Krystian Zimerman laureatem nagrody Praemium Imperiale 2022.
Data: 25-09-2022 o godz. 20:50:25
Temat: Info


Deutsche Grammophon z przyjemnością informuje, że Krystian Zimerman (5.12.1956 Zabrze) został uhonorowany nagrodą Praemium Imperiale 2022 w dziedzinie muzyki.

Ta bardzo prestiżowa, jedna z najważniejszych na świecie nagród dla artystów zajmujących się malarstwem, rzeźbą, architekturą, muzyką i teatrem/filmem, wyraża uznanie dla globalnego zasięgu dokonań muzycznych naszego pianisty. Honoruje również niezachwianą siłę osobowości Krystiana Zimermana jako artysty prezentującego najwyższy poziom sztuki muzycznej przez prawie pół wieku.

Ufundowane w 1989 roku – aby objąć te obszary osiągnięć, które nie są reprezentowane przez Nagrody Nobla – nagrody Praemium Imperiale są przyznawane corocznie przez Japan Art Association, pod honorowym patronatem Jego Cesarskiej Wysokości Księcia Hitachi, młodszego brata Emerytowanego Cesarza Japonii.

(Karol Szymanowski, Krystian Zimerman / fot. Bartek Barczyk)

– W tych głęboko spolaryzowanych czasach, zdolność artystów do przyciągania uwagi, inspirowania do refleksji i przynoszenia pocieszenia jest ważniejsza niż kiedykolwiek – zauważył Lord Patten z Barnes, międzynarodowy doradca Praemium Imperiale w Wielkiej Brytanii, ogłaszając nazwiska tegorocznych laureatów.

Nagroda dla Krystiana Zimermana zbiega się z premierą (30 września 2022) jego najnowszego albumu dla Deutsche Grammophon: „Karol Szymanowski: Piano Works”. Będący wyrazem hołdu dla Szymanowskiego w 140. rocznicę jego urodzin album, eksploruje barwny świat dźwiękowy kompozytora i ujawnia wieloaspektowość jego pianistycznego języka. Zawiera cztery z dziewięciu Preludiów op.1; przepiękne Wariacje na polską melodię ludową op.10; impresjonistyczne Maski op.34, powstałe w czasie I wojny światowej; oraz cztery z jego dwudziestu, inspirowanych folklorem Mazurków op.50. Preludia, Mazurki i Wariacje zostały nagrane na początku tego roku w sali koncertowej Fukuyama, zaprojektowanej przez światowej sławy akustyka, dr. Yasuhisę Toyotę.

Miejsce Krystiana Zimermana wśród największych współczesnych artystów wynika nie tylko ze świeżości i oryginalności jego występów, zawsze intensywnie osobistych i dopracowanych w najdrobniejszych szczegółach. Jego sztuka to dynamiczny proces twórczej ewolucji, w którym istotną rolę odgrywają samokrytyka, głęboka refleksja i intuicja. – Finalne dzieło, dzieło sztuki muzycznej powstaje w sali koncertowej – zauważa artysta


Mimo, że Krystian Zimerman jest dziś znany na całym świecie jako specjalista od Chopina, we wczesnych latach jego kariery było mu bliżej do muzyki Beethovena, szczególnie po wygraniu Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Ludwiga van Beethovena w Hradcu w 1973 roku. W 1989 roku dokonał pierwszego nagrania Koncertów fortepianowych Beethovena pod batutą Leonarda Bernsteina. Niestety Bernstein zmarł przed ukończeniem tego cyklu, a pozostałe nagrania (koncerty I i II) pianista poprowadził znad klawiatury w 1991 r.

https://pl.wikipedia.org/wiki/Krystian_Zimerman
https://pl-pl.facebook.com/KrystianZimerman/
https://www.instagram.com/zimermankrystian/
https://twitter.com/krystianzimerma
https://www.youtube.com/channel/UC2s3xljRZ62fUJEB52yDR2Q/featured
https://tidal.com/browse/artist/4146388
https://open.spotify.com/artist/43wuPaPcZVMJQWLRaPR4Yz


(Paulina Grabska - Universal Music PL)







Artykuł jest z www.muzyczneabc.pl
http://www.muzyczneabc.pl

Adres tego artykułu to:
http://www.muzyczneabc.pl/modules.php?name=News&file=article&sid=27037