Marcowe Premiery ECM Records
Data: 18-03-2023 o godz. 12:48:43
Temat: Info


Zdolność Bobo Stensona do przekraczania granic repertuarowych stała się znakiem rozpoznawczym tria. Na najnowszym krążku "Sphere", wytyczając równie subtelną co specyficzną ścieżkę, przez kompozycje własne i utwory wywodzące się od twórców skandynawskich, ta wybitna grupa udowadnia, że między muzykami istnieje prawdziwa chemia.

Tutaj muzyczne zasady współistnieją w unikalnej mieszance, którą szwedzki pianista wypracował, rozwinął i udoskonalił przez dziesięciolecia współpracy z ECM i Manfredem Eicherem, który, jak mówi Stenson „wydobywa najlepsze cechy muzyków”. Basista Anders Jormin i perkusista Jon Fält, towarzyszą liderowi od albumu Cantando w 2008 roku. Są więcej niż idealnymi muzycznymi partnerami dla subtelnej gry Stensona.

Bobo: „Nie mamy sposobu na granie „gotowych” kompozycji. Wszystko krystalizuje się w danej chwili i dostosowujemy się do tego. I to jest właśnie kwintesencja. Na tym polega radość ze wspólnego grania, nigdy nie robić tego samego dwa razy i być zdeterminowanym.” Album został nagrany w Auditorio Stelio Molo w Lugano w kwietniu 2022 roku.

BOBO STENSON TRIO
"SPHERE"

Bobo Stenson - fortepian
Anders Jormin - kontrabas
Jon Fält - perkusja


Czwarty album Ralpha Alessiego jako lidera w wytwórni ECM Records jest następstwem serii albumów, które spotkały się bardzo pozytywnymi reakcjami mediów - od The New York Times po The Guardian. Ten ostatni wychwalał poprzednie nagranie Ralpha - Imaginary Friends (2019) - za „elegancką równowagę zabawnych, oryginalnych kompozycji i wdzięcznych improwizacji” i ogłosił, że jest to „jego najlepszy dotychczasowy album”. 'It's Always Now' jest nowym pretendentem do tego tytułu. Unikalne brzmienie Alessiego jest jak zawsze, uzupełnione świetnym składem kwartetu – pianista Florian Weber, Bänz Oester na basie i perkusista Gerry Hemingway – który porusza się po swingujących kompozycjach trębacza jakby miał szósty zmysł. Album jest nie tylko kontynuacją twórczości lidera, ale także zapisem ewolucji Floriana (pianisty) w wytwórni, która jest jego czwartym dotychczas albumem z ECM. Jego charakterystyczne harmoniczne podejście do gry jest tak samo widoczne w roli lidera, jak i sidemana, a jego głęboka wrażliwość na muzykę Alessiego wzmacnia tę sesję, która została wyprodukowana przez Manfreda Eichera.

RALPH ALESSI QUARTET
"IT’S ALWAYS NOW"

Ralph Alessi - trąbka
Florian Weber - fortepian
Bänz Oester - kontrabas
Gerry Hemingway - perkusja


Podczas swojej wieloletniej kariery muzycznej, amerykański gitarzysta Ralph Towner stworzył unikalną kolekcję nagrań dla wytworni ECM Records. Centralne miejsce w jego dorobku stanowią albumy solowe, z których pierwszy, 'Diary', ukazał się 50 lat temu. 'At First Light' kontynuuje tę wspaniałą tradycję. „Moje solowe nagrania zawsze zawierały moje własne kompozycje, w których słychać echa wielu kompozytorów i muzyków, którzy mnie inspirowali”, pisze Towner, powołując się na wpływ, między innymi, George'a Gershwina, Johna Coltrane'a, Johna Dowlanda i Billa Evansa: „Czuję, że At First Light jest dobrym przykładem kształtowania tej przestrzeni wpływów w mojej osobistej muzyce”. Oprócz własnych utworów, Towner gra także „Little Old Lady” Hoagy'ego Carmichaela, „Make Something Happy” Jule Styne oraz tradycyjną melodię „Danny Boy”. Nagrany w Auditorio Stelio Molo RSI, Lugano, w lutym 2022 roku, 'At First Light' został wyprodukowany przez Manfreda Eichera.

RALPH TOWNER
"AT FIRST LIGHT"

Ralph Towner - gitara

(Karolina Majewska - Universal Music PL)
Artykuł jest z www.muzyczneabc.pl
http://www.muzyczneabc.pl

Adres tego artykułu to:
http://www.muzyczneabc.pl/modules.php?name=News&file=article&sid=28267