Fryderyki 2023 – transmisja w Onet, TVN i Player
Data: 22-04-2023 o godz. 14:38:31
Temat: Info


· Gala Muzyki Rozrywkowej i Jazzu Fryderyk Festiwal już dzisiaj, w sobotę 22 kwietnia – transmisja w Onet, TVN i Player oraz na social mediach Fryderyk Festiwal

· Ceremonię wręczenia najważniejszych nagród muzycznych uświetnią koncerty przedstawicieli młodej polskiej sceny: Sary James, Julii Wieniawy, Ani Leon, Zalii, Rubensa, Szczyla, a także uznanych wokalistek i wokalistów: Brodki, Dody, Natalii Przybysz, Natalii Szroeder, Lanberry i Bovskiej, Michała Barańskiego, Marka Napiórkowskiego, Mroza, Smolastego, Grzegorza Hyżego oraz zespołów: T.Love, Feel, Rita Pax, Me and That Man i Behemoth.

Już 22 kwietnia jedno z najstarszych miast na Górnym Śląsku na kilka dni zmieni się w stolicę polskiej muzyki. Do Gliwic, które w tym roku są gospodarzem Gali Muzyki Rozrywkowej i Jazzu Fryderyk Festiwal, przyjadą najlepsze polskie wokalistki i wokaliści, by swoimi koncertami uświetnić ceremonię wręczenia Fryderyków najważniejszych nagród muzycznych. Oprócz przedstawicieli popu i rocka w koncercie finałowych tradycyjnie udział wezmą muzycy reprezentujący różne muzyczne światy m.in. jazzmani, hip-hopowcy i muzycy grający metal. Wrażeń i emocji nie zabraknie, tym bardziej, że tegoroczna Gala program ma ambitny i obfitujący w nowości.


Część pierwsza Gali - transmisja w ONET i Player

Już od 19:30 na gliwickiej scenie pojawi się Natalia Przybysz, by piosenką Oko cyklonu rozpocząć część pierwszą Gali, transmitowaną w Onet.pl i Playerze. Zaraz potem publiczność zgromadzona w Arenie i śledząca transmisję online pozna laureatów Fryderyków w kategoriach: Album Roku Muzyka Korzeni, Album Roku Piosenka Poetycka i Literacka, Album Roku Jazz i Fonograficzny Debiut Roku Jazz. Emocje nominowanych uspokoi Monika Brodka, ale zaraz później na scenie pojawią się laureaci Fryderyków w kolejnych kategoriach: Album Roku Blues, Elektronika, Alternatywa oraz Album Roku Muzyka Filmowa, Teatralna, Ilustracyjna. Czy statuetkę dostanie formacja BOKKA, która w tym roku głosami Akademii rywalizuje o Fryderyka w kategorii Album Roku Alternatywa? Tego nie wiemy, ale zespół na pewno uświetni Galę swoim występem, towarzysząc Ani Leon, przedstawicielce młodej sceny dark popu.

W dalszej części wieczoru poznamy laureatów najważniejszych nagród muzycznych w kategorii Album Roku Muzyka Dziecięca

Producent/Producentka/Team Producencki Roku, Autor/Autorka/Team Autorski Roku oraz Najlepsze Nowe Wykonanie. Po zwycięzcach Fryderyków na scenie pojawi się przedstawiciel sceny jazzowej - Michał Barański, który w tym roku także rywalizuje o Fryderyka w kategoriach Artysta Roku Jazz i Album Roku "Jazz za Masovian Mantra (Polish Jazz vol. 88)."

Część transmitowanej w Onecie i Playerze Gali zamkną zwycięzcy w kategoriach: Teledysk Roku, Zespół/Projekt Artystyczny Roku oraz Najlepsze Nagranie Koncertowe. Po nich w gliwickiej Arenie zagra rockowa formacja Me and That Man. "Cyrulik Jack" w wykonaniu Adama Darskiego i Johna Portera dopełni tę część uroczystości.

Część druga Gali - transmisja w TVN

Od godziny 21:35 fryderykowy wieczór jeszcze bardziej nabierze tempa. Przed telewizorami zasiądą wówczas widzowie stacji TVN, a na gliwickiej scenie oprócz uznanych artystów polskiej sceny zobaczymy i usłyszymy silną grupę młodego pokolenia muzyków. Zacznie Julia Wieniawa, po niej pojawi się Grzegorz Hyży, a potem Sara James - jedna z najbardziej utalentowanych młodych wokalistek, która już zdobyła międzynarodowe uznanie i stała się sensacją po występie w finałowym odcinku America’s Got Talent. Między ich występami będziemy trzymać kciuki za nominowanych w kategoriach Album Roku Pop, Album Roku Hip-Hop i Artystka Roku.

Na uroczystym koncercie wieńczącym Fryderyk Festiwal nie mogło zabraknąć zespołowych występów. Jedną z gwiazd wieczoru będzie więc zespół T.Love, nominowany do Fryderyków w kategorii Album Roku Rock i Zespół Roku.

Po nich w Arenie pojawi się Smolasty, przedstawiciel sceny hip-hopowej, słynący z elektryzujących utworów łączących klimaty R’n’B, rapu, popu i muzyki klubowej oraz z doskonałego kontaktu z publicznością. W tym roku Akademia typuje go do miana zwycięzcy w kategorii Album Roku Hip Hop. Czy wyjedzie z Gliwic z Fryderykiem?

