To tylko ROCK’n’ROLL - Zawsze The ROLLING STONES Data: 14-11-2022 o godz. 00:20:00 Temat: Książki
Według legendy spotkali się na peronie kolejowym w Dartford. Obaj czekali na pociąg o 8.28 do Londynu. Jagger miał ze sobą płyty, a Richards – gitarę. Tak powstał The Rolling Stones, jeden z najważniejszych zespołów w historii rock and rolla.
Mit jest piękny, ale prawdziwa opowieść okazuje się jeszcze ciekawsza – Rich Cohen opowiada o kolejnych dekadach działalności grupy, skupia się jednak na pierwszych wspólnych koncertach i złotym okresie Jaggera i spółki, kiedy nagrali swoje najważniejsze płyty, począwszy od "Beggar’s Banquet "(1968) do "Exile on Main Street" (1972).
W latach 90. magazyn „Rolling Stone” wysłał Cohena w trasę razem z zespołem. To dało mu dostęp do muzyków, z którymi przez lata nawiązał bliskie relacje. Efektem ich rozmów jest panoramiczna biografia, napisana żywym stylem i z ogromną pasją. Cohen nie stroni też od ujawniania swoich opinii na temat opisywanych zdarzeń. Tak, to książka o seksie, dragach i rock and rollu, ale też o miłości, ambicji, przyjaźni i… satysfakcji. To świeże spojrzenie na wyjątkowy zespół, które odpowiada na pytanie: skąd bierze się długowieczność Stonesów?
Rich Cohen spędził mnóstwo czasu z The Rolling Stones i cholernie mu tego zazdroszczę. Jego książka to nie tylko fascynująca opowieść o fenomenie jednego z najważniejszych zespołów wszech czasów. Autor wiarygodnie opisał też wpływ Afroamerykanów na światową popkulturę. Muddy Waters słyszał na żywo Roberta Johnsona, a The Rolling Stones zaczerpnęli swoją nazwę od piosenki Watersa Rollin’ Stone, a później zdarzyło im się razem jamować. Cohen znakomicie pokazuje, jak istotnym łącznikiem pomiędzy społeczeństwami Afryki, Ameryki i Europy jest blues. - Hirek Wrona
Nikt nie umiałby opowiedzieć tej historii lepiej niż Cohen… Ta książka dotyka samej istoty rock and rolla. -
„New York Observer”
Fantastyczna! Teksty Cohena rzucają na Stonesów nowe światło. -
„The Wall Street Journal”
Cohen umie pisać o tym, jak muzyka może zmienić świat. -
„Pitchfork”
Mistrzowska! O tym zespole napisano setki książek, ale ta zalicza się do najlepszych. -
„Chicago Tribune”
RICH COHEN – amerykański pisarz non fiction, współpracownik magazynów „Rolling Stone” i „Vanity Fair”. Autor wielu książek, miedzy innymi "Twardzi Żydzi", "Ojcowie, synowie, sny o gangsterach". Pisał też o historii Izraela, królu bananów Samie Zemurrayu, amerykańskim futbolu i Albercie W. Hicksie, ostatnim piracie w historii Stanów Zjednoczonych. Razem z Mickiem Jaggerem, Terence’em Winterem i Martinem Scorsese stworzył serial "Vinyl", emitowany przez HBO. Wieloletni fan Rolling Stonesów.
Fenomen książki Daniela Wyszogrodzkiego polega między innymi na tym, że wychowuje się na niej kolejne pokolenie fanów rocka, a opowieść o The Rolling Stones największym zespole w historii dorasta razem z nimi. To już szóste wydanie SATYSFAKCJI, jak zawsze aktualizowane i poszerzone o nowy, gorący materiał. Niewiele biografii muzycznych na świecie może się pochwalić podobną popularnością.
SATYSFAKCJA to przede wszystkim opowieść o ludziach. O chłopcach imieniem Mick i Keith, którzy zakochali się w bluesie. O ich kolegach, dziewczynach, uzależnieniach i pasjach. O płytach, jakie nagrywali, o piosenkach, które napisali. A zna je cały świat. O ich konfliktach, bo zespół jest jak rodzina, a w rodzinie nie zawsze jest słodko.
Na początku były „seks, narkotyki i rock’n’roll” – jak zwykle. Potem przyszła epoka wielkich koncertów i wielkich pieniędzy. Dziś mówimy o „zagadce nieśmiertelności”… Historia Rolling Stonesów to nieprzerwany serial trwający już szóstą dekadę. Muzycy nie przestają nas zaskakiwać, a ich najnowszą niespodzianką stał się koncert na Stadionie Narodowym w Warszawie w dniu 7 lipca 2018 roku.
SATYSFAKCJA śledzi losy zespołu z sympatią, ale nie bez krytycyzmu, a dowcipny, sarkastyczny styl Daniela Wyszogrodzkiego sprawia, że jest to porywająca lektura dla fanów zespołu i nie tylko – od londyńskich początków, po finał w Warszawie.
PROLOG
Stacja kolejowa w Dartford niewiele różniła się od innych stacji na obrzeżach Londynu.
