Dobrawa Czocher prezentuje BIODIVERSITY!
Data: 19-10-2023 o godz. 00:41:27
Temat: Info


Po uznanym przez krytyków solowym debiucie "Dreamscapes", światło dzienne ujrzał nowy konceptualny projekt Dobrawy Czocher (12.09.1991 Tczew, pomorskie) . Podzielony na 3 części utwór „Biodiversity” został skomponowany na ensemble wiolonczelowy. W jego skład wchodzą trzy części: „Dawn”, „Daylight” oraz „At Night".

Komponując utwór o bioróżnorodności artystka postawiła sobie przede wszystkim pytanie jaki wspólny mianownik łączy temat przyrody i muzyki, w tych dwóch, wydawałoby się, odmiennych zagadnieniach. Wymiana, współzależność, połączenie i cykl stały się tematami, które postanowiła zobrazować za pomocą dźwięków. W każdym ekosystemie organizmy są od siebie zależne, wpływając na siebie i współtworząc go tak samo jak w każdym utworze muzycznym już na poziomie kompozycyjnym dźwięki tworzą harmonie oraz melodie, a te tworzą całe kompozycje - ekosystemy. Podobnie na późniejszym już etapie wykonywania kompozycji przez zespół, muzycy są połączeni zmysłem słuchu i wzroku, a także na poziomie emocjonalnym. Bez współdziałania, bez harmonii i bez wymiany przyroda obumiera. Czy nie to samo dzieje się w przypadku braku wrażliwości na te aspekty w muzyce? Ideą podczas wykonywania utworu było niestandardowe ustawienie muzyków - nie obok siebie, tak by było komfortowo i wygodnie. Oddaleni od siebie wiolonczeliści musieli wykazać się szczególną uważnością na współwykonawców, na to, co ich linia muzyczna wyraża i dokąd prowadzi.

EP-kę „Biodiversity” otwiera utwór pt. "Dawn" (świt), który w magiczny sposób ukazuje załamanie światła w pierwszych sekundach wschodu słońca. Czocher jest wirtuozem wiolonczeli, wybitnym talentem, który potrafi sprawić, że jej instrument opowiada historie jak niewielu innych. To utwór tragicznie piękny, pełen emocji i zapadający w pamięć.

"Daylight" (światło dzienne) to kolejny utwór, który zaczyna się tam, gdzie skończył się "Dawn". Początkowo nieśmiało i powoli, jak zaczyna się dzień, powoli staje się coraz bardziej radosny, z szarpanymi smyczkami wiolonczeli tańczącymi pod wspaniałą melodią.

"At Night" (w nocy) to główny utwór, który zamyka EP-kę "Biodiversity". Wiolonczela Dobrawy gra tu nawiedzoną, posępną melodię, która brzmi jak chłodny koc nocy w ciepły letni dzień opisany w poprzednim utworze. Czocher po raz kolejny pokazuje, że jest wyjątkowym talentem w klasycznym świecie, zdolnym do opowiadania pięknych historii całkowicie samodzielnie.

Dobrawa Czocher
"Biodiversity"
℗ 2023 Modern Recordings
Lista utworów: (czas. 8:12)
Premiera: 13 października 2023

1. Dawn (3:25)
2. Daylight (2:50)
3. At Night (1:57)

Composed & performed by Dobrawa Czocher
Recorded, mixed & mastered by Piotr Wieczorek

Od premiery solowego albumu „Dreamscapes” artystka koncertuje po całej Europie, jednocześnie pracuje też nad muzyką do słuchowiska radiowego i do sztuki teatralnej.

Nadchodzące koncerty:

21.10 Festival de Música Visual de Lanzarote - Lanzarote, Hiszpania (będę grać w jaskini)

24.10 Cactus - Brugia, Belgia

25.10 CCHA - Hasselt, Belgia

27.10 Hemmersdorf Pop Festival, Hemmersdorf, Niemcy

06.11 Milton Court, Barbicancentre - Londyn, Wielka Brytania (otwieram koncert Volkera Bertelmanna)

16.12 Kolorit Festival, Silent Green, Berlin, Niemcy

(Dobrawa Czocher)


W dojrzałym wieku… zaledwie 30 lat Czocher ma już na koncie udaną karierę muzyczną. Po ukończeniu dwóch prestiżowych uczelni – Uniwersytetu Muzycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie i Hochschule für Musik w Detmold – grała w młodzieżowej Junge Deutsche Philharmonie, a później zasiadła za pulpitem pierwszej wiolonczelistki w Neue Philharmonie Berlin oraz została solistką w Filharmonii Szczecińskiej. W tych wymagających latach Czocher doszła do głębokiego zrozumienia repertuaru klasycznego i wyróżniła się jako wiodąca instrumentalistka. Jednak dopiero we współpracy z przyjaciółką, również Polką, Hanią Rani, Czocher pokusiła się o komponowanie. Pierwszy wspólny projekt duetu pt. „Biała flaga” prawdziwie odmienił nastawienie wiolonczelistki – która dotąd skupiała się wyłącznie na rozwijaniu umiejętności instrumentalnych – pchając ją ku swobodnemu wyrażaniu siebie. Powstały album nie tylko zebrał wysokie oceny w Polsce, a także przykuł uwagę krytyków zagranicznych. Niedługo później, nakładem wytwórni Deutsche Grammophon, ukazał się drugi album duetu pt. „Inner Symphonies”, który zyskał uznanie na całym świecie. Poza mistrzowskim warsztatem wiolonczelowym, który Czocher rozwija od 7 roku życia, porwała publiczność naturalnym stylem, w jakim łączy muzykę „poważną” z alternatywnymi podejściami do nagrywania i brzmieniami. Płyta 'DREAMSCAPES' dowodzi, jak swobodnie wiolonczelistka oscyluje pomiędzy muzyką klasyczną a współczesną. Można tam usłyszeć najróżniejsze wpływy, od Brahmsa przez Philipa Glassa po GoGo Penguin. Podczas nagrywania albumu Czocher współpracowała z niemieckim producentem Niklasem Paschburgiem, który nadał mu charakterystykę filmową, stosując techniki nakładania warstw brzmieniowych.

►https://pl.wikipedia.org/wiki/Dobrawa_Czocher
►https://dobrawaczocher.com
►https://www.facebook.com/people/Dobrawa-Czocher/100069713918266/
►https://www.instagram.com/dobrawaczocher/
►https://www.youtube.com/channel/UCrCW2YQ4LIoiJqu_R6gFfpw
►https://tidal.com/browse/artist/8821162
►https://open.spotify.com/artist/7A5EBB4tls8HDFroU2Cm5p
►https://www.deezer.com/en/artist/12566280
►https://music.apple.com/pl/artist/dobrawa-czocher/1034724053?l=pl
►https://music.youtube.com/search?q=dobrawa+czocher
►https://www.last.fm/pl/music/Dobrawa+Czocher
►https://soundcloud.com/dobrawaczochermusic

(Paulina Grudzińska - GOOD NEWS MARKETING)







Artykuł jest z www.muzyczneabc.pl
http://www.muzyczneabc.pl

Adres tego artykułu to:
http://www.muzyczneabc.pl/modules.php?name=News&file=article&sid=29691