Słońca bez końca - Biografia Kory
Data: 28-07-2022 o godz. 00:44:29
Temat: Książki


Kora (Olga Aleksandra Sipowicz)(8.06.1951 Kraków † 28.07.2018 (około 5:30) Bliżów, lubelskie). Piosenkarka, poetka, artystka. Charyzmatyczna i nietuzinkowa. Niedająca się zaszufladkować. Wzbudzająca skrajne emocje. Ikoniczna.

Sama o sobie mówiła: „Nie jestem taka, jaką mnie opisują". Jaka zatem była? Jaka droga poprowadziła ją z ubogiego krakowskiego mieszkania w suterenie na największe polskie sceny? Co ją ukształtowało?

Beata Biały z uwagą i czułością składa portret Kory niczym obraz z setek puzzli. Z rozmów z jej bliskimi, przyjaciółmi. Z zapisków i wspomnień, ze słów samej Kory kreśli fascynujący obraz tej wyjątkowej artystki i wyjątkowej kobiety.

Beata Biały - dziennikarka, psycholożka, autorka bestsellerowych książek, m.in. biografii Osiecka. Tego o mnie nie wiecie. Od wielu lat kreśli w swoich wywiadach i artykułach portrety niebanalnych ludzi.

Tytuł: Słońca bez końca. Biografia Kory
Autor: Beata Biały
Redaktor prowadzący: Magdalena Chorębała
Redaktor: Krzysztof Tropiło
Projekt i opracowanie graficzne okładki, ilustracja na okładce: Zuzanna Miśko
Łamanie: Sławomir Folkman / www.kaladan.pl
ISBN: 978-83-8188-499-0
Wydawnictwo: Dom Wydaniczy REBIS sp. z o.o.
Rok wydania: 31 maja 2022
Format: 167x230 mm
Oprawa: twarda
Stron: 416
Waga: około 970 g
Cena: + - 69 zł

Tytuł książki i tytuły podrozdziałów só cytatami zaczerpniętymi z tekstów Olgi Jackowskiej (Kory)

Text copyright © by Beata Biały 2022
All rights reserved
Copyright © for the Polish edition by REBIS Publishing House Ltd., Poznań 2022

Wszelkie prawa zastrzeżone. Reprodukowanie, kopiowanie w urządzeniach przetwarzania danych, odtwarzanie w jakiejkolwiek formie oraz wykorzystywanie w wystąpieniach publicznych - również częściowe - tylko za wyłącznym zezwoleniem właściciela praw.

www.rebis.com.pl
rebis@rebis.com.pl

(Serdecznie Dziękuję Irkowi Szymańskiemu)

Wiersze Kory (8.06.1951 Kraków) – pierwszej damy polskiego rocka, obecnej na muzycznej scenie od połowy lat 70., charyzmatycznej wokalistki, autorki oryginalnych tekstów, osobowości, która nieustannie intryguje. W utworach wybranych przez Martę Podgórnik (2.06.1979 Sosnowiec) rzeczywistość jest przefiltrowana przez emocje, często szeroko rozpięte: drapieżność występuje obok liryczności, a wzruszenie ociera się o gniew. Gdy wybrzmi muzyka, piosenki Kory stają się wierszami. Czas na ich lekturę – w ciszy bądź do własnej melodii, Czytelniku.

Cyklady na Cykladach (str. 8)

Jest bardzo, bardzo, bardzo cicho
Słońce rozpala nagie ciała
Morze i niebo ostro lśni
Dobrze mi, ach jak dobrze mi

Jem słodkie, słodkie winogrona
Ty śpisz w moich, moich ramionach
Morze i niebo ostro lśni
Dobrze mi, ach jak dobrze mi

Cykady na Cykladach
Cykady na Cykladach
W nocy, gdy gwiazdy spadają
A dyskoteka gra

Przez bardzo, bardzo krótką chwilę
Dookoła widzę rój motyli
Stopy mam takie gorące
Gorące w ustach słońce

Jem słodkie, słodkie winogrona
Ty śpisz w moich, moich ramionach
Morze i niebo ostro lśni
Dobrze mi, ach jak dobrze mi

Cykady na Cykladach
Cykady na Cykladach
W nocy, gdy gwiazdy spadają
A dyskoteka gra

KORA / Wokalistka i autorka tekstów piosenek. Pierwsza dama polskiego rocka na muzycznej scenie obecna od połowy lat siedemdziesiątych i debiutanckiej płyty zespołu Maanam z 1980 roku. Ostatni jej solowy album "Pink Pong" ukazał się w roku 2011. Mieszka w Warszawie

Tytuł: Stoję, czuję się świetnie
Autor: Kora
Wybór i posłowie: Marta Podgórnik
ISBN: 978-83-63129-75-0
Wydawnictwo: Biuro Literackie
Rok wydania: 9 czerwca 2014
Format: 168 x 205 mm
Oprawa: miękka ze skrzydełkami
Stron: 68
Waga: około 125 g
Cena: + - 33 zł
Seria: 33. Piosenki na papierze 04

Serdecznie Dziękuję Magdzie Skrabek


To czwarta książka z nowej serii Biura Literackiego "33. Piosenki na papierze".

Lech Janerka. Śpij Aniele mój/Bez kolacji
Krzysztof (Grabaż) Grabowski. Na skrzyżowaniu słów
Bartek (Fisz) Waglewski. Warszafka płonie


Olga Kora Jackowska (8.06.1951 Kraków), wokalistka, autorka oryginalnych tekstów piosenek i wierszy. Zanim w 1976 roku zaczęła śpiewać w zespole Maanam, była mocno związana z kulturą hipisowską. Obecnie wokalistka występuje pod szyldem Kora. Na antenie Polsatu prowokuje dyskusje rolą jurorki programu "Must be the music. Tylko muzyka".

