MEGADETH. Nieznana historia powstania legendarnej płyty 'Rust in peace'
Data: 07-12-2022 o godz. 00:01:33
Temat: Książki


Wokalista i gitarzysta Megadeth przedstawia kulisy powstania legendarnej płyty zespołu – 'Rust in Peace'

Gdy album 'Rust in Peace' ukazywał się w 1990 roku, przyszłość zespołu była niepewna.W związku z niedawnym występem na bijącym wszelkie rekordy popularności festiwalu Monsters of Rock, a także wobec sporej popularności na listach sprzedaży nowych albumów Slayera, Anthrax i Metalliki, ciążyła na nim coraz większa presja, by wydać wyjątkowy krążek.

W książce MEGADETH. Nieznana historia powstania legendarnej płyty 'Rust in peace' wokalista i gitarzysta grupy, Dave Mustaine, odsłania przed czytelnikami zespołową kuchnię – proces twórczy, lecz także szaleństwo, które towarzyszyło muzykom w trakcie prac nad najsławniejszą płytą zespołu. Wspomina o żmudnych poszukiwaniach nowych członków grupy oraz ekipy wspomagającej formację, o próbach łączenia interesów różnych muzyków oraz radzenia sobie z problemami, które trapiły ich, gdy album zaczynał odnosić sukces. Przeczytamy tu także o presji związanej ze sławą, która ostatecznie doprowadziła do rozpadu zespołu.

A jednak ten rozpad stanowił jedynie początek kolejnego etapu. Narodziny tego albumu okazały się zaledwie wstępem do tego, co nastąpiło później. Alkohol, narkotyki, seks, pieniądze, władza, prestiż oraz kłamstwa – zarówno te, które zespołowi opowiadali ludzie z branży, jak i te, którymi muzycy formacji raczyli się nawzajem – sprawiły, że łączącą niegdyś członków zespołu więź przeżarła rdza, która strawiła wszystko, poza samą muzyką.

'Rust In Peace'
24 września 1990 (Capitol CDP-591935 / 7871435) CD (40:50)

1. Holy Wars... The Punishment Due (6:36)
2. Hangar 18 (5:14)
3. Take No Prisoners (3:28)
4. Five Magics (5:43)
5. Poison Was The Cure (2:58)
6. Lucretia (3:57)
7. Tornado Of Souls (5:22)
8. Dawn Patrol (1:50)
9. Rust In Peace... Polaris (5:36)

Dave Mustaine (13.09.1961) - vocals, guitars
Marty Friedman (8.12.1962) - guitars
David Ellefson (12.11.1964) - bass guitar, back-up vocals
Nick Menza (23.07.1964 † 21.05.2016) - lead drums, back-up vocals

Composed by Dave Mustaine (except)
Composed by Dave Mustaine/David Ellefson (6,7,8)

Produced by Mike Clink and Dave Mustaine
Engineered by Mike Clink and Micajah Ryan
Assisted by Andy Udoff
Mixed by Max Norman at One on One Recording
Technician: Tom Mayhue
Cover Illustration: Edward J. Repka
Cover Concept: Dave Mustaine
Photography: Gene Kirkland
Assistant: Wendi Schaeffer


„Za wielkimi dziełami kryją się niezwykłe historie. Rust in Peace jest jednym z najważniejszych albumów w historii rocka, stworzonym przez wybitnych artystów, którzy w tym unikatowym składzie już nie wystąpią. Krew, pot i łzy doprowadziły Megadeth na szczyt muzycznego Olimpu. Historia, jakiej nie znał świat!” - Jacek Nizinkiewicz

„Mam olbrzymi szacunek dla Dave’a Mustaine’a. Zawsze był wierny sobie i nie interesowała go pogoń za muzyczną modą. Według mnie właśnie to stanowi klucz do sukcesów i długowieczności Megadeth w branży.” - Ozzy Osbourne

„Nie da się mówić o heavy metalu i nie wspomnieć o Davie Mustainie i Megadeth. Znam ich jeszcze z czasów, gdy zaczynali. Swoją pierwszą trasę po całym kraju zagrali u naszego boku. To jedna z tych grup, które najlepiej ukazują, czym jest metal. Ta książka opowiada zwariowaną historię powstania ich legendarnego albumu, Rust in Peace. Zahacza o osobiste problemy muzyków, którzy za wszelką cenę usiłowali utrzymać zespół na powierzchni, a jednocześnie zmagali się z uzależnieniami. To właśnie ta walka i ostateczny jej sukces stanowią o sile Dave’a Mustaine’a i Megadeth. Przeszli przez piekło i zwyciężyli. To jeden z wielu łączących nas elementów. Jestem dumny, że odegrałem niewielką rolę w tamtym okresie ich kariery, gdy dochodzili do trzeźwości. Ta książka to lektura obowiązkowa dla fanów metalu. Znajdziemy tu wszystko: chwałę, zniszczenie i odkupienie.” - Alice Cooper