Wysoko nad torami żelazna kładka o konstrukcji małego wiaduktu, na peronach kryte gontem
zadaszenie, dokoła stare ławki z fantazyjnymi poręczami. Tu i ówdzie porzucone bezładnie
wózki pocztowe, jakby zapomniane przez bagażowych. W godzinach szczytu tłok i gwar,
przez pozostałą część dnia panuje senność.
Codzienna fala spieszących do Londynu pracowników odpłynęła już do metropolii, kiedy
na peronie pojawił się młody człowiek z gitarą. W oczekiwaniu na pociąg wypalił papierosa,
a już w chwilę później tablice z białym napisem DARTFORD po raz niewiadomo który
zostawały w oddali. W wagonie nie brakowało pojedynczych siedzących miejsc, ale on ruszył
ku tyłowi pociągu. Nie chciał być narażony na sąsiedztwo innych pasażerów. W pewnym
momencie przystanął i przyjrzał się uważnie siedzącemu pod oknem rówieśnikowi, który
trzymał pod pachą plik gramofonowych płyt. Tamten uniósł głowę i rozpoznali się
natychmiast, jak dwóch znajomych po długim niewidzeniu.
– Cześć, stary – powiedział gitarzysta.
– Dokąd jedziesz? – zagadnął ten drugi.
Ale nie doczekał się odpowiedzi. Gitarzysta z rosnącym zdumieniem przyglądał się
trzymanym przez kolegę płytom. Prześlizgując się wzrokiem po grzbietach okładek nerwowo
rozpoznawał nazwiska wykonawców – Chuck Berry, Little Walter, Muddy Waters.
– Człowieku, słuchasz Chucka Berry’ego, poważnie? – zapytał z przejęciem.
– Co za zbieg okoliczności!
I tak stacja kolejowa w Dartford przeszła do historii zespołu The Rolling Stones.
SATYSFAKCJA to skonstruowana z niesłychaną lekkością opowieść o popkulturze na przestrzeni sześciu (!) dekad z naczelnym w niej udziałem zespołu, który jako pierwszy w historii cywilizacji ma szanse pojechać w „pośmiertną trasę koncertową”. Humor Wyszogrodzkiego, barwne i notoryczne ciekawostki okraszane ciętymi, autorskimi ripostami oraz niezwykła staranność w zakresie faktów, a nie mitów, każą uznawać tę książkę za jednego z najlepszych kumpli, jakich można mieć pod ręką. Ja się zaprzyjaźniłem błyskawicznie, czego i Państwu życzę. - Piotr Stelmach, Program III Polskiego Radia
Piotr Stelmach z Programu III Polskiego Radia wyznaje: „Satysfakcja” była pierwszą i jedyną w moim życiu książką, którą czytałem w czasie lekcji. Po kryjomu, pod ławką… Stonesom i Danielowi szczerze gratuluję!
Daniel Wyszogrodzki - Meloman. Mieszkał na warszawskiej Pradze i na jej nowojorskim odpowiedniku – Brooklynie. Teraz mieszka na mazowieckiej wsi, lecz chętnie podróżuje, zwłaszcza do miejsc odległych i pustynnych. Przez wiele lat był kierownikiem literackim Teatru Muzycznego ROMA w Warszawie. Przełożył na scenę libretta licznych musicali, m.in. „Koty”, „Upiór w operze” i „Mamma Mia!”. Jest autorem słów piosenki „Mój przyjacielu”, którą trafił pod strzechy. Ma na koncie kilkanaście złotych i platynowych płyt. Album Krzysztofa Krawczyka „Wiecznie młody” (Sony, 2017) z piosenkami Boba Dylana w przekładach Daniela Wyszogrodzkiego zdobył nominację do nagrody Fryderyka w kategorii „muzyka korzeni”, ale samej nagrody nie otrzymał, co świadczy o pewnym wykorzenieniu. Jest twórcą poetyckich przekładów głównych dzieł Leonarda Cohena: „Księgi tęsknoty” (2006), „Księgi miłosierdzia” (2017) oraz ostatniej książki kanadyjskiego barda, „Płomień” (2018). Widział tyle koncertów, ile Mick Jagger miał kobiet, nawet jeżeli obaj zgubili się w rachubie. Stały współpracownik magazynu JAZZ FORUM. Wykładowca Akademii Teatralnej w Warszawie (historia muzyki popularnej i historia musicalu). Honorowy obywatel hrabstwa Moore w stanie Tennessee (USA) z nominacji gorzelni Jack Daniel’s. Jego pies, beauceron imieniem Dubaj, zasypia przy muzyce The Rolling Stones.
Tytuł: Satysfakcja. Historia The Rolling Stones
Autor: Daniel Wyszogrodzki
ISBN: 978-83-64373-58-9
Wydawnictwo: In Rock
Rok wydania: czerwiec 2018
Format: 145x205 mm
Oprawa: miękka
Stron: 548 + 32 stron ze zdjęciami
Waga: około 800 g
Cena: + - 49 zł
(Serdecznie Dziękuję Bartoszowi Zujewskiemu)
W 2012 roku The Rolling Stones świętują 50. rocznicę założenia formacji. Ich historia – powstanie grupy, setki skandali i nieśmiertelne hity – to legenda XX wieku i sedno kultury popularnej.
