Vader. Wojna totalna. (40 lat apokalipsy. Wydanie jubileuszowe)
Data: 17-10-2023 o godz. 22:47:42
Temat: Książki


Nowe, jubileuszowe wydanie książki na 40-lecie niekwestionowanej legendy death metalu - zespołu Vader. Drugie wydanie zostało wzbogacone o nowe rozdziały, opisując historię zespołu z ostatnich lat, fotografie niepublikowane w poprzedniej książce i kompletną dyskografię.

Jak postrzegała Vadera rodzima konkurencja z końca lat 80. i początku lat 90. i czemu akurat zespołowi z Olsztyna się udało? Co jest największym sukcesem grupy według jej menedżera? Dlaczego Hal przez dwa tygodnie nie mógł się wydostać z Ekwadoru i jak w końcu mu się udało? Dlaczego po latach Vader zmienił studio nagraniowe i co o zespole myśli Scott Atkins, producent jego ostatniej płyty? Jak to możliwe, że właśnie Vader zagrał pierwszą europejską trasę koncertową w warunkach lockdownu? Dlaczego odszedł James i kim jest Michał, który go zastąpił?

Pasjonująca opowieść o jednym z najważniejszych zespołów heavymetalowych w historii Polski, którego popularność wybiega daleko poza granice naszego kraju.


► https://pl.wikipedia.org/wiki/Vader
► https://www.facebook.com/vader/
► https://www.instagram.com/Vader_Band_Official/
► https://twitter.com/vaderband
► https://vader-store.com
► https://www.youtube.com/channel/UCfsUPHDUxALBgo0kutfO0RA
► https://tidal.com/browse/artist/24054
► https://open.spotify.com/artist/2s5DSt9VBNzAn2TbtDHzFZ
► https://www.deezer.com/pl/artist/7708
► https://music.apple.com/us/artist/vader/3563163
► https://music.youtube.com/search?q=vader
► https://www.last.fm/pl/music/Vader


Tytuł: Vader. Wojna totalna. (40 lat apokalipsy. Wydanie jubileuszowe)
Autor:Jarek Szubrycht
Redakcja i korekta: Joanna Mika, Kamil Misiek, Grzegorz Krzymianowski, Anna Strożek, Agnieszka Luer-Mika
Opracowanie typograficzne i skład: Joanna Pelc
Projekt okładki: Paweł Szczepanik / BookOne.pl
Zdjęcie na 1 stronie okładki Łukasz Jaszak
Zdjęcie na 4 stronie okładki Adam Sieklicki
Zdjęcia na wewnętrznych stronach okładki Kobaru.pl
ISBN: 9788383300726
Wydawnictwo: Sine Qua Non
Data II wydania: 23 sierpnia 2023
Format: 160 x 220 mm
Oprawa: twarda
Stron: 530
Waga: około 840 g
Cena: + - 79 zł
Książka dostępna także jako e-book

Copyright © by Jarek Szubrycht 2014, 2023
Copyright © for the Polish edition by Wydawnictwo SQN 2014, 2023

All rights reserved. Wszelkie prawa zastrzeżone

Książka zaprojektowana i wyprodukowana w Polsce.

www.wsqn.pl
www.sqnstore.pl
www.labotiga.pl

(Serdecznie Dziękuję Piotrowi Stokłosie)

Vader. Wojna totalna.

To jest historia zespołu Vader. Losy Piotra Wiwczarka z Olsztyna, który jako nastolatek powiesił sobie plakat Judas Priest nad łóżkiem w swoim pokoju w domu dziadków. Gapił się w to okno na lepszy świat przed zaśnięciem, zerkał na nie, kiedy budził się rano i gdy wracał ze szkoły.

Snuł marzenia. Rozmyślał, jak cudownie mogłoby być, gdyby zamiast Halforda i Downinga to on stanął na tej olbrzymiej scenie, skąpany w purpurowym świetle reflektorów. Jakby to mogło być, gdyby nagrywał i wydawał prawdziwe płyty, kręcił pokazywane w telewizji teledyski, jeździł z koncertami po całym świecie, od Australii przez Amerykę Południową po Japonię.

W kraju za żelazną kurtyną, gdzie szalała cenzura, otrzymanie paszportu zależało od ubeckiego widzimisię, instrumenty nadawały się wyłącznie na rozpałkę, a karykatura rynku fonograficznego nijak nie zaspokajała potrzeb muzyków i fanów, Piotrek marzył o rzeczach po prostu niewyobrażalnych.