„Rust in Peace to najprawdopodobniej najznakomitszy album w historii Megadeth. Kapitalny skład, świetne utwory, wspaniałe brzmienie. Po dziś dzień podziwiam styl gry Dave’a. Na tej płycie daje z siebie absolutnie wszystko.” - Kerry King (Slayer)

Dave Mustaine (1961) to lider zespołu Megadeth, wokalista, kompozytor i gitarzysta, który na scenie jest od niemal czterech dekad. Jego wspomnienia, wydane pod tytułem 'Mustaine', trafiły na listę bestsellerów „New York Timesa”. Mieszka w Nashville.

Joel Selvin (1950) (współautor) pisze o muzyce popularnej dla „San Francisco Chronicle” od 1970 roku. Jest autorem m.in. książek Fare Thee Well i Altamont oraz współautorem bestsellera Sammy’ego Hagara, 'Red'. Mieszka w San Francisco

►https://pl.wikipedia.org/wiki/Megadeth
►https://www.megadeth.com
►https://www.facebook.com/megadeth
► https://www.instagram.com/megadeth
►https://twitter.com/megadeth
►https://www.tiktok.com/@megadeth
►https://www.youtube.com/megadeth
►https://tidal.com/browse/artist/946
►https://open.spotify.com/artist/1Yox196W7bzVNZI7RBaPnf
►https://www.deezer.com/en/artist/3487
►https://music.apple.com/us/artist/megadeth/488289
►https://soundcloud.com/megadethofficial


Tytuł: MEGADETH. Nieznana historia powstania legendarnej płyty 'Rust in peace'.
Tytuł oryginalny:Rust in Peace. The Inside Story of The Megadeth Masteroiece
Autor: Dave Mustaine oraz Joel Selvin
Przedmowa: Slash
Tłumaczenie: Jakub Michalski
Redakcja: Anna Strożek
Korekta: Piotr Królak, Joanna Mika
Opracowanie typograficzne i skład: Joanna Pelc
Okładka: Paweł Szczepanik / BookOne.pl
Fotografie na okładce Dave Etheridge-Barnes / Getty Images
ISBN: 9788382102529
Wydawnictwo: Sine Qua Non
Data wydania: 11 sierpnia 2021
Format: 150 x 215 mm
Oprawa: miękka ze skrzydełkami
Stron: 304 + 16 stron ze zdjęciami
Waga: około 425 g
Cena: + - 42 zł
Książka dostępna także jako e-book

Copyright © by Dave Mustaine 2020
Copyright © for the Polish edition by Wydawnictwo SQN 2021
Copyright © for the translation by Jakub Michalski 2021

www.wsqn.pl
www.sqnstore.pl
www.labotiga.pl

(Serdecznie Dziękuję Piotrowi Stokłosie)
>


Seria thrashowych klasyków, serwowana przez Megadeth od połowy lat 80-tych i przez lata 90-te, nadal cieszy się uznaniem wśród społeczności metalowej, choć wszyscy dawni koledzy lidera zespołu, Dave’a Mustaine'a – oprócz jednego Dave’a “Juniora” Ellefsona – dawno już poznikali w mrokach historii. Tamte lata stały pod znakiem niezdrowych relacji między Mustaine’m i jego byłymi kolegami z Metalliki, ale i całej masy wspaniałego metalu, z jakim zespół wychodził w miarę jak coraz bardziej piął się w górę, począwszy od albumów "Peace Sells" i "So Far, So Good… So What"! przez znakomite klasyki gatunku, a mianowicie "Rust In Peace" i "Countdown To Extinction".

Potem jednak przyszła kolej na "Cryptic Writings" i "Risk", albumy, które zagroziły istnieniu grupy, ale i na późniejszą rekonstrukcję Megadeth, po ich haniebnym upadku i okresie upokarzającego rozproszenia, do jakiego doprowadziła destrukcyjna osobowość Mustaine'a. Wszystko to, to nieopowiedziana historia Megadeth – nieopowiedziana aż do tej pory. Ale jest to też historia, którą warto opowiedzieć, a to przez to, że uczy w jaki sposób odbudować i utrzymać karierę. Świadczą o tym nowsze dokonania Megadeth, obejmujące albumy "The World Needs A Hero" aż do "Super Collider", zawierające jedne z najlepszych i najcięższych utworów, jakie kiedykolwiek trafiły na płyty zespołu.

