Róbrege 2022 IP2 - 1.10, Klub Palladium.
Data: 30-09-2022 o godz. 20:58:06
Temat: Info


Grand Festival Róbrege jest najstarszym festiwalem muzyki alternatywnej w stolicy, jego historia sięga roku 1983.
Od 2018 roku dedykowany zmarłemu Robertowi Brylewskiemu – legendzie polskiej sceny undegroundowej, współzałożycielowi Festiwalu (obok Sławomira Rogowskiego i ś.p. Pawła Kelnera Rozwadowskiego).

Festiwal został reaktywowany w 2013 r. przez Stołeczną Estradę.

Ideą imprezy niezmiennie jest wyszukiwanie młodych muzycznych buntowników, którzy nie liczą na komercyjny sukces. Pomimo nazwy, oprócz zespołów wykonujących reggae, na Festiwalu występowały grupy punkowe czy nowofalowe. Tak też będzie w tym roku.


Robert Brylewski, legenda polskiej sceny alternatywnej, był muzykiem, kompozytorem, autorem tekstów, producentem muzycznym, a także twórcą projektów artystycznych, malarzem i aktorem. Znany jest również z takich zespołów jak: Kryzys, Brygada Kryzys, Armia, Falarek Band czy 52UM.


Paweł Kelner Rozwadowski należał również do czołówki twórców polskiej sceny niezależnej. Był wokalistą i autorem tekstów takich zespołów jak Fornit czy Deuter. W 2012 roku napisał książkę „To zupełnie nieprawdopodobne”, wydaną przez Wydawnictwo Uniwersytetu Warszawskiego. Od 2013 roku współpracował z Polskim Radiem RDC, gdzie przygotowywał audycje muzyczne.

Na scenie pojawią się:

(SEKATORY (Gdynia)

Trójmiejski riddimband, tworzony przez muzyków udzielających się również w takich projektach jak Enchantia, drewnofromlas, Dża Dża Dziady, Pandadread Sound System, KONKRETbanda, Joyufl Heart, Roots Dub Trio, Kryzys, Daltonists, Nędza i wielu innych: Bigsky - klawisze, bratrat - dub, DHS - voc, Hinzu - perkusja, orz - bas, Owca - gitara. Założeniem składu jest zabawa brzmieniem, rytmem, słowem i melodią jamajskich i brytyjskich klasyków muzyki reggae oraz własnych kompozycji, Sekatory, choć grają od początku 2022 roku, mają na swoim koncie już kilka bardzo dobrze przyjętych koncertów, m.in. na Ostróda Reggae Festiwal i RemDub.

SWAYZEE (Warszawa)
Pięcioosobowy projekt muzyczny założony w 2021r na gruncie klasyki rokendrola. Zróżnicowana gatunkowo, prężna muzyka rozproszona wężnymi syntezatorami w brokatowo-ognistym perfonmansie.Naprawdę chwytliwe piosenki o tekstach jak ciosy karate.Skład: Karl Nesser - wokal, Aleksander Juźków - klawisze, Kacper Urbański - gitara, Maciej Sondij - bas, Bruno Jasieński - perkusja.

(SHASHAMANE (Śląsk/Kraków)

Zespół Shashamane powstał w 2015 roku i w swoim składzie zgromadził doświadczonych muzyków, których połączyła wspólna pasja jaką jest fascynacja jamajskimi brzmieniami, a zwłaszcza roots reggae i dub. Wśród tworzących formację znalazły się osoby współpracujące wcześniej z takimi grupami jak Bakshish, Duberman, Tabu, Lion Vibrations, Zgroza, Jahoo, Baobab, Natural Mystic, Ziggie Piggie, YO. W 2017 roku zespół wydał swój debiutancki krążek pt. „Origin & Culcha”, a w 2021 album „Shashamane”.

(WaluśKraksaKryzys (Kraków)

Gitarowe objawienie 2019 roku. Jego muzyka to mieszanka nośnych riffów, elektroniki i słodko-gorzkich obserwacji związanych z codziennością (rówieśników) Walusia. Obserwacji zaskakująco kolorowych, jak na tę cholernie szarą rzeczywistość. Sam tłumaczy to tak: “Moja muzyka to poezja śpiewana na petardzie”. Aktualnie gra w składzie z muzykami, którzy od lat definiują krakowską scenę alternatywną. WKK został laureatem konkursu “Twój Projekt na Famie” związanego z 50-leciem świnoujskiego festiwalu. Zdobył I miejsce w Jarocinie, wystąpił w Żywcu na finale Męskiego Grania. Nominowany do tegorocznej nagrody Fryderyk. bólu. Od depresji do euforii, od cierpienia do miłości i z powrotem.

(KIKO BUN (Londyn)

Jeden z tych artystów, którzy oferują aktualny głos swojego pokolenia w akompaniamencie muzyki, która wydaje się ponadczasowa. Inspirowana dźwiękami wczesnego Dancehall’u, Rocksteady i Boom Bap, muzyka Kiko jest odzwierciedleniem jego wyluzowanego stylu życia i powodem, dla którego rzesza jego fanów szybko rośnie. W wykreowaniu własnego brzmienia na przestrzeni lat, pomogła mu współpraca z takimi artystami jak Alborosie, Shy Fx, Chase And Status i Ticklah (z Sharon Jones & the Dap Kings). Jego pierwsze wydawnictwo dla Island Records, Where I’m From, łączy jego miłość do muzyki o jamajskich korzeniach z brzmieniem współczesnej londyńskiej kultury basowej.

W przerwach między koncertami zagra skład tN Collective
To grupa twórców, znanych wcześniej jako Kolektyw terenNowy. Od 2007 roku konsekwentnie gra muzykę improwizowaną, którą można określić mianem miejskiego szamanizmu ze szczyptą muzyki klasycznej oraz energii punka. tN Collective reprezentuje improwizację totalną. Nie gra prób, nie rozpisuje nut, nie ustala wcześniej, co będzie grał – tworzy tu i teraz! 101% IMPROWIZACJI! Podczas Róbrege będą celebrować wydanie w tym roku, z okazji 15-lecia istnienia Kolektywu terenNowy, płyty "STAN psycheLICZNY". Jest to zapis ich wspólnej improwizacji z Robertem Brylewskim w kwietniu 2015 roku w warszawskim klubie PraCoVnia.

Bilety w cenie 50 zł (w dniu koncertu 60 zł) są w sprzedaży na stronie
Dzieci do lat 7 – wstęp wolny.


Patroni medialni: Antyradio, Tygodnik Przegląd, reggaenet.pl, rrr.com.pl, Stowarzyszenie Muzyka Przeciwko Rasizmowi, freecolours.pl

Organizatorzy: Stołeczna Estrada

(Ewa Galin- Pro Art - Promocja Artystyczna, Management i PR)







Artykuł jest z www.muzyczneabc.pl
http://www.muzyczneabc.pl

Adres tego artykułu to:
http://www.muzyczneabc.pl/modules.php?name=News&file=article&sid=27078