Wojna totalna to książka o tym, jak niemożliwe stało się możliwe. Ale i o tym, że za spełnianie marzeń trzeba słono płacić.


* * * *

Pierwszy wypad do Ameryki, on był nie do zapamiętania. "No jakie wrażenia mógł stamtąd wywieść chłopak z Polski, który na własne oczy widzi to, co wcześniej znał tylko z filmów? Stany to był wtedy inny świat, coś niesamowitego. Czułem się, jakbym grał w filmie", wspomina lider zespołu. Miał okazję nie tylko odwiedzić scenerię kinowych przebojów, ale też wreszcie przybić piątkę tym wszystkim wojownikom podziemia, z którymi przez lata korespondował. "Była ich cała masa, każdego dnia. Pamiętam pierwsze nasze spotkanie z Immolation w Nowym Jorku, kiedy oni wszyscy założyli koszulki Vader, albo Gene´a Hoglana, który po koncercie postawił kielicha i mówi: »Moi bohaterowie!«. Byłem cholernie wzruszony, przecież Hoglan grał w Dark Angel i Death, był drugim najważniejszym perkusistą, po Lombardo, w muzyce ekstremalnej"

Początek jednak był dość niefortunny, bo Peter wylądował za oceanem niemal z pustymi rękami. "Na lotnisku stres totalny. Jakoś udało nam się przejść przez tę bramkę, odpowiedzieć na tę ich pytania; była masa papierów... W końcu odetchnęłam z ulgą, odbieram bagaż, otwieram gitarę, a gitara pęknięta, tu przy kluczu. Przez całą trasę wszystko wisiało na włosku, stroiłem ją kombinerkami, a instrumentu na zmianę oczywiście nie miałem". To, co dzisiaj wydaje mu się zabawne, a wręcz nieprawdopodobne, wtedy mogło położyć cały wyjazd. (...) (str.165)


* * * *


Historia Vadera to coś więcej niż historia jednego z najważniejszych zespołów deathmetalowych na świecie. To historia polskiego ekstremalnego metalu, od jego zarania do dzisiaj, a także barwna i dynamiczna opowieść o ludziach z prawdziwą pasją!
- Adam Nergal Darski (Behemoth)

Podziwiam Petera i jednocześnie mu zazdroszczę – determinacji w działaniu, spełnianiu marzeń i pokonywaniu przeszkód. Dla mnie on i jego Vader są bohaterami ostatniego ćwierćwiecza. Pokazali, że nie jesteśmy pokoleniem straconym (mam rok mniej niż Peter), że potrafimy zmierzyć się ze światem, wychodząc z tego pojedynku z tarczą, że z piwnic i garaży można przebić się na duże sceny i przemierzać świat na swoich warunkach. Wojna totalna ma dodatkowy wymiar w postaci autora. Jarek Szubrycht jest nie tylko świetnym dziennikarzem, ale też człowiekiem wywodzącym się z tego środowiska – fanem, muzykiem jeżdżącym w trasy również z Vaderem i kumplem większości osób wypowiadających się w książce. I też dzięki temu Wojna totalna jest wyjątkowym dokumentem o niezwykłym zespole.
- Leszek Gnoiński

Kiedy słyszę opowieści Jarka Szubrychta o grupie Vader, wzdycham, czemu nie zostałem metalowcem. Zapytał mnie, czy coś bym napisał na okładkę książki, ale tak się zaczytałem, że nie starczyło czasu.
- Bartek Chaciński

Tytuł: Vader. Wojna totalna.
Autor Jarek Szubrycht
ISBN: 978-83-7924-211-5
Wydawnictwo: Sine Qua Non
Rok wydania: czerwiec 2014
Format: 150 x 210 mm
Oprawa: twarda lakierowana
Stron: 430 + 24 stron ze zdjęciami
Waga: około 625 g
Cena: + - 49 zł

(Serdecznie Dziękuję Pawłowi Szczepanikowi)
>
Artykuł jest z www.muzyczneabc.pl
http://www.muzyczneabc.pl

Adres tego artykułu to:
http://www.muzyczneabc.pl/modules.php?name=News&file=article&sid=29680