"Kora, Kora. A planety szaleją" to najnowsza biografia jednej z najbardziej charyzmatycznych wokalistek polskiej sceny rockowej - Kory. Książkę napisaną przez Kamila Sipowicza (23.07.1953 w Otwocku)

Książka została oparta na wydanej w 1998 r. publikacji "Kora i Maanam - podwójna linia życia".

W najnowszej biografii Kory pojawiło się jednak bardzo wiele nowych wątków dotyczących zarówno przeszłości, jak i aktualnych wydarzeń z jej życia. Wśród nich znalazły się m.in. opowieść o pierwszej miłości, narodzinach wnuka i udziale w show "Must Be the Music. Tylko muzyka".

Wiele wątków poruszonych we wcześniejszym wydaniu zostało wzbogaconych o nieznane dotąd szczegóły. Artystka opowiedziała m.in. o kolejnych faktach dotyczących dzieciństwa spędzonego w domu dziecka, zdradziła, kim są najważniejsze osoby w jej życiu, jaki ma stosunek do narkotyków, mniejszości seksualnych i seksu.

Między innymi opisana została w niej próba samobójcza piosenkarki:
"Popełniłam samobójstwo na wzór sceny z czeskiego filmu 'Pociągi pod specjalnym nadzorem'. Był to dla mnie film instruktażowy. Złamałam żyletki na pół i wsadziłam w szpary takiego solidnego taboretu. W łazience, po kolei prawym i lewym przegubem, uderzyłam w te żyletki. Pamiętam, że nie bolało i nie bałam się. Do momentu, w którym zaczęłam potwornie krwawić".

Książka swoją premierę miała ona 5 listopada 2011 na targach książki w Krakowie.
Na targach zaprezentowało swoją ofertę 536 wystawców. Książki na stoiskach podpisywało blisko 400 autorów. Niektórzy z nich przez wiele, wiele godzin, jak chociażby Kora Jackowska, bohaterka książki Kamila Sipowicza "Kora, Kora. A planety szaleją".

Tytuł: Kora, Kora. A planety szaleją
Autor: Kamil Sipowicz
ISBN: 978-83-268-0638-4
Wydawnictwo: AGORA
Rok wydania: listopad 2011
Format: 140x220 mm
Oprawa: zintegrowana / kartonowa-lekko twarda
Stron: 200
Waga: około 350 g
Cena: + - 35 zł

Serdecznie Dziękuję Dominice Jędrzejewskiej
Każdy z nas nosi w sobie jakieś tajemnice, ale nie wszyscy odczuwają potrzebę zwierzenia się z nich. Zawsze uważałam, że nie powinno się zawracać głowy innych swoimi sprawami i problemami. Poza tym nie lubię zbytniej poufałości nawet w przyjaźni. Być może bierze się to stąd, że jako osoba powszechnie znana zostałam w pewnym sensie pozbawiona życia prywatnego. Tym silniej więc broniłam swego prawa do intymności. Uległam dopiero namowom, obecnego towarzysza życia i ojca mojego młodszego syna, Szymona. Jestem przekonana, że nikomu innemu nie udałoby się przeprowadzić ze mną takiej niemalże konfesyjnej rozmowy, podczas której po raz pierwszy tak szczerze i otwarcie mówię o wielu bardzo osobistych sprawach, a niekiedy wyjawiam nawet drastyczne szczegóły z mego życia.
(Ze wstępu Kory)

Tytuł: Kora i Maanam: Podwójna linia życia
Autor: Olga Jackowska, Kamil Sipowicz
ISBN: 83-207-1576-8
Wydawnictwo: Iskry
Rok wydania: 1998
Format: 170x240 mm
Oprawa: twarda z obwolutą
Stron: 216
Waga: około 550 g
Cena: + - 34 zł
Seria wydawnicza: Biblioteka Rock EncyklopediiBroszurka o zespole Maanam autorstwa Wiesława Królikowskiego (dziś zastępca naczelnego miesięcznika "Teraz Rock")


Należymy do olbrzymiego grona zwolenników grupy "Maanam". Piszemy w związku z zamieszczonym przez Was artykułem zatytułowanym "Rozczarowanie i satysfakcja" (...) Jesteśmy pełne goryczy o oburzenia" Jak mogliście coś takiego wydrukować?! (...) przed rozpoczęciem występu poinformowano publiczność, że można, a nawet wskazane jest: szaleć, tańczyć, skakać, krzyczeć itp. (z czego młodzież skorzystała do oporu), lecz nie wolno palić, pić alkoholu i bić się. Sama Kora pomiędzy piosenkami i w czasie ich trwania nawoływała i namawiała do jeszcze większej zabawy. Jak mopna natomiast zarzucać solistce, że nie potrafiła rozbawić czy rozruszać widowni siedzącej i nie przejawiającej najmniejszej chęci do zabawy? (...) W swoim artykule zarzucacie zespołowi brak inwencji i indolencję- Tą opinią grupa została bardzo skrzywdzona (...)
(Z listu opublikowanego na łamach "Głosu Wielkopolskiego" z dnia 2 lutego 1983 roku)

Tytuł: Maanam -
Autor: Wiesław Królikowski
ISBN: 83-203-2105-0
Wydawnictwo: Młodzieżowa Agencja Wydawnicza
Rok wydania: 1985
Format: 150x230 mm
Oprawa: miękka
Stron: 32
Waga: około 100 g
Cena: + - 80 zł (z 1985 roku)
Seria: Idole
Artykuł jest z www.muzyczneabc.pl
http://www.muzyczneabc.pl

Adres tego artykułu to:
http://www.muzyczneabc.pl/modules.php?name=News&file=article&sid=26720