Festiwal gwiazd na Gali Muzyki Rozrywkowej i Jazzu Fryderyk Festiwal 2024
Data: 05-03-2024 o godz. 00:06:35
Temat: Info


Trzydziesta, jubileuszowa Gala Muzyki Rozrywkowej i Jazzu już 22 marca w śląskiej PreZero Arena Gliwice.

Znamy kolejne nazwiska muzycznych gwiazd, których występy uświetnią ceremonię wręczenia nagród.

Obok Dody i Smolastego, Darii Zawiałow i Kwiatu Jabłoni wystąpią między innymi: Vito Bambino, Kaśka Sochacka, Mery Spolsky i Ralph Kaminski, L.U.C, Daria ze Śląska, Dawid Tyszkowski i Skubas, Kasia Lins i WaluśKraksaKryzys.

· Bilety na Galę Muzyki Rozrywkowej i Jazzu Fryderyk 2024 już w sprzedaży

Już 22 marca województwo śląskie i Gliwice ponownie staną się stolicą polskiej piosenki. Uroczystą ceremonię wręczenia najważniejszych nagród przemysłu muzycznego w kategoriach muzyki rozrywkowej i jazzowej uświetnią występy artystów nominowanych do Fryderyków i wszystko wskazuje na to, że jubileuszowa gala Fryderyków upłynie pod znakiem znakomitych duetów i kooperacji.

Trzydziesta gala rozdania najważniejszych nagród muzycznych zapowiada się niezwykle emocjonująco! Do PreZero Areny Gliwice zjadą największe gwiazdy polskiej sceny, a kilkunastotysięczny obiekt jednego z najstarszych miast na Górnym Śląsku wypełni się dźwiękami najlepszej polskiej muzyki. Związek Producentów Audio Video, główny organizator konkursu, karty atrakcji na Gali odkrywa powoli, ale już wiadomo, że muzyczne duety i kooperacje będą miały tego wieczoru swój „dobry moment”. Szykuje się koncert jakiego jeszcze nie było!


Oprócz Dody i Smolastego, Darii Zawiałow i zespołu Kwiat Jabłoni w PreZero Arena Gliwice pojawi się między innymi wyróżniony w tym roku przez Akademię aż ośmioma nominacjami do statuetki Vito Bambino. Ten wokalista, autor tekstów i kompozytor umiejętnie łączy polską melancholię z niepolską ekspresją, a wymagające od słuchacza uwagi i skupienia teksty precyzyjnie oplata przebojową muzyką. Jego drugi solowy album 'Pracownia' doczekał się znakomitych recenzji i nominacji m.in. w kategorii Album Roku Indie Pop.

Na fryderykowej scenie zobaczymy także Mery Spolsky, która powalczy o statuetkę w dwóch w kategoriach - Artystka Roku oraz Album Roku Pop za album 'Erotik era'. Mery, specjalistkę od elektronicznych, tanecznych brzmień, usłyszymy w duecie z Ralphem Kaminskim w utworze "Pies i Suka". Piosenka, będąca remiksem dwóch przebojów: "Suki" – w wykonaniu Mery i "Psa" – autorstwa Ralpha miała premierę na początku tego roku.

Równie interesująco zapowiada się duet Kasi Lins z projektem WaluśKraksaKryzys. Kasia, która również ubiega się o statuetkę w kategorii Artystka Roku, jesienią ubiegłego roku wróciła na rynek z muzycznym miłosnym crime story, czyli krążkiem 'Omen', który uzyskał nominację w kategorii Album Roku Indie Pop. Na płycie znalazła się m.in. piosenka wykonywana wspólnie z Walusiem "Do śmierci mamy czas". WaluśKraksaKryzys, który w zeszłym roku wydał swój trzeci krążek zatytułowany "+piekło+niebo" ma natomiast szansę na statuetkę w kategorii Album Roku Rock.

O Fryderyka w kategorii Artystka Roku walczy również Kaśka Sochacka, kolejna przedstawicielka młodego pokolenia, którą zobaczymy na gliwickej scenie. Od dwóch lat nagradzana Fryderykami, między innymi za Fonograficzny Debiut Roku 2022 i Najlepsze Nowe Wykonanie 2023, potrafi oczarować fanów swoim zachrypniętym głosem i charyzmą.