Philip Norman nadaje całkiem nowy wymiar tej historii. Jego kultowa biografia Rolling Stonesów, oparta na zaufaniu i współpracy uczestników opisywanych wydarzeń, stanowi najbardziej aktualny, wszechstronny i pełny obraz zespołu.
Autor nie oszczędza czytelnikowi żadnych szczegółów. Odsłania detale rozstania Jerry Hall z Jaggerem , emigrację podatkową Stonesów, nagrywanie Exile On Main Street , słynne wystąpienia na scenie, romanse oraz spory Micka w kwestiach kontraktu z menedżerami i organizatorami imprez.
To historia najlepszego zespołu rockowego wszech czasów, opowieść o sławie i pieniądzach, narkotykach i alkoholu, seksie i hedonizmie.
JEDNA Z NAJLEPSZYCH KSIĄŻEK, JAKIE KIEDYKOLWIEK NAPISANO O STONESACH
Szczegóły zadziwiającej kariery i stylu życia [...] . Koncerty, które ocaliły ich przed bankructwem, naloty narkotykowe, tajemnicza śmierć Briana Jonesa i próba samobójcza Marianne Faithfull. Po przeczytaniu tej książki nie można się oprzeć wrażeniu: to cud, że przetrwali.
Daily Express
Fantastycznie odsłania historię niezwykłych czasów, nie unika szczerości także wtedy, kiedy blakły naiwne nadzieje lat sześćdziesiątych. Wspaniale opisuje ciemne interesy i niejednoznaczne postaci. Stonesi symbolizowali diabła, który tkwi w każdym z nas.
Daily Telegraph
Nie czytałem lepszej książki o prawdziwym świecie rock and rolla.
Mail on Sunday
Stonesi mają szczęście, że znaleźli biografa klasy Philipa Normana. Książka świetnie przygotowana i genialnie napisana.
Time Out
Philip Norman to guru rockowych biografów. Nie tylko wie wszystko na temat Stonesów, ale zachowuje umiar profesjonalny i pisze w porywającym stylu.
Daniel Wyszogrodzki
To właśnie oni od trudnych do uwierzenia pięćdziesięciu lat definiują wciąż na nowo pojęcie "sex, drugs and rock´n´roll", ze wskazaniem na wszystkie trzy. Szczegóły w środku. W opisie fachowca, jakich mało.
Piotr Metz, Trójka Polskie Radio
Tytuł: Rolling Stones. Kultowa biografia gigantów rocka (The Stones. The acclaimed biography)
Autor: Philip Norman
Tłumaczenie: Arkadiusz Belczyk, Jarosław Fejdych, Regina Mościcka, Agata Wyszogrodzka, Piotr Żak
Konsultacja: Piotr Metz
ISBN: 978-83-7642-060-8
Wydawnictwo: Pascal
Rok wydania: listopad 2012 (Polska)
Format: 170x240 mm
Oprawa: twarda
Stron: 464
Waga: około 900 g
Cena: + - 59 zł
Serdecznie Dziękuję Pani Justynie Kubiesa
Oto pełna biografia The Rolling Stones pióra autora biografii Micka Jaggera i Keitha Richardsa, przygotowana na jubileusz 50-lecia zespołu – od powstania grupy do dziś
Rok 1962.
Mick Jagger
był miłym, schludnym chłopcem, który zamierzał robić karierę w administracji państwowej. Keith Richards
uczył się używać narkotyków i wymachiwać rewolwerem.
Brian Jones
sypiał ze wszystkim, co się ruszało w okolicy Cheltenham, a potem uciekał z miejsca "przestępstwa".
Bill Wyman
, "robol z południowego Londynu", niedawno się ożenił i szukał możliwości, by grać.
A Charlie Watts
, komicznie nieruchoma postać w wyprasowanej koszuli i krawacie… cóż, Charlie po prostu lubił grać na bębnach.
Na pierwszy rzut oka nie różnili się od mnóstwa innych początkujących zespołów rock’n’rollowych.
Więc jak to się stało, że tych kilku młodych Anglików, z których żaden zdaniem opinii publicznej nie miał doczekać trzydziestki, po pięćdziesięciu latach wciąż jest w akcji?
Na pierwszy rzut oka nie różnili się od mnóstwa innych początkujących zespołów rock’n’rollowych. Więc jak to się stało, że tych kilku młodych Anglików, z których żaden zdaniem opinii publicznej nie miał doczekać trzydziestki, po pięćdziesięciu latach wciąż jest w akcji?
THE ROLLING STONES: ZESPÓŁ, KTÓRY NIE PODDAJE SIĘ ŻADNEJ DEFINICJI
odsłania wiele nieznanych faktów z życia zawodowego i prywatnego Stonesów, i opowiada o ludzkich dramatach tworzących istotę historii legendarnej grupy.
Obnaża Stonesów, wyjaśniając, dlaczego budzą tak skrajne emocje: przez jednych podziwiani za ekstrawagancję, kreatywność i rozwiązłość, przez innych potępiani z tych samych powodów.
Ta książka - jak każda inna z wydanych dotychczas - pozwala zrozumieć sens tej niezwykłej kompozycji pomysłowości i oportunizmu, talentu, szczęścia, niepewności, dążenia do samozagłady, narkotyków, seksu i starego, dobrego rock’n’rolla. Niezwykłej kompozycji, dzięki której The Rolling Stones są tym, kim są.
