Sonny Rollins - 'Go West!' Premiera 23 czerwca
Data: 14-06-2023 o godz. 21:29:11
Temat: Info


Craft Recordings kontynuuje celebrację nagrań Contemporary Records wydając 'Go West!' album prezentujący twórczość legendarnego saksofonisty Sonny'ego Rollinsa(Theodore Walter Rollins) (7.09.1930 Nowy Jork) powstały we współpracy z wpływową wytwórnią jazzową!

Zmasterowane przez Berniego Grundmana albumy 'Way Out West, Sonny Rollins and the Contemporary Leaders' oraz 'Contemporary Alternate Takes' zostaną wydane w wersjach 180-gramowych 3-LP i 3-CD

Wydanie dodatkowo zawiera ekskluzywny wywiad z Sonnym Rollinsem z 2021 r. i nowe komentarze autorstwa nagrodzonego GRAMMY® historyka muzyki, Ashleya Kahna

Craft Recordings wydaje 'Go West! The Contemporary Records Albums', nową kolekcję nagrań (w wersji 3-LP i 3-CD), która ukazuje twórczość Sonny'ego Rollinsa pod skrzydłami wpływowej wytwórni jazzowej Lestera Koeniga z Los Angeles. 20-utworowa kolekcja, zremasterowana z oryginalnych taśm analogowych przez nagrodzonego GRAMMY® realizatora (i byłego pracownika studia Contemporary Records) Berniego Grundmana, prezentuje dwa klasyczne albumy z katalogu legendarnego saksofonisty: 'Way Out West' (nagrany w marcu 1957 roku) oraz 'Sonny Rollins and the Contemporary Leaders' (z października 1958 roku). Dodatkowo usłyszymy sześć wersji alternatywnych utworów wybranych z obu albumów. Utwory te, pierwotnie wydane w 1986 roku na długo niedostępnym albumie kompilacyjnym 'Contemporary Alternate Takes', pozwalają słuchaczom usłyszeć Rollinsa i jego kolegów muzyków tworzących takie kultowe nagrania jak "Way Out West" i "Come, Gone".

Nowa edycja 3-LP (wytłoczona na 180-gramowym winylu w RTI) oraz zestaw 3-CD, zawierają rozszerzony booklet z nowymi komentarzami wprowadzającymi, autorstwa nagrodzonego GRAMMY® historyka muzyki Ashleya Kahna. W kolekcji znajduje się również nowy wywiad z Rollinsem, przeprowadzony przez Kahna w sierpniu 2021 roku.

'Go West!.: The Contemporary Records Albums' jest częścią kolekcji specjalnych wydawnictw z okazji 70-lecia Contemporary Records. Wśród kolekcji znajdują się: Ornette Coleman - Genesis of Genius z 2021 roku, oraz seria Contemporary Records Acoustic Sounds, zawierająca różnorodne, klasyczne, 180-gramowe reedycje winylowe takich artystów jak Art Pepper, Benny Carter i Shelly Manne

Wiosną 1957 roku, 26-letni Sonny Rollins był gotowy na nową przygodę. Przez niemal dekadę saksofonista tenorowy wspinał się po szczeblach nowojorskiej sceny jazzowej. W połowie lat 50. Rollins grał u boku takich gwiazd jak Miles Davis, Clifford Brown i Max Roach oraz Thelonious Monk i wydał swoje pierwsze albumy w Prestige Records. Saksofonista stał się również utalentowanym kompozytorem, dzięki takim kultowym już standardom jazzowym jak "Oleo", "Airegin", "Doxy" i "St. Thomas". Urodzony w Harlemie artysta był mocno zakorzeniony na hard bopowej scenie Wschodniego Wybrzeża. Jednakże możliwość odkrywania pejzaży i dźwięków Zachodniego Wybrzeża (gdzie ruch cool jazzu był w pełnym rozkwicie) była dla niego niezwykle pociągająca. Co więcej, po niedawnym zakończeniu kontraktu z Prestige, Rollins nie miał już żadnych zobowiązań. Ashley Kahn w swoim nowym komentarzu pisze: "W tym okresie idea wolności często pojawia się w życiu Rollinsa. Jest to zauważalne w muzyce, którą tworzył - szczególnie w jego decyzji o występowaniu i nagrywaniu z sekcja rytmiczną bez fortepianu, co pozwoliło na swobodę harmoniczną, ale także w jego rozbudowanych improwizacjach, które przemieniły się w długie historie. Rollins codziennie rozwijał swoje brzmienie i podejście".