Wielbicieli twórczości Dawida Tyszkowskiego nominowanego w kategorii Album Roku Pop za debiutancką płytę "Mój kot zaginął i raczej już nie wróci" z pewnością ucieszy fakt, że również i jego występ uświetni Galę Fryderyków. Dawid wystąpi w Gliwicach u boku Skubasa. Artyści mają na koncie świetnie przyjęty przez fanów wspólny utwór "Co i tak nadejdzie" z czwartego albumu Skubasa o tym samym tytule.

Wielbiciele talentu Natalii Przybysz na pewno będą trzymać kciuki za jej zwycięstwo w kategorii Album Roku Indie Pop. Piosenkarka, autorka tekstów i kompozytorka kilka miesięcy temu wydała kolejny album "Tam", przez wielu recenzentów oceniony jako najlepszy w jej karierze. W PreZero Arenie Gliwice Natalia wystąpi w duecie z Rosalie., która ubiegać się będzie o statuetkę w kategorii Najlepszy Album Roku Soul, R&B, Reggae. Jak wypadnie ten duet dwóch zmysłowych osobowości muzycznych?

W innym klimacie będzie na pewno utrzymany występ reprezentantów młodego muzycznego pokolenia – Oskara Cymsa i Carli Fernandes. Oskar, podbijający radiowe listy przebojów, nagrał z Carlą utwór "Do gwiazd", który znalazł się na ścieżce dźwiękowej do filmu „Akademia Pana Kleksa”. Album z muzyką z tego obrazu powalczy o statuetkę w kategorii Album Roku Muzyka Filmowa, Teatralna, Ilustracyjna.

Na gliwickiej arenie we wspólnym utworze zobaczymy także nominowanych w kategorii Fonograficzny Debiut Roku Kathię i Franka Leena, którym towarzyszyć będzie Paulina Przybysz ubiegająca się o statuetkę m.in. w kategorii Album Roku Soul, R&B, Reggae za płytę "Wracając". To trio zapewne zaproponuje nam dźwięki z pogranicza elektroniki, popu i r&b, bezbłędnie łącząc zmysłowość z subtelnością.

Pochodząca ze Śląska artystka podczas ceremonii rozdania Fryderyków w Gliwicach z pewnością poczuje domową atmosferę przychylności ze strony fanów. Daria ze Śląska, odkrycie ubiegłego roku, to nie tylko ciekawa osobowość, ale też, podobnie jak Kathia i Frank, kandydatka do nagrody w kategorii Fonograficzny Debiut Roku. Czy rodzinne strony przyniosą jej szczęście w konkursie?

Z innego obszaru muzycznego wywodzi się L.U.C. Ten wielokrotnie nagradzany kompozytor, producent muzyczny, autor spektakli multimedialnych, seriali i filmów jest również autorem muzyki do filmu „Chłopi”, z którą ubiega się o Fryderyka m.in. w Kategorii Utwór Roku oraz Album Roku Muzyka Filmowa, Teatralna, Ilustracyjna. Na potrzeby tego wyjątkowego przedsięwzięcia zbudowano specjalny skład Rebel Babel Film Orchestra, do którego zaproszono wielu muzyków, głęboko zakorzenionych w tradycyjnej muzyce polskiej, z Marią Pomianowską, Apolonią Nowak czy Laboratorium Pieśni na czele. Występy L.U.C.a to zawsze porcja pozytywnej energii, obok której nie sposób przejść obojętnie.

Skład artystów występujących na jubileuszowej Gali Fryderyków Muzyki Rozrywkowej i Jazzu na ten moment zamyka jedna z najważniejszych polskich wokalistek jazzowych – Dorota Miśkiewicz. W tym roku nominowana jest do Fryderyka w dwóch kategoriach: Artysta Roku Jazz oraz Album Roku Jazz za płytę 'Bons Amigos', nagraną w Rio de Janeiro z ikoną latin jazzu, brazylijskim gitarzystą Toninho Hortą. Zakotwiczona w jazzie lubi eksperymentować, więc jej koncerty obfitują w muzyczne niespodzianki.