Jubileuszową biografię Rolling Stonesów Christophera Sandforda opatrzył przedmową i uzupełnił o informacje dosłownie z ostatniej chwili polski konsultant – specjalista w dziedzinie historii rock’n’rolla, znany krytyk muzyczny i dziennikarz radiowy Piotr Metz
CHRISTOPHER SANDFORD
- świetny znawca muzyki rock’n’rollowej i autor uznanych, bestsellerowych biografii muzyków rockowych - osobiście poznał członków zespołu. Miał możliwość rozmawiać prywatnie z nimi, z ich rodzinami, przyjaciółmi i najbliższymi współpracownikami.
Na podstawie tych rozmów i w oparciu o niepublikowane wcześniej wspomnienia i wywiady stworzył barwną, świetnie udokumentowaną biografię.
To najpełniejsza, zaktualizowana, przygotowana na jubileusz pięćdziesięciolecia zespołu historia The Rolling Stones - od powstania grupy do dziś.
Christopher Sandford opublikował 18 książek, poświęconych takim sławom jak Kurt Cobain, Eric Clapton, David Bowie, Paul McCartney, Bruce Springsteen. Pisze od 39 lat, o Stonesach pisze od 25 lat. Jest jedynym autorem biografii zarówno Micka Jaggera
(wydanej w 16 krajach "klasycznej biografii" - jak nazwał ją "The Times"), jak i Keitha Richardsa (o której "Sunday Telegraph" napisał: "życzliwy, szczery portret i świetna lektura".
Christopher Sandford publikuje również artykuły o tematyce muzycznej w pismach w Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych: "The Times", "The Telegrah", "The Spectator", "The New York Times", "Cosmopolitan".
Tytuł: The Rolling Stones. Zespół, który nie poddaje się żadnej definicji (The Rolling Stones: Fifty Years)
Autor: Christopher Sandford
Tłumaczenie: Agnieszka Kowalska, Kamil Kuraszkiewicz
Konsultacja merytoryczna: Piotr Metz
ISBN: 978-83-241-4454-9
Wydawnictwo: Amber
Rok wydania: listopad 2012 (Polska)
Format: 180x245 mm
Oprawa: twarda z obwolutą
Stron: 480 + 8 stron wkładki ze zdjęciami
Waga: około 925 g
Cena: + - 49 zł
Książka dostępna także jako e-book
Serdecznie Dziękuję Pani Małgosi Kitrasiewicz
Jedyna oficjalnie autoryzowana książka upamiętniająca rocznicę 50-lecia legendarnego zespołu The Rolling Stones – nadzorowali ją, poprzedzili wstępami i opowiedzieli sami członkowie zespołu.
W czwartek 12 lipca 1962 The Rolling Stones wyszli na scenę w Marquee Club przy londyńskiej Oxford Street . Od tamtego czasu Stonesi wystąpili na żywo przed największą liczbą ludzi, jaką zgromadził jakikolwiek inny zespół w historii. Grali w maleńkich klubach bluesowych i na największych stadionach świata. Ich single i albumy zajmowały pierwsze miejsca we wszystkich krajach, które prowadzą rankingi muzyczne. Przyczynili się do zdefiniowania globalnej popkultury. Pół wieku później spoglądają wstecz na swoją fenomenalną karierę.
Oto historia naszych pięćdziesięciu fantastycznych lat. Zaczęliśmy jako zespół bluesowy grający w klubach, a potem zapełnialiśmy największe stadiony świata, urządzając widowiska, jakich żaden z nas nawet sobie nie wyobrażał. Przygotowany pod naszym nadzorem album zawiera najlepsze z najlepszych fotografie i ulotne pamiątki z naszych, a także spoza naszych archiwów. MICK , KEITH , CHARLIE , RONNIE
THE ROLLING STONES 50 LAT to jedyna oficjalnie autoryzowana książka upamiętniająca tę rocznicę – nadzorowali ją, poprzedzili wstępami i opowiedzieli sami członkowie zespołu. Dzięki przywilejowi dostępu do przebogatego nieprezentowanego wcześniej i unikalnego materiału, jest wypełniona wspaniałymi fotografiami reportażowymi, stykówkami, negatywami, niewykorzystanymi ujęciami i mnóstwem innych dokumentów z każdego okresu historii zespołu.
Album ten zawiera ponad 1000 ilustracji, wśród nich najrzadsze i najbardziej interesujące memorabilia, jakie istnieją: plakaty z różnych krajów, projekty okładek, karty z gum do żucia, puzzle i inne nigdy dotąd niepublikowane skarby, sfotografowane specjalnie na potrzeby tego tomu.