W centrum sceny jazzowej Zachodniego Wybrzeża znajdowała się wytwórnia Contemporary Records. Młoda wytwórnia założona w 1951 roku przez byłego scenarzystę i producenta filmowego Lestera Koeniga, była domem dla najbardziej ekscytujących artystów z Los Angeles, w tym Shelly Manne, Barneya Kessela, Hamptona Hawesa, Arta Peppera i André Previna. Wytwórnia szybko stała się liderem w branży, posiadająca najnowocześniejsze studia nagraniowe, a Rollins chciał być tego częścią. Koenig, który zaczął łączyć muzyków ze Wschodniego i Zachodniego Wybrzeża, był równie chętny do współpracy ze wschodzącą gwiazdą.

"Myślę, że wszyscy wiedzieli o Contemporary Records. Wytwórnia miała bardzo pozytywną reputację, dobre imię" - wspomina Rollins, rozmawiając z Kahnem w 2021 roku. "[Koenig] wydawał się być bardzo stanowczym facetem i bardzo czarującą osobą... Był pełen szacunku i wspierał muzykę. Znał historię."

Rollins upamiętnił swoją inauguracyjną podróż do Kalifornii albumem 'Way Out West'. Album nagrany we wczesnych godzinach 7 marca z basistą Rayem Brownem i perkusistą Shelly Manne, był pierwszym albumem saksofonisty w trio. 'Way Out West' to płyta koncepcyjna, na której znalazły się oryginały ("Come Gone" i utwór tytułowy), standardy ("Solitude" Duke'a Ellingtona, "There Is No Greater Love" Ishama Jonesa) i westernowe klasyki: "I'm an Old Cowhand" Johnny'ego Mercera i "Wagon Wheels" Petera DeRose'a. Sesje zarejestrował realizator dźwięku Roy DuNann, którego Rollins określa mianem "Rudy Van Gelder Zachodniego Wybrzeża".

Pamiętna grafika na okładce, sfotografowana przez Billa Claxtona, również została wymyślona przez Rollinsa. Pustynna scena przedstawia muzyka jako samotnego kowboja, wyciągającego saksofon z kabury. "Chodziłem do kina co tydzień w Harlemie i tak się złożyło, że byłem wielkim fanem kowbojów" - wyjawia Rollins. "Byli moimi bohaterami i zawsze byli tymi dobrymi. Opowiadali się za sprawiedliwością. W końcu dobro zawsze wygrywało ze złem".

W 1958 roku Rollins powrócił do Los Angeles - ale tym razem był już gwiazdą. W ciągu dwóch lat od pierwszej wizyty wydał wiele albumów (w tym przełomowy 'Freedom Suite'), zadebiutował w Carnegie Hall i został okrzyknięty przez krytyków najbardziej wpływowym saksofonistą tenorowym dekady. Rollins poślubił również swoją pierwszą żonę, aktorkę i modelkę Dawn Finney, którą poznał podczas swojej pierwszej podróży do Kalifornii. Jego nagranie dla Contemporary, 'Sonny Rollins and the Contemporary Leaders', zamykało ten dynamiczny etap jego kariery w latach 50-tych. Następnie wyruszył w swoją pierwszą europejską trasę koncertową i zrobił sobie trzyletnią przerwę, przed kolejnym etapem artystycznym.

