Noc Kobiet w Olsztynie
Data: 20-08-2006 o godz. 00:05:00
Temat: Koncerty


Wczoraj od godz. 23:00 stolica Warmii i Mazur rz±dzi³y piêkne kobiety!!! Olsztyn przepe³ni³y niespotykane kolory g³osów, alternatywne d¼wiêki, feerie barw animacji wizualnych. Najwiêksze skrzy¿owanie w mie¶cie zosta³o zamienione na plac koncertowy!

A rz±dzi³y wokalistki: Urszula Dudziak, Nika Jager i Maria Sadowska oraz malarki Joanna Milewicz i Ewa Plichta, których obrazy sta³y siê kluczowym elementem scenografii „NOCY KOBIET” za przyczyn± wizualizacji VJ’ów £ukasza Huflejta i Antka Grzybka - d¿entelmenów pogodzonych z nieuniknionym matriarchatem.

Miejsce: Plac Jana Paw³a II, Kobiety pojawi³y siê na prezydenckim balkonie oraz przy schodach Ratusza, a animacje wy¶wietlane by³y na ¶cianie Ratusza od strony wej¶cia g³ównego.

URSZULA DUDZIAK ¦piewaczka jazzowa. Ju¿ jako pocz±tkuj±ca artystka zaproszona do wspó³pracy ze znanym zespo³em jazzowym Krzysztofa Komedy. Zmianê stylistyki przynios³a jej wspó³praca z pó¼niejszym mê¿em, Micha³em Urbaniakiem. Koniec lat 60. to liczne zagraniczne koncerty. Z powodzeniem wystêpowa³a te¿ wielokrotnie na festiwalu Jazz Jamboree (1969 - 72). W 1973 roku artystka decyduje siê na rozpoczêcie kariery w USA. Owocuje to kolejnymi koncertami i wspó³prac± z najlepszymi muzykami i ¶piewakami jazzowymi ¶wiata: z orkiestr± Gila Evansa, w Archie Shepp, Lester Bowie, zespo³em Vienna Art Ensemble.. Wybrana dyskografia: "Super Constellation" (1973), "Ulla" (1982), "Jazz Unlimited" (1993), "Journey, Saturation" (1994).Indywidualno¶æ wspó³czesnej wokalistyki. Niezwyk³a skala g³osu, oryginalna technika wokalna, pionierskie osi±gniêcia w zastosowaniach brzmieñ elektronicznych, zyska³y jej s³awê artystki oryginalnej i kreatywnej. Podstawê wokalistyki Urszuli Dudziak stanowi instrumentalne traktowanie g³osu, wywodz±ce siê z klasycznej i powszechnej w muzyce jazzowej techniki ¶piewu "scatem".

MARIA SADOWSKA Jako dziecko znana by³a szerokiej publiczno¶ci z niezwykle popularnego programu Têczowy Music Box. Pierwsza solow± p³ytê nagra³a maj±c 14 lat. W 1996 roku Marysia postanowi³a wyjechaæ do Los Angeles. W tym samym roku wziê³a udzia³ w Euro Eco Meeting, gdzie m.in. wyst±pi³a przed koncertem Coolio. Lata 1996 - 1998 by³y dla niej okresem niezwykle pracowitym, ale i owocnym w sukcesy. W tym czasie nagra³a dwie p³yty "Crazy" i "Lucky Star". Obydwa albumy zosta³y wydane w Japonii. Po powrocie do Polski stworzy³a w³asny zespó³ jazzowy, z którym koncertowa³a w ca³ym kraju. Wkrótce rozpoczê³a tez dzia³alno¶æ na scenie muzyki klubowej. Jako MC wspó³pracowa³a z wieloma DJ-ami (m.in. Adamus, NV, Glasse, Jealo, Maceo Wyro). W 2003 roku wyda³a p³ytê z kolektywem Niewinni Czarodzieje. Zadebiutowa³a jako producent z kolejn± p³yt± w 2004 roku. W czerwcu 2006 mia³a miejsce premiera jej naj¶wie¿szej p³yty.

NIKA JAGER Wokalistka, autor tekstów i kompozycji. Do tej pory zajmowa³a siê muzyk± elektroniczn± po³±czon± z brzmieniem ¿ywych instrumentów oraz g³osów ludzkich. Przez kilka lat bliska jej by³a stylistyka jazzowa. Potem zadomowi³a siê w stylistyce muzyki klubowej, wspó³pracuj±c z audycj± „Nocny Trans” Polskiego Radia £ód¼, oraz „klubowe Granie” Trójki. W lipcu 2004r. odby³a siê premiera kompilacji „Klubowe Granie” w sk³ad której wszed³ singiel Niki: „czemu siê boisz”. W czerwcu 2005 singiel „nie nie nie” zakwalifikowa³ siê do fina³u miêdzynarodowego festiwalu „Vena Festiwal”, przechodz±c w drugim etapie do ¶cis³ej czo³ówki konkursu (10 utworów z 685). Nika zakoñczy³a nagrywanie materia³u na autorsk± p³ytê „przetrwam”. We wrze¶niu a mo¿e pa¼dzierniku na pewno tej jesieni 2006 roku album „nika jager : przetrwam” uka¿e siê na naszym rynku.

(Stowarzyszenie Wolna Grupa Twórcza)





Artyku³ jest z www.muzyczneabc.pl
http://www.muzyczneabc.pl

Adres tego artyku³u to:
http://www.muzyczneabc.pl/modules.php?name=News&file=article&sid=2757