Największy rock’n’rollowy zespół świata po raz pierwszy otwiera swoje prywatne archiwa. Unikatowe podsumowanie półwiecza The Rolling Stones przez nich samych – z pierwszej ręki. Ogląda się i czyta z zapartym tchem, nawet jeśli – tak jak mnie – wydawało Ci się, że wiesz już prawie wszystko. PIOTR METZ
Tytuł: The Rolling Stones 50 lat
Autor: Mick Jagger Keith Richards Charlie Watts Ronnie Wood
Tłumaczenie: Agnieszka Kowalska i Kamil Kuraszkiewicz
Konsultacja merytoryczna: Piotr Metz
ISBN: 978-83-241-4359-7
Wydawnictwo: Amber
Rok wydania: listopad 2012 (Polska)
Format: 255x305 mm
Oprawa: twarda z obwolutą
Stron: 352
Waga: około 2,6 kg
Cena: + - 150 zł
Serdecznie Dziękuję Pani Małgosi Kitrasiewicz
Wiosną 1967 roku słynni już wtedy The Rolling Stones pierwszy i ostatni raz przyjechali do komunistycznego kraju. Liczba tych, którzy idą dziś w zaparte, że widzieli ich koncert w Sali Kongresowej kilkukrotnie przekracza jej pojemność.
Występ The Rolling Stones w Polsce szybko stał się wydarzeniem niemal mitycznym, także dla samych muzyków, którzy po powrocie zza niesławnej żelaznej kurtyny ochoczo opowiadali w angielskich mediach barwne historie z pobytu w naszym kraju.
Stonesi, jak głosi legenda, za występ otrzymali zapłatę, którą prze-znaczyli na wysłany do Londynu wagon polskiej wódki, od początku wizyty byli przekonani, że są w Moskwie , a Mick Jagger zjadł rzucone na scenę kwiaty. Na Okęciu przetrzymano artystów dopóki nie przetrzepano im wszystkich walizek i nie wyciśnięto z tubek pasty do zębów w poszukiwaniu narkotyków, czyli czegoś, o czym ówcześni polscy celnicy nie mieli pojęcia.
Po imprezie w klubie Kamieniołomy , mieszczącym się w pod-ziemiach Hotelu Europejskiego , Stonesi do pokojów wrócili na czworakach. Nazajutrz, w Sali Kongresowej, na zawsze odmienili muzyczną świadomość polskiej młodzieży.
Nie można dobrze zrozumieć skali tego wydarzenia, nie zdając sobie sprawy z wyglądu otaczającego nas świata. Na scenie politycznej rządził i dzielił Władysław Gomułka .
Spragniona kontaktu z rockiem młodzież ustawiała się w kolejkach po zakup rodzimej produkcji pocztówek dźwiękowych (jedną z nich, z piosenką Steviego Wondera , zdobił… grzyb prawdziwek). Zachodnią płytę winylową mógł mieć natomiast ten, kto zechciał wydać całe miesięczne wynagrodzenie na przywieziony zza granicy przez stołeczną stewardesę lub trójmiejskiego marynarza longplay, który z dumą można było odtworzyć na prywatce.
I to właśnie w tej siermiężnej rzeczywistości zjawili się kolorowi jak papugi Stonesi, rozpoczynając dwudniowy pobyt, o którym już od dnia ich wylotu zaczęły krążyć legendy. Jak więc wyglądała pierwsza wizyta najsłynniejszego zespołu w dziejach muzyki za żelazną kurtyną?
Właśnie tak…
Irek Dudek:Taka płyta to, oprócz walorów muzycznych, w ogóle był w tamtym czasie pożądany gadżet. Wielką radością było przejść się po śródmieściu z longplayem pod pachą, na dziewczyny to działało. zaraz na takiego chłopaka patrzyły przychylniejszym okiem. Płyta otwierała też drzwi na najlepsze imprezy. Miało to duże wrażenie (str. 48)
Bill Wyman:Nic nie było nas w stanie przygotować na to, co zastaliśmy za żelazną kurtyną. Na lotnisku, którego budynki przypominały baraki, witało nas blisko stu fanów. (str. 63)
Zbigniew Korpolewski:Widząc, co się dzieje, sporo milicji jednak obstawiło scenę, żeby nikt na nią nie wtargnął. Oczywiście pomysłowość młodzieży nie ma granic, ponieważ mimo obstawy milicyjnej, po pierwszym występie kurtyna się zamknęła, później znów otworzyła i... brakowało jednego mikrofonu. (str. 113)
Marek Karewicz (w jednym z wywiadów):Oni po prostu dostali od organizatorów koncertu walizkę pieniędzy, z którymi nie bardzo wiedzieli, co zrobić. Wywieść nie wolno, celnicy z pewnością by na to nie pozwolili, kupić funty czy dolary, ake gdzie i jak? (str. 148)
Tytuł: The Rolling Stones za żelazną kurtyną, Warszawa 1967
Autor: Marcin Sitko
Tłumaczenie: Patrycja Kopiec
ISBN: 978-83-63037-07-9
Wydawnictwo: C2
Rok wydania: październik 2012 (Polska)
Format: 170x225 mm
Oprawa: twarda
Stron: 160
Waga: około 450 g
Cena: + - 49 zł
Serdecznie Dziękuję Grzesiowi Mieczkowskiemu
W pierwszych dniach października w księgarniach pojawiła się książka "THE RollingStones - Warszawa ’67, opowiadająca o dwóch koncertach, które wielu przyrównuje się do lądowania UFO w samym centrum komuny.
Przy okazji wyjaśnionych zostanie kilka legend i zagadek, w które ta wizyta obrosła.
Tego dnia, w Warszawie odbyły się dwa koncerty zespołu The Rolling Stones , wówczas
obok Beatlesów najpopularniejszej grupy świata. O skali wydarzenia świadczy fakt, że znawcy
dzielą dzieje polskiej muzyki rozrywkowej i naszej obyczajowości na „przed” i „po” tych
koncertach. Inni przyrównują je do lądowania UFO niemal w centrum szaroburej komuny.
