoriach: Album Roku Pop, Piosenka Roku, Kompozytor Roku, Produkcja Muzyczna Roku oraz nominacja w kategorii Videoklip Roku oraz Wydawnictwo Specjalne – Najlepsza Oprawa Graficzna.

Wśród nominowanych znaleźli się także m.in. Wojciech Kilar (Album Roku Muzyka Współczesna), Tomasz Stańko (Jazzowy Muzyk Roku), Piotr Rubok (Kompozytor Roku), Gosia Andrzejewicz (Nowa Twarz Fonografii), Myslovitz (Grupa Roku).

W tej edycji wytwórnie fonograficzne oraz indywidualni artyści nadesłali zgłoszenia 42 albumów muzyki poważnej, 25 płyt jazzowych, ponad 120 albumów z polską muzyką rozrywkową, 73 albumy zagranicznych wykonawców oraz niemal 130 singli i 90 videoklipów. 31 artystów rywalizowało o nominacje w kategorii Nowa Twarz Fonografii.

Fryderyki przyznawane są od 1995 r. przez Akademię Fonograficzną. W przyznającym je jury zasiadają artyści, dziennikarze muzyczni i osoby z branży fonograficznej. W tym roku nagrody zostaną przyznane po raz 13.

W ubiegłym roku – po raz pierwszy w historii Fryderyków – nie odbyła się ceremonia ich wręczenia. Zwycięzcy Fryderyków 2005 zostali ogłoszeni na stronie internetowej.

Przez najbliższe trzy lata organizacją gali wręczenia statuetek zajmie się agencja muzyczna, której szefuje Stanisław Trzciński. Jak mówił Trzciński podczas środowej konferencji prasowej „planowanych jest wiele atrakcji”.

Będziemy starali się sprawić, by na galach w przyszłości pojawiali się nie tylko polscy artyści – powiedział. Dodał, że w kolejnych latach planowane są także transmisje telewizyjne z uroczystości.

(PAP)

Artykuł jest z www.muzyczneabc.pl
http://www.muzyczneabc.pl

Adres tego artykułu to:
http://www.muzyczneabc.pl/modules.php?name=News&file=article&sid=3318