Eve w Hollywood
Data: 14-01-2023 o godz. 14:11:25
Temat: Książki


Wspomnienia jednej z najważniejszych postaci bohemy lat 70. Stanów Zjednoczonych. Legendarny list miłosny skierowany do Los Angeles, napisany przez najbardziej czarującą córkę tego miasta, wypełniony portretami gwiazd rocka w Chateau Marmont, surferów w Santa Monica, prostytutek na Sunset Boulevard oraz Rosie – ukochanej kotki autorki.

Dziennikarka, imprezowiczka, mól książkowy, artystka i muza - Eve Babitz jeszcze przed trzydziestką odegrała wszystkie te role. Zasłynęła jako naga piękność grająca w szachy z Marcelem Duchampem na fotografii Juliana Wassera z 1963 roku oraz jedna z bohaterek albumu Five 1965 Girlfriends Eda Ruschy. Jej debiutancka książka Eve w Hollywood to dokument z życia bohemy pełen opisów uroczych licealistek, wytatuowanych latynoskich dziewczyn i największych gwiazd rocka odsypiających imprezy w Chateau Marmont. Eve Babitz, której opowieść nawet na chwilę nie przestaje być elegancka i zabawna, odmalowuje niemal filmowy, uwodzicielski portret Los Angeles: nieupiększony, pełen przepychu, toksyczny i odurzający.


Zbiór opowiadań Eve w Hollywood stał się klasycznym opisem życia w Los Angeles. Osoby, którym autorka dedykuje swoją książkę: Jim Morrison, David Geffen, Andy Warhol, Stephen Stills i inni, odsyłają do konkretnej epoki i dowodzą głębi tej ważnej książki.
Steve MARTIN

Jej figlarne, pisane z przymrużeniem oka opowieści o Los Angeles z lat siedemdziesiątych wypełniają obietnice przyjemności i rozkoszy, które autorzy tacy jak Jason Didion jakże często wypalają do zera.
"VULTURE"

Eve w Hollywood to nie tyle proste opowieści czy zwierzenia, ile zręczny zbiór zawoalowanych, lecz wyrazistych szkiców i esejów na temat miłości, tęsknoty, piękna, seksu, przyjaźni, sztuki i sztuczek - a przede wszystkim na temat Los Angeles...
"THE SECOND PASS"

Bezlitośnie niesentymentalna, widzi ludzi takimi, jacy są, bez względu na to, kim chce, aby byli... Styl Eve w Hollywood łączy w sobie bolesną bezpośredniość nastolatki z szeroką perspektywą kobiety znacznie starszej - podczas gdy sama autorka nie ma jeszcze trzydziestki.
"THE NEW YORK TIMES"

Wśród kobiet, które zmieniły świat, były nie tylko intelektualistki, artystki, społeczniczki i buntowniczki, ale też imprezowiczki. Wśród tych ostatnich Eve Babitz mało ma sobie równych, już choćby dlatego, że jej placem zabaw było Los Angeles w swych najburzliwszych latach.
Rafał KSIĄŻEK

Eve BABITZ (1943 † 2021) amerykańska artystka i pisarka związana ze środowiskiem kulturalnych Los Angeles. Zaczynała od projektowania okładek albumów muzycznych. Przez wiele lat publikowała teksty i opowiadania m.in. w "Rolling Stone", "Vogue", "Cosmopolitan", i "Esquire". Autorka kilku książek, w tym Eve w Hollywood (1974), Slow Days, Fast Company: The World, the Flesh and L.A. (1977), Sex and Rage (1979) i L.A. Woman (1982)


Tytuł: Eve w Hollywood.
Tytuł oryginalny:Eve's Hollywood.
Autor: Eve Babitz
Wstęp: Holly Brubach
Przełożył: Andrzej Wojtasik
Redaktor inicjujący: Magdalena Gołdanowska, Joanna Maciuk
Redaktor prowadzący: Magdalena Matuszewska
Redakcja: Anna Landowska
Korekta: Małgorzata Kuśnierz, Hanna Trubicka
Zdjęcie wykorzystane na okładce: ©Mirandi Babitz
© Wszelkie prawa zastrzeżona
Projekt okładki: Penguin Random House
Zdjęcia wykorzystane na s. 2 i 318: ©Mirandi Babitz
Zdjęcie wykorzystane na wklejce: Paweł Czerwiński/Unsplash
ISBN: 978-83-280-9108-5
Wydawnictwo: W.A.B.
Grupa Wydawnicza Foksal Sp. z o. o.
Data wydania: 9 września 2021 (Polska)
Format: 150 x 208 mm
Oprawa: twarda
Stron: 320
Waga: około 500 g
Cena: + - 49 zł
Książka dostępna także jako e-book

Skład i łamanie: Plus 2 Witold Kuśmierczyk
Wydrukowano w Polsce
Książkę wydrukowano na papierze Lux Creamy
dostarczanym przez ZiNG

Copyright © 1972, 1974 by Eve Babitz
Wstęp:
Published by New York Review Books
Introduction copyright © Holly Brubach
All rights reserved
Copyright © for the Polish edition by Grupa Wydawnicza Foksal, MMXXI
Copyright © for the translation by Andrzej Wojtasik, MMXXI
Wydanie I
Warszawa MMXXI

www.gwfoksal
biuro@gwfoksal

(Serdecznie Dziękuję Maciejowi Marciszowi i Weronice Obłuckiej)

Artykuł jest z www.muzyczneabc.pl
http://www.muzyczneabc.pl

Adres tego artykułu to:
http://www.muzyczneabc.pl/modules.php?name=News&file=article&sid=27749