Tę książkę czyta jak dobrą powieść, a ogląda jak rodzinny album !
Wydawca przygotował specjalną, numerowaną edycję dla kolekcjonerów zawierającą
dodatkowo: wersję angielską wszystkich tekstów, reprint oryginalnego afisza oraz osiem
czarno-białych reprodukcji fotograficznych, a wszystko to zapakowane w eleganckie pudełko.
(Marcin Jacobson)
UWAGA! Box dostępny będzie jedynie w internecie
Tytuł: The Rolling Stones - Warszawa ´67
Autor: Marcin Jacobson
Tłumaczenie: Tomasz Tłuczkiewicz
ISBN: 978-83-63037-06-2
Wydawnictwo: c2
Rok wydania: październik 2012
Format: 240x275 mm
Oprawa: twarda
Stron: 104
Waga: około 850 g
Cena: + - 89 zł
To nie jest pierwsza książka o zespole The Rolling Stones
. Na pewno nie ostatnia. Od prawie 50 lat zespół ten i jego członkowie fascynują rzesze zwolenników, krytyków i przeciwników. Historia grupy od skromnych początków w charakterze rozchełstanych bluesmanów z zachodniego Londynu do dziś przyciąga uwagę fanów wywodzących sie z szerokich kręgów muzycznych.
Odkąd Zespół The Rolling Stones odniósł sukces, wielokrotnie ogłaszano, że się skończył. Co rusz pojawiają się różne plotki, np. Znali się od dziecka. Teraz jednak ta przyjaźń wisi na włosku, a wszystko przez niewyparzony język Keitha Richardsa (67 l.), gitarzysty Rolling Stonesów, który w swojej najnowszej książce Life
ujawnił, że wokalista sławnego zespołu Mick Jagger (67 l.) ma małego penisa. Na odpowiedź nie trzeba było długo czekać.
Mick Jagger nie życzy sobie, aby jego kolega z The Rolling Stones, Keith Richards, pojawił się na uroczystości 50. jubileuszu istnienia grupy. Swoje spostrzeżenia co do Richardsa opisuje w swojej książce Jagger - buntownik, rockman, włóczęga, drań
. I tak przepychanka trwa. Co będzie zobaczymy. Album naszpikowany jest unikalnymi zdjęciami z całej kariery zespołu. Fotki są kolorowe i czarnobiałe na papierze półkredowym. Na końcu książki jest napisane... Ciąg dalszy nastąpi..... No to chyba pogodzą się.
Tytuł: Rolling Stones - 50 lat rocka (Rolling Stones)
Autor: Paola Saltari
Tłumaczenie: Anna Zdziemorska
ISBN: 978-83-7770-202-4
Wydawnictwo: Olesiejuk
Rok wydania: listopad 2011 (Polska)
Format: 255x295 mm
Oprawa: miękka kartonowa
Stron: 272
Waga: około 1.4 kg
Cena: + - 59 zł
Książka z serii Ilustrowana biografia to zbiór wyjątkowych, często unikalnych zdjęć słynnych muzyków z zespołu The Rolling Stones. Czytelnik znajdzie tu fotografie wykonane podczas tras koncertowych, prywatnych spotkań, podczas występów. Publikację kończy chronologiczna kronika twórczości i dziejów zespołu.
"Kiedy w Wielkiej Brytanii pojawił się rock and roll, pięciu młodym ludziom pisane było wywrzeć niezwykły wpływ na świat muzyki popularnej. W czasach błyskawicznej kariery Beatlesów, Rolling Stonesi byli pionierami bardziej chropawego, bluesowego typu muzyki, zupełnie odmiennego od brzmienia znad rzeki Mersey. Zespół szybko popadł w niełaskę establishmentu z powodu ciągłych konfliktów z prawem i kontrowersyjnego zachowania. Powstał wizerunek "złych chłopców" rocka - z ochotą wykorzystywany przez grupę."
Tytuł: Ilustrowana biografia: Rolling Stones (The Illustrated Biography: The Rolling Stones)
Autor: Jane Benn
Tłumaczenie: Monika Wyrwas-Wiśniewska
ISBN: 978-83-7626-752-4
Wydawnictwo: Olesiejuk
Rok wydania: 2010 (Polska)
Format: 250x250 mm
Oprawa: twarda
Stron: 224
Waga: około 1,15 kg
Cena: + - 40 zł
Serdecznie Dziękuję Pani Alicji Bender
Ponad 40 lat historii w poczwórnym wywiadzie-rzece z muzykami najsłynniejszego i najdłużej istniejącego rockowego zespołu na świecie, przeprowadzonym specjalnie do tej książki. Dodatkowo kilkanaście esejów napisanych przez związanych z The Rolling Stones animatorów życia muzycznego i przemysłu fonograficznego. Zwierzenia, anegdoty, nieznane fakty. Ponad 150 unikatowych fotografii. Kalendarium wydarzeń i dyskografia.