Daj się ponieść wizji Mustaine'a, celebruj ją wraz z czołowym autorem Martinem Popoffem, utwór po utworze. Z ponad sześćdziesięcioma książkami na koncie, Popoff stosuje w swoim oszałamiająco bogatym dorobku tę samą, wypróbowaną metodę, z równą mocą opowiadając o najnowszych trendach, jak i o klasykach, które wszyscy znacie i kochacie.

Tytuł: So far... So good... So Megadeth. Historia zespołu Megadeth
Autor: Martin Popoff
Tłumaczenie: Katarzyna Paluch
ISBN: 978-83-63785-36-9
Wydawnictwo: Kagra
Rok wydania: wrzesień 2018 (Polska)
Format: 170x240 mm
Oprawa: twarda
Stron: 416
Waga: około 825 g
Cena: + - 59 zł

(Serdecznie Dziękuję Krzyśkowi Grauszowi)

Upadek i narodziny ikony heavy metalu

Dave Mustaine (13.09.1961 La Mesa, Kalifornia) szczerze wyznaje, że nie raz sięgnął dna w swojej mrocznej i pokręconej, speedmetalowej wersji dickensowskiego życia.

• Dzieciństwo bez wspomnień, w biedzie? Zaliczone.
• Przemoc w rodzinie, problemy alkoholowe? Zaliczone.
• Religijny fanatyzm niszczący umysł (w tym przypadku skrajności świadków Jehowy oraz satanizm)? Zaliczone.
• Alkoholizm, uzależnienie od narkotyków, bezdomność? Zaliczone po trzykroć.
• Wypalenie zawodowe i niemoc artystyczna? Zaliczone.
• Odwyk? Zaliczone. (siedemnaście razy)
• Doświadczenia na pograniczu życia i śmierci? To też zaliczone.

James Hetfield, z którym wiele lat temu Mustaine zakładał zespół Metallica - zaobserwował kiedyś z niedowierzaniem, że Mustaine musiał się chyba urodzić z podkową w tyłku. Jest niewiarygodnym szczęściarzem, że jeszcze nie wącha kwiatków od spodu po tym co przeżył. I Hetfield niewątpliwie ma wiele racji. Mustaine jest szczęściarzem. Ktoś nad nim czuwa. Ale jest też druga strona tego żelastwa wetkniętego w odbyt. Boli jak cholera. Nigdy nie daje o sobie zapomnieć. Mustaine uparcie walczył o swoje i udało mu się osiągnąć szczyt. Oto jego historia – wczesne lata w Metallice, wyrzucenie z zespołu i później cała kariera Megadeth, który stał się jednym z najpopularniejszych zespołów heavymetalowych. To historia prawdziwej gwiazdy rocka – założyciela, lidera, kompozytora i gitarzysty Megadeth. To historia, która inspiruje, zadziwia i przeraża.

O autorze:
Dave Mustaine, powszechnie uznany za jednego z twórców gatunku zwanego thrash metalem, to niezwykły samorodny talent, który wprowadził Metallikę i Megadeth do publicznej świadomości. Od wydanego w 1985 roku debiutu "Killing Is My Business… And Business Is Good" do ostatniego jak dotąd albumu "Endgame" Mustaine pozostawił po sobie dziedzictwo – muzykę, którą można określać na niezliczone sposoby. Muzykę przejmującą, głęboką, zarówno gniewną jak i ironiczną. Megadeth zdobył osiem nominacji do nagród Grammy i odebrał osiem platynowych płyt. Dave Mustaine mieszka obecnie w San Diego County w Kalifornii.

Tytuł: Mustaine. Heavymetalowe wspomnienia
Autor: Dave Mustaine, współpraca Joe Layden
Tłumaczenie: Michał Kapuściarz
ISBN: 978-83-87598-28-0
Wydawnictwo: Kagra
Rok wydania: listopad 2010 (Polska)
Format: 145x205 mm
Oprawa: miękka
Stron: 318
Waga: około 450 g
Cena: + - 37 zł

(Serdecznie Dziękuję Krzyśkowi Grauszowi)


Artykuł jest z www.muzyczneabc.pl
http://www.muzyczneabc.pl

Adres tego artykułu to:
http://www.muzyczneabc.pl/modules.php?name=News&file=article&sid=27581