Album 'Sonny Rollins and the Contemporary Leaders+ powstał w październiku w ciągu zaledwie trzech dni. Materiał został nagrany w kwintecie z udziałem Manne'a (perkusja), Barneya Kessella (gitara), Hamptona Hawesa (fortepian) i Leroya Vinnegara (bas), z gościnnym udziałem wibrafonisty Victora Feldmana, z których, jak sugeruje sam tytuł, wszyscy również nagrywali jako liderzy w wytwórni. Łącząc dźwięki obu wybrzeży, album zaprezentował talenty każdego z muzyków, grających osiem standardów, w tym "Alone Together" (Schwartz/Dietz), "You" (Donaldson/Adamson) i "How High the Moon" (Lewis/Hamilton).

"Naprawdę podoba mi się miks utworów, który zrobiliśmy na albumie Leaders, a także to, że płyta pokazuje różnicę między muzykami z Zachodniego Wybrzeża i Wschodniego Wybrzeża w tamtych czasach" - zauważa Rollins. "Tamtejsi muzycy byli jak samo Zachodnie Wybrzeże - piękny krajobraz, piękna pogoda, wszystko w tym stylu... Jazz ze Wschodniego Wybrzeża był bardziej ostry. Muzyka bebopowa, którą wtedy graliśmy, reprezentowała ten podział – słychać było tę różnicę".

Przygoda Rollinsa z Kalifornią nie dotyczyła jednak tylko krajobrazów. Dla niego te podróże i wynikające z nich albumy stanowiły wyjątkowy moment w jego życiu, wypełniony twórczymi poszukiwaniami, ekscytującym poczuciem możliwości i romansem. "Bycie na Zachodzie było dla mnie jak nowy początek" - wyjaśnia. "Całe to doświadczenie w Los Angeles było momentem rozwoju. Jestem bardzo wdzięczny, że dożyłem wieku, w którym jestem i że mogłem się uczyć. Wciąż się rozwijam i uczę".

(3LP)

Sonny Rollins – Go West!: The Contemporary Records Albums tracklista (Vinyl)

LP 1: Way Out West

Side One

1. I’m An Old Cowhand
2. Solitude
3. Come, Gone

Side Two

1. Wagon Wheels
2. There Is No Greater Love
3. Way Out West

LP 2: Sonny Rollins and the Contemporary Leaders

Side One

1. I’ve Told Ev’ry Little Star
2. Rock-A-Bye Your Baby With A Dixie Melody
3. How High The Moon
4. You

Side Two

1. I’ve Found A New Baby
2. Alone Together
3. In The Chapel In The Moonlight
4. The Song Is You

LP3: Contemporary Alternate Takes

Side One

1. I’m An Old Cowhand (Alternate Take)
2. Come, Gone (Alternate Take)

Side Two

1. Way Out West (Alternate Take)
2. The Song Is You (Alternate Take)
3. You (Alternate Take)
4. I’ve Found A New Baby (Alternate Take)

(3CD)

Sonny Rollins – Go West!: The Contemporary Records Albums tracklista (CD/Digital)

Disc 1: Way Out West

1. I’m An Old Cowhand
2. Solitude
3. Come, Gone
4. Wagon Wheels
5. There Is No Greater Love
6. Way Out West

Disc 2: Sonny Rollins and the Contemporary Leaders

1. I’ve Told Ev’ry Little Star
2. Rock-A-Bye Your Baby With A Dixie Melody
3. How High The Moon
4. You
5. I’ve Found A New Baby
6. Alone Together
7. In The Chapel In The Moonlight
8. The Song Is You

Disc 3: Contemporary Alternate Takes

1. I’m An Old Cowhand (Alternate Take)
2. Come, Gone (Alternate Take)
3. Way Out West (Alternate Take)
4. The Song Is You (Alternate Take)
5. You (Alternate Take)
6. I’ve Found A New Baby (Alternate Take)

► https://pl.wikipedia.org/wiki/Sonny_Rollins
► https://sonnyrollins.com
► https://www.facebook.com/officialsonnyrollins
► https://twitter.com/sonnyrollins/
► https://www.youtube.com/channel/UC6SWv3c6K0wyoIxak6RfWZQ
► https://tidal.com/browse/artist/3364
► https://open.spotify.com/artist/1VEzN9lxvG6KPR3QQGsebR
► https://www.deezer.com/pl/artist/5142
► https://music.apple.com/us/artist/sonny-rollins/37020
► https://music.youtube.com/search?q=sonny+rollins
► https://soundcloud.com/sonny-rollins-official


