Nduduzo Makhathini premiera albumu 'In the Spirit of Ntu'
Data: 28-05-2022 o godz. 00:56:51
Temat: Info


27 maja południowoafrykański pianista, kompozytor i uzdrowiciel Nduduzo Makhathini (24.09.1982 Umgungundlovu, Pietermaritzburg, Republice Południowej Afryki) wyda swój dziesiąty album studyjny zatytułowany „In the Spirit of Ntu”.

To drugi album po „Modes of Communication” (nazwany przez „The New York Times” jednym z najlepszych albumów jazzowych 2020 roku), który zostanie wydany w wytwórni Blue Note Records we współpracy z Universal Music Group Africa. Jest to również pierwsze wydawnictwo nowo powstałej wytwórni Blue Note Africa.

(Nduduzo Makhathini / fot. Hugh Mdlalose)

Makhathini stworzył 10 nowych utworów składających się na album „In the Spirit of Ntu”. – Naprawdę czułem potrzebę podsumowania wszystkiego, co zrobiłem do tej pory i umieszczenia tego w pewnym kontekście – mówi artysta. Makhathini, centralna postać tętniącej życiem południowoafrykańskiej sceny jazzowej, zebrał zespół składający się z najbardziej fascynujących młodych muzyków w RPA, w tym saksofonistki Lindy Sikhakhane, trębacza Robina Fassie Kocka, wibrafonisty Dylana Tabishera, basisty Stephena de Souzy, instrumentalisty perkusyjnego Gontse Machene i perkusisty Dane Parisa, a także z gości specjalnych, w tym wokalistów Omagugu i Anny Widauer oraz amerykańskiego saksofonisty Jaleela Shawa.

Włączając do projektu szereg pojęć, takich jak rytmy, aktywne słuchanie czy rytualizm, Makhathini czerpie z własnych doświadczeń w tradycjach Zulu. – Zmagam się z tymi kosmologicznymi pomysłami jako sposobem na umieszczenie jazzu w naszym kontekście – mówi. – Wydałem „Modes of Communication: Letters from the Underworlds” używając listów jako metafory dźwięków pochodzących z zaświatów. Wcześniej wydałem „Listening to the Ground”, który wpisuje się w ideę słuchania. „In the Spirit of Ntu” jest zakorzeniony w tym paradygmacie aktywnego słuchania. Ntu to starożytna afrykańska filozofia, z której wywodzi się idea Ubuntu głosząca „Jestem, ponieważ ty jesteś” – to głębokie wezwanie do połączenia sił.

Senze’Nina to medytacja o odnowie – wyjaśnia Makhathini. – Podczas gdy podobne zdanie „Senzenina?” (co zrobiliśmy?) zostało przywołane, aby zakwestionować brutalność apartheidu w RPA – Senze’Nina można odczytać jako apel. Temat narodził się w niedawnych przypadkach przemocy na tle płciowym i gdy nasze siostry, córki i matki zadawały sobie pytanie: „senzenina?”. Kiedy medytowałem nad tym pytaniem, zdałem sobie sprawę z innego jego znaczenia. Odczytałem to słowo jako podzielony wyraz z pierwszą częścią „senze” (stwórz nas/odtwórz nas) i drugą częścią „nina” (odnosząca się do matek, tych co wydają na świat). W tym sensie wysuwam argument, że to my (mężczyźni) musimy zostać odrodzeni, bo nasza część umarła wyrządzając krzywdy. Dlatego musimy wrócić do naszej esencji (Ntu), łona matki i się odrodzić.

Ten projekt powstał w trudnym czasie w Afryce Południowej, w czasach niepewności i konfliktów – mówi Makhathini. – To był kolejny czas pożarów, zamieszek i przemocy. W tym sensie muzyka, którą skomponowałem, nie jest tłem czy ścieżką dźwiękową dla wydarzeń – te dźwięki są częścią dyskursu. One wznoszą się z płonącego ognia, aż ten przestaje płonąć. Pozostaje tylko to, co te dźwięki starają się przywrócić. Ntu to twórcza siła, która stara się wydobyć z nas esencję człowieczeństwa.

(Nduduzo Makhathini / fot. Hugh Mdlalose)


W 2018 roku wytwórnia Universal Music Group Africa podpisała kontrakt z wizjonerskim pianistą i kompozytorem Nduduzo Makhathini, liderem obecnej południowoafrykańskiej sceny jazzowej, którego drugi album "UMG Modes of Communication: Letters from the Underworlds" został wydany wspólnie z Blue Note Records. Płyta spotkała się z szerokim uznaniem w Afryce, Europie i Stanach Zjednoczonych, a New York Times uznał ją za jeden z „Najlepszych albumów jazzowych 2020” (Best Jazz Albums of 2020). Natomiast DownBeat umieścił Nduduzo na liście "25 for the Future" - krótkiej liście artystów jazzowych, którzy mają potencjał, by kształtować ten gatunek muzyki.

Teraz współpraca między Blue Note Records i Universal Music Group Africa rozszerza się dzięki utworzeniu Blue Note Africa.

►https://en.wikipedia.org/wiki/Nduduzo_Makhathini
►http://nduduzomakhathini.co.za
►https://www.facebook.com/nduduzomakhathinimusic/
►https://www.instagram.com/nduduzomakhathini/
►https://twitter.com/nduduzo_m
►https://www.tiktok.com/discover/nduduzo-makhathini
►https://www.youtube.com/channel/UC6GcSspYxnvy4CzggWirsug
►https://tidal.com/browse/artist/7085456
►https://open.spotify.com/artist/6EvFcDtvFuVugEtZNslkft
►https://www.deezer.com/en/artist/4456324
►https://music.apple.com/us/artist/nduduzo-makhathini/391470098
►https://music.youtube.com/search?q=nduduzo+makhathini
►https://nduduzomakhathini1.bandcamp.com
►https://www.last.fm/pl/music/Nduduzo+Makhathini
►https://soundcloud.com/nduduzo-makhathini-1

Nduduzo Makhathini
"In The Spirit Of Ntu."
℗ 2022 Universal Music (Pty) Ltd South Africa
Lista utworów: (czas. 68:05)
Premiera: 27 maja 2022

1. Unonkanyamba (Nduduzo Makhathini) (9:10)
2. Mama – featuring Omagugu (Nduduzo Makhathini, Nomagugu Makhathini) (7:01)
3. Mathongo (Nduduzo Makhathini) (6:26)
4. Nyonini Le? (Nduduzo Makhathini) (6:02)
5. Emlilweni (Nduduzo Makhathini) (6:33)
6. Re-Amathambo – featuring Anna Widauer (Nduduzo Makhathini, Anna Widauer) (7:02)
7. Abantwana Belanga (Nduduzo Makhathini) (6:52)
8. Omnyama (Nduduzo Makhathini) (8:32)
9. Senze‘ Nina? (Nduduzo Makhathini) (5:48)
10. Ntu (Nduduzo Makhathini) (4:45)

Nduduzo Makhathini - piano
Linda Sikhakhane - sax,
Robin Fassie Kock - trumpet
Dylan Tabisher - vibraphon
Stephen de Souza - double bass
Gontse Makhene - percussion
Dane Paris - drums
Omagugu Makhathini - voc
Anna Widauer - voc
Jaleel Shaw - sax

(Karolina Majewska - Universal Music PL)







Artykuł jest z www.muzyczneabc.pl
http://www.muzyczneabc.pl

Adres tego artykułu to:
http://www.muzyczneabc.pl/modules.php?name=News&file=article&sid=26351