Kiedy już poznamy laureata Fryderyka w kategorii Artysta Roku, a przed śląską publicznością wystąpi Doda. Na scenie pojawią się nie tylko zwycięzcy w kategoriach Fonograficzny Debiut Roku, Album Roku Indie Pop czy Album Roku Rock, ale też tacy wykonawcy jak Mrozu, Natalia Szroeder, Rubens (z nominacjami do statuetek aż w sześciu kategoriach) czy duet Lanberry i Bovska, z premierowym utworem "Stare piosenki". Każda z wokalistek ma na swoim koncie długą listę przebojów i wszystko wskazuje na to, że ten będzie kolejnym.

Team Lanberry i Bovskiej będzie zapowiedzią do kolejnej kategorii, czyli Kompozytor/Kompozytorka/Team Kompozytorski Roku oraz Utwór Roku. Czy będzie nim piosenka Mroza, Ignacego, Dawida Podsiadło, Brodki, a może Rubensa?

Emocje nominowanych ostudzą występy Brodki i zespołu Feel, ale w ostatniej partii wieczoru atmosfera znowu sięgnie zenitu. Na scenie podziwiać będziemy bowiem muzyczny spektakl w wykonaniu Behemontha - kultowej wśród fanów black i death metalu kapeli, nominowanej do tegorocznej nagrody Fryderyk w kategorii Album Roku Metal. Po nich przyjdzie czas na występ formacji Rita Pax, Marka Napiórkowskiego, Szczyla - przedstawiciela młodej sceny rapowej, a wreszcie Zalii - kolejnej artystki młodego pokolenia, nominowanej do Fryderyka w kategorii Fonograficzny Debiut Roku.

Kto otrzyma w tym roku najwięcej statuetek? Kto okaże się Jazzowym Artystą Roku i odbierze nagrodę za Album Roku Metal? Wszystko będzie wiadome już po północy, w finałowej części Gali Muzyki Rozrywkowej i Jazzu.

Więcej bieżących informacji na wydarzeniu FB oraz stronie www.fryderyki.pl

Organizator wydarzenia: Związek Producentów Audio Video, Akademia Fonograficzna
Partner wydarzenia: województwo śląskie
Współorganizator wydarzenia: Ars Cameralis Silesiae Superioris Instytucja Kultury Samorządu Województwa Śląskiego
Gospodarze wydarzenia: Miasto Gliwice, Arena Gliwice
Producent gali: High Events
Partner wydarzenia: Škoda, Ticketmaster, Tymbark, Maspex, Hotele Diament, La Biosthetique, Impel Group, #DajPrawoKulturze
Patroni medialni Gali: TVN, Onet.pl, Player, RMF, RMF MAXX

Fryderyki to najważniejsze narody muzyczne przyznawane od 1995 roku przez Akademię Fonograficzną, czyli powołane przez Związek Producentów Audio Video jury, w skład którego wchodzi ponad 1 900 artystów, twórców, producentów, dziennikarzy i reprezentantów branży fonograficznej. Nominowani do Fryderyków wyłaniani są w drodze tajnego głosowania wszystkich członków Akademii podzielonej na trzy sekcje: muzyki rozrywkowej, poważnej i jazzowej. Członkowie Akademii mogą należeć wyłącznie do jednej sekcji i tylko w jej obrębie mają prawo głosu. Dzięki temu każdy ma szansę wypowiedzieć się w tej dziedzinie muzyki, która jest mu najbliższa.

Zwycięzcy są wybierani w drugiej turze tajnego głosowania. Wówczas członkowie Akademii wskazują już tylko jedną pozycję w danej kategorii. W przypadku uzyskania tej samej liczby głosów przez dwie lub więcej nominowanych pozycji odpowiedniemu zwiększeniu ulega liczba zwycięzców.

O Związku Producentów Audio Video

ZPAV jest stowarzyszeniem producentów fonogramów i wideogramów muzycznych, zrzeszającym ok. 90% rynku muzycznego w Polsce. Posiada zezwolenie ministra kultury i dziedzictwa narodowego na zbiorowe zarządzanie prawami producentów fonograficznych. Od momentu powstania w 1991 roku ZPAV prowadzi działania na rzecz dynamicznego rozwoju rynku muzycznego w Polsce.

Jest grupą krajową Międzynarodowej Federacji Przemysłu Fonograficznego (IFPI), która zrzesza i reprezentuje światowy przemysł muzyczny (ponad 1 400 firm w 66 krajach). ZPAV działa na forum legislacyjnym, współpracuje z organami ścigania i wymiaru sprawiedliwości w dziedzinie ograniczenia naruszeń praw autorskich i pokrewnych, prowadzi szerokie działania edukacyjne oraz promocyjne, wspierające rozwój rynku muzycznego, m.in. opracowuje Oficjalną Listę Sprzedaży (OLiS) oraz przyznaje wyróżnienia Złotych, Platynowych i Diamentowych Płyt.

Od 1995 r. ZPAV jest organizatorem Fryderyków – nagród muzycznych, przyznawanych przez środowisko muzyczne: muzyków, autorów, kompozytorów, producentów muzycznych, dziennikarzy i branżę fonograficzną, zrzeszonych w Akademii Fonograficznej.


(Katarzyna Kowalewska - QL CITY Music & Entertainment PR i Związek Producentów Audio Video)








Artykuł jest z www.muzyczneabc.pl
http://www.muzyczneabc.pl

Adres tego artykułu to:
http://www.muzyczneabc.pl/modules.php?name=News&file=article&sid=28449