Założona w 1951 roku przez Lestera Koeniga (3 grudnia 1917 † 21 listopada 1977) wytwórnia Contemporary Records ma swoją niemal hollywoodzką historię. Koenig był intelektualistą, który kochał sztukę, dobrze prosperował w przemyśle filmowym jako scenarzysta, koproducent i asystent Williama Wylera, odgrywając ważną rolę w przełomowych filmach, takich jak The Best Years of Our Lives (Najlepsze lata naszego życia), Detective Story (Opowieści o detektywie) i Roman Holiday (Rzymskie Wakacje). Filmową pracę Koeniga skutecznie zakończyła „Czerwona Panika” w 1953 roku, kiedy został wezwany do składania zeznań przed Komisją ds. Działalności Nieamerykańskiej Izby Reprezentantów. Za swoje lewicowe sympatie został skutecznie pogrążony i wpisany na czarną listę przez konserwatywny hollywoodzki establishment. Wtedy w pełni poświęcił się Good Time Jazz, wytwórni, którą założył w 1949 roku, aby nagrywać Dixieland z udziałem muzyków, którzy pracowali na co dzień dla Disneya. Koenig początkowo stworzył Contemporary by wydawać współczesne dzieła klasyczne, ale w połowie lat pięćdziesiątych jego uszy szybko zwróciły się w kierunku najbardziej ekscytujących artystów jazzowych południowej Kalifornii, którzy chętnie dokumentowali swoją twórczość. Dzięki Koenigowi mogli to robić w miejscu, które w niedługim czasie stało się jednym z najlepszych studiów na świecie, głównie za sprawą Roya DuNanna, realizatora dźwięku, którego Koenig ściągnął z Capitol Records w 1956 roku. Koenig, dając wiarę kreatywności artystów, pozwolił im na rozwijanie twórczości, a wytwórnia Contemporary stała się przystanią dla nowatorów z Los Angeles i muzyków ze Wschodniego Wybrzeża szukających wytchnienia od zgiełku Nowego Jorku. Siedem dekad później spuścizna wytwórni wygląda bardziej imponująco niż kiedykolwiek, a albumy nagrane przez Lestera Koeniga i jego syna Johna nadal inspirują i wpływają na czołowych współczesnych muzyków jazzowych.

Craft Recordings jest domem dla największych i najbardziej prestiżowych nagrań i kompozycji na świecie. W jej bogatych zasobach znajduje się twórczość znanych artystów, takich jak Joan Baez, John Coltrane, Creedence Clearwater Revival, Celia Cruz, Miles Davis, Isaac Hayes, John Lee Hooker, Little Richard, R.E.M., Joan Sebastian czy Traveling Wilburys. Ponadto w katalogu wytwórni znajduje się wielu współczesnych twórców i formacji takich jak A Day to Remember, Evanescence, Alison Krauss, Nine Inch Nails, Taking Back Sunday, czy Violent Femmes. Pod szydlem Craft łączą się wydawnictwa takich wytwórni jak: Fania, Fantasy, Fearless, Musart, Nitro, Panart, Prestige, Riverside, Rounder, Specialty, Stax, Vanguard, Varèse Sarabande, Vee-Jay i Victory. Craft tworzy muzykę z drobiazgowym poświęceniem dla jakości i zaangażowaniem w ochronę wydawnictw – zapewniając ich długowieczność i dając możliwość ich odkrycia dla nowych pokoleń. Craft jest także domem dla twórczości Billie Holiday i Tammy Wynette, ochraniając ich spuściznę i zarządzając dziedzictwem tych reformatorek muzyki.
Craft Recordings jest częścią wytwórni Concord Records Music.

(Karolina Majewska - Universal Music PL)Artykuł jest z www.muzyczneabc.pl
http://www.muzyczneabc.pl

Adres tego artykułu to:
http://www.muzyczneabc.pl/modules.php?name=News&file=article&sid=28894