Dora Loewenstein jest córką księcia Ruperta Loewensteina, menedżera finansowego Stonesów; była niemal przez całe życie członkiem „rodziny Stonesów”. Z powodzeniem prowadzi firmę Dora Loewenstein Associates, która organizuje wiele różnorodnych przedsięwzięć, od prywatnych do ogólnoświatowych.
Philip Dodd jest pisarzem i wydawcą specjalizującym się w muzyce i kulturze popularnej. Wspólnie z Dorą Loewenstein stworzył i zestawił „The Rolling Stones: A Life on the Road”. Opublikował i zredagował książki o U2 i Nicku Masonie z Pink Floyd, jest również autorem „The Book of Rock”.
Tytuł: Według The Rolling Stones (The Rolling Stones)
Autor: Dora Loewenstein Philip Dodd, konsultacja: Charlie Watts
Tłumaczenie: Piotr Kaczkowski
ISBN: 83-7469-327-4
Wydawnictwo: Pruszyński i S-ka
Rok wydania: czerwiec 2006 (Polska)
Format: 170x240 mm
Oprawa: twarda
Stron: 298
Waga: około 900 g
Cena: + - 49 zł
Autor pełnej monografii legendarnego zespołu rockowego The Rolling Stones - Bill Wyman (24.10.1936 Londyn) - pisze.
Bycie muzykiem w zespole The Rolling Stones ukształtowało większość część mojego dorosłego życia.
Mam zaszczyt i szczęście zaliczyć Briana Jonesa (28.02.1942 Cheltenham, Gloucestershire, Anglia), Charliego Wattsa (2.06.1941 Londyn), Keitha Richardsa (18.12.1943 Dartford, Kent, Anglia), Micka Jaggera (26.07.1943 Dartford, Kent, Anglia), Micka Taylora (17.01.1948 Welwyn Garden City, Hertfordshire, Anglia), Iana "Stu" Stewarta (18.07.1938 i Ronnie Wooda (1.061947 Hillingdon, Middlesex, Anglia) do grona moich przyjaciół i kolegów. The Stones zawsze byli jak rodzina, w której zdarzają się zarówno kłótnie, jak i wspaniałe chwile.
The Stones to duża rodzina, złożona z setek ludzi. Jedni pracowali dla nas krótko, inni wiele lat. Wszyscy, każdy na swój sposób, bardzo nam pomogli. Bycie w The Stones to życie złotej rybki w akwarium. Jestem bardzo dumny z tego, że byłem w The Rolling Stones i chciałem się podzielić nie tylko moimi wspomnieniami, ale także tym, co uzbierałem podczas tych lat. Zacząłem zbierać różne rzeczy, by pokazać mojemu synowi Stephenowi, który jest teraz wyższy ode mnie, że jego ojciec był przez kilka lat w grupie pop. Te "kilka lat", rzecz jasna, zmieniło się w 31 lat. Mam nadzieję, że ta książka pozwoli wam zrozumieć, co sprawiło, że tych lat nie da się zapomnieć.
Dziękuję. Bill Wyman
Kolejna po " Antologii The Beatles " pełna monografia legendarnego zespołu rockowego wydana w Polsce przez Wiedzę i Życie. Autorem jest Bill Wyman, od 1962 do 1993 roku gitarzysta basowy The Rolling Stones. Książka, zilustrowana ponad 3000 zdjęć zrobionych przez autora oraz najlepszych fotografików na świecie, pozwala poznać kulisy drogi do sławy tej najlepszej grupy rockandrollowej, a także zrozumieć cenę, jaką za to płacili jej członkowie. Po prostu cudo. Ekstra tłumaczenie Romka Rogowieckiego.
Tytuł: The Rolling Stones (Rolling with the STONES)
Autor: Bill Wyman i Richard Havers
Tłumaczenie: Roman Rogowiecki
ISBN: 83-7184-272-4
Wydawnictwo: Wiedza i Życie
Rok wydania: 2006 (Polska)
Format: 255x310 mm
Oprawa: twarda
Stron: 512
Waga: około 3 kg
Cena: + - 100 zł
Blown Away to silnie osadzona w atmosferze lat sześćdziesiątych historia zespołu The Rolling Stones
. O Stonesach, muzyce i rewolucji obyczajowej lat sześćdziesiątych mówią sami członkowie zespołu, ich dziewczyny, przyjaciele oraz ludzie, którzy wraz z nimi tworzyli klimat tamtej epoki - muzycy, plastycy, projektanci mody, producenci płyt, impresario rockowi, hipisi i grupiski. Z tych wypowiedzi A.E. Hotchner
(28.06.1920 St. Louis, Missouri) zbudował barwną opowieść o kulisach sławy Rolling Stonesów - od początków wspólnego muzykowania do niespodziewanej wielkości, której towarzyszyły ekscesy i zamieszki na koncertach, narkotyki, prześladowania i procesy, skomplikowane uczucia, konflikty i tragedie, takie jak tajemnicza śmierć Briana Jonesa (28.02.1942 Cheltenham, Gloucestershire, Anglia – 3.07.1969 Hartfield, Sussex, Anglia), której zagadkę autor usiłuje rozwikłać. Książka napisana jest bez zgody Stonesów. Z wyjątkiem Iana Stewarta i Dicka Taylora, którzy zgodzili się udzielić wywiadów, pozostali Stonesie nie uczestniczyli w pracy nad nią.
