Wyjątkowa trasa koncertowa Renaty Przemyk i Dagadany
Data: 05-12-2023 o godz. 00:36:42
Temat: Info


Renata Przemyk (10.02.1966 Bielsko-Biała) & Dagadana zapraszają na trasę "Vera to Ja". To autorski projekt etniczny składający ze szczęśliwej 13-tki utworów inspirowanych prawdziwą naturą kobiety, która czerpie siłę z ziemi, z wody i z Księżyca.



Jej historia zaczyna się przy poczęciu, przez relacje ze światem, mężczyzną, kobietą, córką aż po świadome odejście. Życie zgodne z naturą jest jednocześnie głębokie i proste a trudne tematy zwyczajnie opowiadane odczarowują tabu.

Koncerty są zapowiedzią wspólnej płyty Artystek pod tym samym tytułem.


Gośćmi specjalnymi koncertu będą Daga Gregorowicz i Dana Vynnytska, czyli zespół Dagadana. W swojej twórczości wykorzystują elementy kultury polskiej i ukraińskiej za pomocą jazzu, elektroniki i world music.

Vera to ja i Ty też.
Z naturą nie wygrasz, warto się z nią dogadać!

02.02.2024 Bielsko-Biała Cavatina Hall
09.02.2024 Łódź Wytwórnia
11.02.2024 Warszawa Stodoła
15.02.2024 Lublin Centrum Spotkania Kultur
18.02.2024 Gdańsk Stary Maneż
23.02.2024 Toruń Aula UMK
24.02.2024 Poznań Tama
25.02.2024 Kraków Klub Studio

Bilety dostępne w ebilet.pl | biletyna.pl | biletomat.pl | ticketclub.pl oraz na stronach klubu Wytwórnia, Klubu Stodoła, CSK w Lublinie oraz w Klubie Studio.

(Daga Gregorowicz, Renata Przemyk i Dana Vynnytska)

Teksty na kanwie przyśpiewki ludowej oprawione poetycko idealnie współbrzmią z lirą korbową jak i z loopami. Instrumenty etniczne eklektycznie dogadują się z osiągnięciami nowoczesnej technologii łącząc świat stary z nowym, jak w życiu każdej kobiety balansującej najczęściej na krawędzi. Biały śpiew dobrze oddaje kobiecą siłę lecącą mocnym głosem do świata i do nieba. Mądrość ludowa często zaskakuje nas swoją trafnością i dosadnością a proste melodie zaśpiewane czasem tkliwie innym razem przecinają swoją siłą przestrzeń jak nożem. Mocną inspiracją była mi lektura „Biegnącej z wilkami” Clarissy Pincola Estes, ale i własne obserwacje i doświadczenia.


Renata Przemyk jest osobą chodzącą swoimi ścieżkami, niepokorną i ciekawą świata. Śpiewa, gra, komponuje, pisze teksty, współpracuje z teatrem i z innymi artystami. Chętnie podejmuje wyzwania i ma odwagę iść pod prąd. Jej piosenki śpiewane z potrzeby serca i całym sercem stawały się przebojami. Większość jej płyt uzyskało status złotych za sprzedaż ponad 50.000 każdego tytułu, wielokrotnie były nominowane i nagradzane, przeważnie za indywidualność artystyczną.

Trudno jednoznacznie określić twórczość muzyczną Renaty – jest tam rock, poruszające teksty, elementy etniczne, czasem mocna sekcja rytmiczna, czasem dynamiczny głos z samym basem, ale też ironia i głos biały – wszystko co w danym momencie może być potrzebne do wyrażenia aktualnych emocji. W muzyce nie ma granic. Sama artystka nazywa to co robi wiecznym poszukiwaniem brzmień, wzruszeń i klimatów do niczego przedtem niepodobnych. Stąd pewnie każda kolejna płyta różni się diametralnie od poprzedniej, choć na każdej nieodmiennie pojawia się akordeon, instrument do którego ma ewidentną słabość, bez względu na mody i jej charakterystyczny głos. W plebiscycie „Polityki” i „Wprost” znalazła się w setce najwybitniejszych artystów XX wieku.

►https://pl.wikipedia.org/wiki/Renata_Przemyk
►http://renataprzemyk.art.pl
►https://www.facebook.com/renataprzemyk/
►https://www.instagram.com/renataprzemykofficial/
►https://twitter.com/renata_przemyk
►https://www.tiktok.com/@renataprzemyk
►https://www.youtube.com/channel/UCq4rYafEHOfnJZAw4cfNC2w
►https://tidal.com/browse/artist/4831352
►https://open.spotify.com/artist/6lhrwZITKYJgZE3y7QUk1O
►https://www.deezer.com/pl/artist/903851
►https://music.apple.com/us/artist/renata-przemyk/368648451
►https://music.youtube.com/search?q=renata+przemyk
►https://www.last.fm/pl/music/Renata+Przemyk
►https://soundcloud.com/renata-przemyk


Zespół Dagadana już od piętnastu lat znakomicie łączy elementy kultury ukraińskiej i polskiej za pomocą jazzu, elektroniki czy world music. Na przypominanej z okazji 15-lecia istnienia zespołu płycie „Meridian 68”, grupa zwróciła się w stronę dziś już nieco zapomnianej muzyki ludowej. Na płycie znalazły się tradycyjne piosenki z różnych regionów Polski (m.in. z Kurpiowszczyzny i Wielkopolski), ludowe pieśni ukraińskie i łemkowskie, usłyszeć tu można mongolską poezję a także jeden wyjątkowy utwór nagrany po chińsku wspólnie z poznanym w Pekinie z mongolsko - chińskim zespołem North Lab.

►https://pl.wikipedia.org/wiki/Dagadana
►http://www.dagadana.pl
►https://www.facebook.com/dagadana
►https://www.instagram.com/dagadana/
►https://twitter.com/dagadana
►https://www.tiktok.com/@dagadana
►https://www.youtube.com/user/dagadana
►https://tidal.com/browse/artist/4610258
►https://open.spotify.com/artist/7JVB1NU2XgRA0lViT3HPrt
►https://www.deezer.com/pl/artist/468883
►https://music.apple.com/pl/artist/dagadana/390375075
►https://music.youtube.com/search?q=dagadana
►https://www.last.fm/pl/music/Dagadana
►https://soundcloud.com/dagadana

(Magdalena Gądek - Agora Muzyka)







Artykuł jest z www.muzyczneabc.pl
http://www.muzyczneabc.pl

Adres tego artykułu to:
http://www.muzyczneabc.pl/modules.php?name=News&file=article&sid=29995