Duxius i ''Dziki bez'' jako ''Wild Elderberry''
Data: 30-03-2023 o godz. 20:17:38
Temat: Info


Duxius powraca z singlem "Dziki bez" w nowej, anglojęzycznej odsłonie. Artystka zwraca tym samym uwagę na Światowy Dzień Choroby Afektywnej Dwubiegunowej, która stała się inspiracją do powstania utworu.

Wild Elderberry to historia uniwersalna, choć zainspirowana realnymi wydarzeniami i przeżyciami artystki. Jej ojciec przez lata chorował na chorobę afektywną dwubiegunową, w której okresy manii przeplatają się ze stanami depresyjnymi. Edyta Rogowska, będąc jeszcze dzieckiem, długo nie potrafiła pogodzić się z tą sytuacją. Dopiero po latach okazało się, że to właśnie ojciec, niespełniony muzyk z wielkimi marzeniami, zaszczepił w niej wrażliwość artystyczną.

Utwór pojawił się już na zeszłorocznej debiutanckiej płycie artystki "Remanence" jako "Dziki bez" i szybko okazał się być najsilniej rezonującą z fanami piosenką Duxius. Premiera utworu rozpoczęła rozmowę na temat zdrowia psychicznego, która wzbudziła uważność na kwestię powszechności chorób i zaburzeń psychicznych w społeczeństwie, co ostatecznie przełożyło się na sposobność nawiązania przez artystkę bliższej relacji ze swoimi słuchaczami.

Alter ego "Dzikiego bzu - Wild Elderberry" nie zmienia swojego przesłania, a głęboko skrywane emocje artystki nadal zderzają się w nim z naprawdę wzruszającą historią.

Dziki bez (tłum. Wild Elderberry) — tak nazwał kiedyś mojego ojca, Irka, Krzysiek Ścierański. Od tamtej pory Irek chciał, żeby tak się do niego zwracać. Dziesięć lat po jego śmierci, czasie akceptacji tego, co się stało, zrozumiałam, kim był mój tato i znalazłam samą siebie w jego historii. Dlatego postanowiłam napisać o nim piosenkę o takim właśnie tytule. Ten utwór spełnia marzenia „Dzikiego Bzu” o byciu artystą, a mnie artystycznie dopełnia. Mam wrażenie, że w tym utworze przeszłość łączy się z teraźniejszością i daje wiarę w to, że wszystko jest możliwe – komentuje artystka.

Duxius
"Daredevil" - Alternative Version (3:57)
© 2022 Duxius ℗ 2022 Springstoff
Premiera: 10 marca 2023

Autorzy muzyki: Edyta Rogowska / Alexander Moore
Autorka tekstu: Edyta Rogowska

Producent Muzyczny: Borys Sawaszkiewicz
Studio Assistance by Adam Partyka
Mixed and mastered by Karol Majtas at STOBNO RECORDS

Gitara: Alexander Moore
Perkusja: Tomasz Nawrocki
Bas: Paweł Rozmarynowski

Utwór jest dla artystki symbolem akceptacji, zrozumienia i przebaczenia wielu zdarzeń, których jako mała dziewczynka nie była w stanie zrozumieć. To czuły uścisk córki i ojca, którzy nie zdążyli nawiązać relacji przed jego śmiercią, lecz dziś łączy ich wspólna pasja i miłość do muzyki, a historia zatacza koło – artystka może kontynuować artystyczne marzenia niedoścignione przez Irka.

Nowa wersja utworu została wzbogacona o wyjątkową serię zdjęć promocyjnych, które mają symboliczne znaczenie dla artystki i dopełniają historię, jaką kryje w sobie "Wild Elderberry". Fotografie nawiązują do postaci ojca Edyty Rogowskiej, który żył w dwóch odmiennych światach. W jednym, którym kierowała depresja, Irek zakładał na siebie przeróżne kostiumy, ukrywając pod nimi swoje najgłębiej skrywane emocje. Jednak tak jak po zimie zawsze przychodzi wiosna, tak tutaj nadchodził w końcu moment ukojenia, który pozwalał mu zrzucić z siebie maski, by poczuć się w końcu wolnym, niczym tytułowy "Dziki bez"

"Wild Eldeberry" to kolejny po "Daredevil" (alternative version) singel zapowiadający nadchodzącą EP-kę Duxius, która będzie integralną częścią domykającą historię albumu "Remanence".

(Duxius / fot. Michał Żak)


Duxius to solowy projekt muzyczny Edyty Rogowskiej – kompozytorki, autorki tekstów, instrumentalistki oraz wokalistki mieszkającej w Berlinie, który w 2022 roku zadebiutował albumem 'Remanence'. Wydawnictwo, będące połączeniem wielu artystycznych światów z marszu stało się jedną z najciekawszych premier 2022 roku. Utwory z tej płyty można było usłyszeć w takich rozgłośniach, jak Radio 357, Radio Nowy Świat, Czwórka, Radio Katowice, Radio Kraków, Radio Lublin, Radio Szczecin, Radio Eins czy Radio Afera.

Zespół charakteryzuje różnorodność i łączenie – nie tylko brzmień czy odmiennych form sztuki. Duxius to również – jak sama nazwa wskazuje – fuzja językowa, bowiem piosenki projektu powstają aż w trzech językach: polskim, angielskim oraz niemieckim. Eklektyzm projektu odzwierciedla się również w jego brzmieniu, które bazuje na szeroko pojętej alternatywie, lecz śmiało zahacza o – często odległe od siebie gatunki – takie jak funk, indie, elektronika, rock, a nawet jazz.

►https://duxius.com
►https://pl-pl.facebook.com/DuxiusBand/
►https://www.facebook.com/edyta.rogowska.167
►https://www.instagram.com/duxius.band/
►https://www.youtube.com/channel/UC7PZtjWkHuBeWBsLQ4SjEPQ
►https://listen.tidal.com/artist/24080995
►https://open.spotify.com/artist/6Dy5qLD5AEFFuC5K0SfaG9
►https://www.deezer.com/pl/artist/127597022
►https://music.apple.com/us/artist/duxius/1559789326
►https://music.amazon.com/artists/B08ZWTJ6DX/duxius
►https://duxius.bandcamp.com/
►https://soundcloud.com/user-334143731

(Weronika Szymańska - 33 Records)







Artykuł jest z www.muzyczneabc.pl
http://www.muzyczneabc.pl

Adres tego artykułu to:
http://www.muzyczneabc.pl/modules.php?name=News&file=article&sid=28321