Tytuł: Blown Away. Za kulisami sławy Rolling Stones (Blown Away)
Autor: A.E. Hotchner
Tłumaczenie: Iwona Szymaniak
ISBN: 83-85144-12-9
Wydawnictwo: Bis
Rok wydania: 1992 (Polska)
Format: 165x235 mm
Oprawa: miękka
Stron: 289
Waga: około 450 g
Cena: + - 51 000 zł (pięćdziesiąt jeden tysięcy zł)(z 1992 roku)
Gdzie narodził się biały blues? Skąd wzięła się i co znaczy nazwa The Rolling Stones? Dlaczego na koncertach Stonesów mdlały nawet policjantki? Kto ma największy pęcherz na świecie? Czy Satisfaction
zasługuje na miano największego rockowego utworu wszech czasów? Kto próbował ocenzurować słowo "noc"? Czym był naprawdę "londyński underground" Kim była "naga dziewczyna na narkotycznej orgii"? Jak Stonesi zapamiętali występ w Warszawie? Co się pali w Maroku? Dlaczego firma Decca nie dopuściła do wydania okładki albumu BEGGAR'S BANQUET
? Kto wycina solo gitarowe w piosence Sympathy for the Devil
? Z kim kochał się Mick Jagger na planie filmu Performance
? Czy śmierć Briana Jonesa była nieszczęśliwym wypadkiem? Jak doszło do tragedii w Altamont? Kim była tajemnicza Angie z popularnego przeboju? Jak Stonesi uprawiali seks w przestworzach? Za co Keith Richards mógł dostać dożywoście? Jaki przebój numer jeden zaśpiewał Mick Jagger bez Stonesów? Czy można zostać teściem własnego ojca? Ile razy w swej długiej historii Rolling Stones odwołali występy? Dlaczego The Rolling Stones są "Największym rockandrollowym zespołem świata"?
Na te i inne pytania możemy znaleźć odpowiedzi w The Rolling Stones, Satysfakcja. A więc do dzieła!
Książka zawiera: Szczegółowe kalendarium
Pełną dyskografię i filmografię + reprodukcje okładek
Indeks piosenek.
37 czarno-białych i kolorowych zdjęć
Daniel Wyszogrodzki . Autor i tłumacz, także dziennikarz muzyczny. Kierownik literacki Teatru Muzycznego ROMA. Przygotował wiele przekładów na potrzeby telewizji, tłumacząc filmy muzyczne i musicale, m.in. „West Side Story”, „The Sound Of Music”, „Yellow Submarine”, „Ned Kelly”, „Yentl”. Opracował polską wersję językową ekranizacji musicalu „Upiór w operze” (2004). Tłumaczy teksty amerykańskich poetów piosenki: Leonarda Cohena, Boba Dylana i innych. Autor popularnej książki biograficznej, „Satysfakcja – The Rolling Stones” (cztery wydania), redaktor wielu edycji płytowych, z których seria „Świecie nasz – Dzieła wszystkie Marka Grechuty” (15 CD) otrzymała Fryderyka w 2001 roku za najlepszą reedycję.
Tytuł: The Rolling Stones, Satysfakcja
Autor: Daniel Wyszogrodzki
ISBN: 83-2071592-X
Wydawnictwo: Iskry
Rok wydania: 1998
Format: 170x240 mm
Oprawa: twarda z obwolutą
Stron: 524
Waga: około 1 kg
Cena: + - 50 zł
Seria: Biblioteka Rock Encyklopedii
Najlepsza książka o rocku i latach sześćdziesiątych - Playboy
Skomentowanie tej książki przez Keitha Richardsa słowami: Książka Stanley Bootha jest jedyną, po przeczytaniu której mogę powiedzieć; Taa, tak to byto
Stanley Booth
(5.01.1942 in Waycross, Georgia) uzyskał w październiku 1969 pisemną zgodę Rolling Stonesów na pisanie ich biografii, oraz zapewnienie o współpracy. Fascynacja ''złych chłopców'' dekadenckimi tematami wyglądała wtedy na pakt z diabłem: w lipcu zmarł Brian Jones - ten blondyn z diabolicznym uśmieszkiem utonął, czy też, może został utopiony, w swoim basenie. W grudniu, trzy miesiące po Love-In w Woodstock, piąte amerykańskie tournee Rolling Stonesów którym towarzyszył autor zakończyło się morderstwem w Altamont.
Stanley Booth opisał swoje przeżycia, ekscesy i przygody ze Stonesami w formie epopei, składając jednocześnie hołd pionierskim czasom rockowych legend, w tej opowieści są artyści, komedianci, pijacy - jest też taniec z diabłem, agresja, rozpusta i poezja.
Stanley Booth
mieszka w Memphis, w stanie Tennessee, USA. Praca nad tą jedyną autoryzowaną biografią Rolling Stonesów zajęła mu 15 lat.
Tytuł: Prawdziwe przygody The Rolling Stones (The true adventures of the Rolling Stones)
Autor: Stanley Booth
Tłumaczenie: Joanna Raczyńska
ISBN: 83-87598-74-7
Wydawnictwo: Kagra
Rok wydania: 2002
Format: 145x210 mm
Oprawa: miękka
Stron: 336
Waga: około 420 g
Cena: + - 45 zł