Tych ostatnich z pewnością nie zabraknie podczas tegorocznej ceremonii rozdania nagród. Tradycyjnie już organizatorzy dbają, by w planie Festiwalu znalazły się spotkania artystów z fanami i konkursy.

Fryderyk Festiwal 2024

Uroczysta Gala Muzyki Rozrywkowej i Jazzu odbędzie się 22 marca w PreZero Arena Gliwice. Bilety na to wydarzenie są już dostępne na stronie

Fryderyk Festiwal 2024
Gala Muzyki Rozrywkowej i Jazzu

22 marca 2024 r., PreZero Arena Gliwice
ul. Akademicka 50, 44-100 Gliwice

Organizatorzy wydarzenia: Związek Producentów Audio Video, Akademia Fonograficzna, Dajprawokulturze.pl

Współgospodarze wydarzenia: Województwo Śląskie, Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia, Miasto Gliwice, PreZero Arena Gliwice.

Partnerzy wydarzenia: Związek Artystów Wykonawców STOART, Skoda, Tymbark, IMS sensory media, LaBiostetique.

Patroni medialni Gali Muzyki Rozrywkowej i Jazzu: TVN, RMF, RMF MAXX, Onet.pl.

Producent wydarzenia: High Events.

Fryderyki to najważniejsze narody muzyczne przyznawane od 1995 roku przez Akademię Fonograficzną, czyli powołane przez Związek Producentów Audio Video jury, w skład którego wchodzi ponad 1 900 artystów, twórców, producentów, dziennikarzy i reprezentantów branży fonograficznej. Nominowani do Fryderyków wyłaniani są w drodze tajnego głosowania wszystkich członków Akademii podzielonej na trzy sekcje: muzyki rozrywkowej, poważnej i jazzowej. Członkowie Akademii mogą należeć wyłącznie do jednej sekcji i tylko w jej obrębie mają prawo głosu. Dzięki temu każdy ma szansę wypowiedzieć się w tej dziedzinie muzyki, która jest mu najbliższa.

Zwycięzcy są wybierani w drugiej turze tajnego głosowania. Wówczas członkowie Akademii wskazują już tylko jedną pozycję w danej kategorii. W przypadku uzyskania tej samej liczby głosów przez dwie lub więcej nominowanych pozycji odpowiedniemu zwiększeniu ulega liczba zwycięzców.

O Związku Producentów Audio Video

ZPAV jest stowarzyszeniem producentów fonogramów i wideogramów muzycznych, zrzeszającym ok. 90% rynku muzycznego w Polsce. Posiada zezwolenie ministra kultury i dziedzictwa narodowego na zbiorowe zarządzanie prawami producentów fonograficznych. Od momentu powstania w 1991 roku ZPAV prowadzi działania na rzecz dynamicznego rozwoju rynku muzycznego w Polsce.

Jest grupą krajową Międzynarodowej Federacji Przemysłu Fonograficznego (IFPI), która zrzesza i reprezentuje światowy przemysł muzyczny (ponad 1 400 firm w 66 krajach). ZPAV działa na forum legislacyjnym, współpracuje z organami ścigania i wymiaru sprawiedliwości w dziedzinie ograniczenia naruszeń praw autorskich i pokrewnych, prowadzi szerokie działania edukacyjne oraz promocyjne, wspierające rozwój rynku muzycznego, m.in. opracowuje Oficjalną Listę Sprzedaży (OLiS) oraz przyznaje wyróżnienia Złotych, Platynowych i Diamentowych Płyt.

Od 1995 r. ZPAV jest organizatorem Fryderyków – nagród muzycznych, przyznawanych przez środowisko muzyczne: muzyków, autorów, kompozytorów, producentów muzycznych, dziennikarzy i branżę fonograficzną, zrzeszonych w Akademii Fonograficznej.


(Katarzyna Kowalewska - QL CITY Music & Entertainment PR)









Artykuł jest z www.muzyczneabc.pl
http://www.muzyczneabc.pl

Adres tego artykułu to:
http://www.muzyczneabc.pl/modules.php?name=News&file=article&sid=30589