KUKULSKA MTV Unplugged
Data: 11-05-2022 o godz. 13:06:14
Temat: Info


Po blisko pięciu miesiącach od koncertu Natalia Kukulska (3.03.1976 Warszawa) MTV Unplugged, który 21 grudnia 2021 r. odbył się w warszawskiej Scenie Relax, swoją premierę ma pierwszy w dorobku wokalistki album live.Koncerty MTV Unplugged to bez wątpienia znacząca część historii współczesnej muzyki. Format zapoczątkowany przez amerykańską stację telewizyjną pod koniec lat 80., przez dekady gromadził topowych artystów, którzy swoje utwory prezentowali "bez prądu".

Do listy takich wykonawców jak m.in. Mariah Carey, Nirvana, Alicia Keys, Eric Clapton czy - z rodzimego rynku muzycznego - Kayah, Hey, Brodka czy Zalewski dołączyła właśnie Natalia Kukulska.

Swój rok jubileuszowy - 25 lat od premiery "dorosłego” debiutu, którym był album „Światło” - wokalistka zakończyła na deskach Sceny Relax, gdzie w towarzystwie wspaniałych muzyków zagrała koncert w formacie MTV Unplugged. Na tę okoliczność skład zespołu został poszerzony i urozmaicony o ciekawe instrumentarium, w skład którego weszło aż 11 muzyków. Koncepcję muzyczną koncertu Natalia stworzyła wraz z Archie Shevskim - producentem i muzykiem, z którym pracuje od lat. Archie jest też autorem aranżacji oraz zagrał na pianinie i wurlitzerze. Na gitarze akustycznej usłyszymy Artura BooBoo Twarowskiego, a na Moog’u Marcina Małego Górnego. W sekcji instrumentów perkusyjnych znajdują się: perkusja (Michał Dąbrówka), marimba (Jaś Dąbrówka) i handpany (Michał Pękosz), w sekcji instrumentów dętych ciekawy zestaw stanowi: waltornia (Mikołaj Grott), klarnet basowy (Tomasz Żymła) i flet (Tomasz Duda). Ważnym elementem całej muzycznej oprawy jest sekcja wokalna, a w niej znakomici - Kasia Rościńska, Ola Nowak i Archie Shevsky.

(Natalia Kukulska / fot. Dominik Mailk)

Wisienką na torcie tego niezwykłego składu byli zaproszeni przez artystkę goście.
Dzięki temu usłyszymy wyjątkowe duety z Natalią Szroeder i Igorem Herbutem.
Zasadą takich koncertów jest również wzięcie na warsztat coveru. Propozycja artystki wydaje się być zaskakująca - to utwór z repertuaru "wczesnego" Bajmu - “Nie ma wody na pustyni”. Jego żywiołowe wykonanie urozmaica szeroką listę wybranych piosenek, na której usłyszymy zarówno największe przeboje, jak i mniej znane, a nawet nowe utwory z wydanej w zeszłym roku EP-ki “Jednogłośna”.

Natalia Kukulska
"KUKULSKA MTV Unplugged"
℗ 2022 Agora S.A. / WHAT IF Artist Management
Lista utworów: (czas. 73:41)
Premiera: 10 maja 2022

1. Bezdomni bez siebie (3:52)
2. Halo tu Ziemia (5:07)
3. Miau (4:06)
4. To jest komiks (2:41)
5. Decymy (5:28)
6. Pióropusz (5:16)
7. Kobieta | feat. Natalia Szroeder (3:48)
8. Jednogłośna (4:02)
9. W biegu (4:14)
10. Pół na pół | feat. Archie Shevsky (5:05)
11. Im więcej Ciebie tym mniej (5:45)
12. Osobno czy razem | feat. Igor Herbut (3:48)
13. Nie ma wody na pustyni (4:19)
14. Ostatnia prosta (3:39)
15. My (6:34)
16. Piosenka światłoczuła (5:57)

Koncert MTV Unplugged Natalii Kukulskiej powstał przy współpracy Paramount z CANAL+.

https://pl.wikipedia.org/wiki/Natalia_Kukulska
https://www.nataliakukulska.pl
https://www.facebook.com/NataliaKukulska?fref=ts
https://www.instagram.com/natalia.kukulska/
https://www.youtube.com/c/nataliakukulska/featured
https://twitter.com/kukulskanatalia
https://www.tiktok.com/@nataliakukulska?lang=pl
https://tidal.com/browse/artist/3523486
https://open.spotify.com/artist/71ADVpJx1rN662ENAJIcUZ

(Natalia Kukulska / fot. Marta Wojtal)

MTV Unplugged to - oprócz akustycznych brzmień i muzyki w roli głównej bez zbędnych zabiegów produkcyjnych - oprawa wizualna. Cały koncept na nią to zabawa geometrią i światłem, co stworzyło niepowtarzalny obraz każdego utworu i pewną intymność wspólnego świata.

Kontynuacją tych działań jest niezwykłe wydanie albumu. Natalia przyzwyczaiła już swoich fanów do dbałości o każdy detal wydawanych przez nią płyt. Tak jest i tym razem - sięgając po krążek Kukulska MTV Unplugged, odbiorca będzie miał szansę zobaczyć obszerną fotorelację z koncertu autorstwa Marty Wojtal i Dominika Malika w dołączonej książeczce. Wszystko to w zaskakującej oprawie stworzonej przez grafika - Adama Żebrowskiego.

(Michał Dąbrowska / fot. Dominik Mailk)

Pierwszym singlem promującym wydawnictwo został utwór "Decymy". Piosenka znalazła się na piątym solowym albumie wokalistki pt. "Natalia Kukulska" wydanym w 2003 roku. Jego popularność ciągle nie gaśnie, a przesłanie wydaje się być bardzo aktualne. “To nic, że oczy pełne łez, i tak nadejdzie nowy dzień…" to słowa niosące nadzieję, które dla wielu stały się mottem w życiu. Kompozycja Natalii Kukulskiej i Michała Dąbrówki ze słowami Ryszarda Kunce doczekała się też wielu wykonań, które można znaleźć w Internecie.
Wybór tej piosenki, w niepewnych i trudnych czasach, jest nieprzypadkowy. Intencją Natalii jest by utwór dawał ukojenie, podnosił na duchu i był - szczególnie teraz - “piosenką pocieszycielką”, jak nazywają go fani.

Drugą odsłoną albumu jest dobrze znany wszystkim przebój z 1997 roku - "W biegu".
Utwór skomponowany przez Wojciecha Olszaka z tekstem Ryszarda Kunce pochodzi z drugiego, multiplatynowego albumu Natalii - "Puls".
Piosenka szybko wdarła się na szczyty list przebojów i zawładnęła niejednym parkietem stając się jednym z największych hitów końcówki lat 90-tych. Sentymentalna podróż w 25-lecie powstania płyty, odsłania nową aranżację utworu, niepozbawioną jednak energii znanej z oryginalnego wykonania.

Promocji płyty towarzyszy również seria koncertów, która zaplanowana jest już na jesień tego roku.
Pierwszym z ogłoszonych wydarzeń jest Warszawa, gdzie ponownie na deskach Sceny Relax, wokalistka wykona utwory z ćwierćwiecza swojej działalności artystycznej, w wersji unplugged. Będzie to więc niespotykane połączenie kultowego formatu z jubileuszem artystki.

(Marek Rycak - Agora Muzyka)Artykuł jest z www.muzyczneabc.pl
http://www.muzyczneabc.pl

Adres tego artykułu to:
http://www.muzyczneabc.pl/modules.php?name=News&file=article&sid=26236