Peter Gabriel w nowej miłosnej piosence
Data: 01-10-2023 o godz. 22:12:54
Temat: Info


Piątek 29 września to już dziesiąta pełnia Księżyca z Peterem Gabrielem (13.02.1950 Chobham, Surrey, Anglia), podczas których artysta dzieli się piosenkami z albumu „i/o”. Pierwszą opublikowaną wersją „This Is Home” jest Dark-Side Mix autorstwa Tchada Blake’a.Napisany i wyprodukowany przez Petera Gabriela utwór to po prostu „miłosna piosenka”. Jak mówi artysta: – Zaczęło się od inspiracji świetnymi sekcjami rytmicznymi Tamla/Motown. Staraliśmy się odtworzyć je w nowoczesny sposób, z tamburynem i klaskaniem. Bardzo podoba mi się ten groove, Tony Levin zagrał świetną partię basu.

Peter Gabriel jak zwykle postawił na eksperymenty: – Zrobiłem coś nietypowego, ponieważ próbowałem bawić się niskim i wysokim głosem. Na początku mamy ten niemalże konwersacyjny głos, druga część piosenki jest już śpiewana wyższym, bardziej emocjonalnym głosem. Pomyślałem, że umieszczenie ich obok siebie brzmiałoby niezwykle intymnie.

(Peter Gabriel / fot. Nadav Kander)

Peter Gabriel
"This Is Home (Dark-Side Mix)" (5:04)
℗ 2023 Peter Gabriel Ltd, The copyright in this sound recording is owned by Peter Gabriel Ltd
Premiera: 29 września 2023

Jak zdradza artysta, niektóre z wczesnych dyskusji na temat „This Is Home” zostały przeprowadzone z… DJ-em i producentem Skrillexem. – Zadzwonił do mnie Skrillex, który jest bardzo utalentowanym muzykiem, i pomyślałem, że ciekawie będzie zobaczyć, co chodzi mu po głowie. Przyszedł do mojego domowego studia, usiedliśmy, rozmawialiśmy i próbowaliśmy dopracować fragmenty, które skończyłyby jako ta piosenka. Próbował zachęcić mnie do napisania utworu o nocy w klubie i takich tam rzeczach. To jednak nie jest moja bajka, ostatecznie stworzyłem więc coś bardziej o rodzinie i domu, i naprawdę podoba mi się efekt końcowy. Chociaż poszliśmy w zupełnie innym kierunku, było to interesujące doświadczenie. Myślę, że dobrze jest czasem wyjść poza swoją strefę komfortu.

W „This Is Home” możemy usłyszeć szwedzki męski chór Orphei Drängar, a także aranżację orkiestrową Johna Metcalfe’a. – Uważam, że brzmią fantastycznie – mrocznie, poruszająco i emocjonalnie. Bardzo podobają mi się smyczki w drugiej części, są dość chwytliwe, nieco popowe. Myślę, że John podchwycił to, do czego dążyłem. Jak zawsze wykonał świetną robotę.

Wrześniowej premierze towarzyszy grafika Davida Moreno – „Conexión de catedral II”. – Szukałem sztuki współczesnej, która w jakiś sposób przedstawiałaby dom. Znaleźliśmy kilka rzeczy, ale to jego dzieło naprawdę się wyróżniało. David często tworzy jednokolorowe, przypominające dom symbole z wykorzystaniem fortepianowego drutu. Myślę, że to bardzo wyjątkowe prace. To piosenka o związku, więc – biorąc pod uwagę to, co próbowałem zrobić z tekstem – wydawało mi się, że jego obraz z dwojgiem drzwi doskonale tu pasował. Zgodził się, żebyśmy go wykorzystali, za co jestem mu bardzo wdzięczny.

Podobnie jak poprzednie wydawnictwa, „This Is Home” ukaże się w kilku wersjach: Dark-Side Mix w wykonaniu Tchada Blake’a, a także Bright-Side Mix stworzony przez Marka „Spike’a” Stenta i Atmos Mix (In-Side Mix) Hansa-Martina Buffa, które ukażą się podczas następnego nowiu.


Peter Gabriel zyskał międzynarodową sławę za sprawą sukcesu Genesis, zespołu, który założył jeszcze w szkole. Po opuszczeniu grupy w 1975, nagrał 11 albumów studyjnych, skomponował soundtracki do „Ptaśka” Alana Parkera, „Ostatniego kuszenia Chrystusa” Martina Scorsese oraz „Polowania na króliki”, jak również wydał liczne albumy koncertowe. Na koncie ma wiele prestiżowych nagród, w tym Grammy, jest założycielem Real World Studios oraz wytwórni płytowej Real World Records. W 1980 powołał WOMAD, festiwal, który zapoczątkował kariery wielu artystów i niedawno świętował swoje 40-lecie.

Peter Gabriel jest współzałożycielem organizacji WITNESS (Witness.org), powołanej w 1992, pionierskiej w dziedzinie użycia kamer oraz technologii w walce o prawa człowieka. W 2007, wspólnie z sir Richardem Bransonem, zainaugurował The Elders (theelders.org), przy udziale Nelsona Mandeli. W 2006 otrzymał nagrodę Człowieka Pokoju, przyznawaną przez laureatów pokojowej nagrody Nobla. W 2008 artystę uwzględniono w Time 100 list, czyli zestawieniu najbardziej wpływowych ludzi na świecie. Dwukrotnie wprowadzano go do Rock & Roll Hall of Fame. Peter Gabriel chętnie angażuje się nie tylko w akcje charytatywne, ale także wspiera różnego rodzaju kreatywne biznesy.

► https://pl.wikipedia.org/wiki/Peter_Gabriel
►https://petergabriel.com
►https://www.facebook.com/PeterGabriel
►https://www.instagram.com/itspetergabriel/
►https://twitter.com/itspetergabriel
►https://www.youtube.com/petergabriel/featured
►https://tidal.com/browse/artist/9606
►https://open.spotify.com/artist/7C4sUpWGlTy7IANjruj02I
►https://www.deezer.com/pl/artist/1048
►https://vimeo.com/realworldrecords
►https://music.apple.com/gb/artist/peter-gabriel/115433
►https://music.youtube.com/search?q=peter+gabriel
►https://www.beatport.com/artist/peter-gabriel/3236
►https://www.last.fm/pl/music/Peter+Gabriel
►https://soundcloud.com/peter-gabriel-official

(Paulina Grabska - Universal Music PL)Artykuł jest z www.muzyczneabc.pl
http://www.muzyczneabc.pl

Adres tego artykułu to:
http://www.muzyczneabc.pl/modules.php?name=News&file=article&sid=29578