Znamy zwycięzców Folkowego Fonogramu Roku i Fonogramu Źródeł 2021
Data: 23-04-2022 o godz. 23:46:01
Temat: Info


Folkowym Fonogramem Roku została płyta „Rakieta” zespołu Tęgie Chłopy. Nagrodę Fonogramu Źródeł przyznano Remigiuszowi Mazurowi - Hanajowi i Wydawnictwu In Crudo za 5 albumów:

- „Z kapelusza, nie z pisma”, „To ja bym tak powiedział, żeby te rękę w górze trzymać trzy godziny, tylko trzymać, wcale nie grać”, „Oj moi drodzy goście jak ja was szanuję, oj że się z wami spotkam to was pocałuję”, „Proszę państwa, teroz odegromy dla pana... naszego przełożonego poleczkę kulawą”, „Pan Wincenty Jamioł mógłby zagrać na każdej estradzie”.


Wręczenie nagród odbędzie się podczas 24. Festiwalu Folkowego Polskiego Radia „Nowa Tradycja” (13-15 maja 2022).

Konkurs na Folkowy Fonogram Roku od lat prezentuje najciekawsze trendy na polskim rynku muzyki folkowej jest ważną pozycją dla wielbicieli i twórców tego gatunku.
Jury konkursu w składzie:
Kuba Borysiak (dziennikarz RCKL),
Simon Broughton (redaktor naczelny “Songlines Magazine”),
Tomasz Janas (krytyk muzyczny),
Lopa Kothari (dziennikarka BBC),
Hanna Szczęśniak (producentka, dziennikarka RCKL),
Jarosław Szubrycht (krytyk muzyczny),
Milan Tesař  (Radio Proglas, przewodniczący World Music Charts Europe), 
Aleksandra Tykarska-Małkowska (dziennikarka RCKL),
Manos Tzanakakis (Sto Kokkino 105 FM),
Michał Wieczorek (krytyk muzyczny) zdecydowało, że Folkowym Fonogramem Roku 2021 została płyta „Rakieta” zespołu Tęgie Chłopy. II miejsce (ex aequo) zajęła płyta „Kołowrót” zespołu Bastarda i Chóru Uniwersytetu SWPS oraz płyta „Bojkowski głos Bieszczadu” zespołu Wernyhora, a na III miejscu uplasowały się dwa wydawnictwa: płyta „Karaimska mapa muzyczna” Karoliny Cichej & Company oraz płyta „Electronica Osmętnica” zespołu Niewte.

Laureaci pierwszego miejsca, czyli Tęgie Chłopy to przykład tradycyjnego podejścia do muzyki ze współczesnymi tekstami. - „Rakieta” to płyta wciąż pełna tradycyjnych melodii kieleckich, z bardzo udanymi tekstami, których autorem jest Marcin Żytomirski. Nowe teksty piosenek, dodają zresztą nowej energii i udowadniają że polska muzyka folk może być niezwykle aktualna. Świetne aranżacje, humor, Strug gościnnie, chwytliwe melodie i sporo nowych talentów wokalnych, no i to jedyne w swoim rodzaju brzmienie zespołu, którego nie da się już pomylić z żadną inną grupą! – podkreśla dziennikarz RCKL i juror konkursu Kuba Borysiak.


Co roku Radiowe Centrum Kultury Ludowej wybiera również najlepsze wydawnictwo z repertuarem tradycyjnym – tzw. Fonogram Źródeł. Po raz pierwszy konkurs ten odbył się w 2009 roku. Jego podstawowym założeniem jest zmotywowanie lokalnych społeczności do przedstawiania swoich muzycznych tradycji oraz autentycznych artystów.

Po zapoznaniu się z 22 płytami nadesłanymi na konkurs jury postanowiło przyznać Nagrodę Specjalną w wysokości 2500 zł Remigiuszowi Mazurowi-Hanajowi i Wydawnictwu In Crudo za 5 albumów opublikowanych w formie cyfrowej: - „Z kapelusza, nie z pisma”, „To ja bym tak powiedział, żeby te rękę w górze trzymać trzy godziny, tylko trzymać, wcale nie grać”, „Oj moi drodzy goście jak ja was szanuję, oj że się z wami spotkam to was pocałuję”, „Proszę państwa, teroz odegromy dla pana... naszego przełożonego poleczkę kulawą”, „Pan Wincenty Jamioł mógłby zagrać na każdej estradzie”. Nagrodę przyznano za niepowtarzalną audiosferę muzyki granej na żywo, do tańca, która tworzy dźwiękowy dokument obrazujący spontaniczne interakcje pomiędzy uczestnikami muzyczno-tanecznych sytuacji uchwyconych „na gorąco” i w czasie, kiedy w Domu Tańca przywracano muzyce wiejskiej jej wartość autoteliczną. Jednocześnie zwrócono uwagę na nieprzypadkowy wybór muzykanckich indywidualności, który zdradza zaangażowaną wiedzę, muzykancką wrażliwość i doskonałe ucho redaktora fonogramów.

Pierwszą Nagrodę (ex aequo) Fonogram Źródeł otrzymał Instytut Sztuki PAN za album CD i DVD „Tradycje pogrzebowe na Kurpiach. Gmina Kadzidło cz. 1” oraz Mateusz Niwiński za album „Stefan Nowaczek. Skrzypek z Podłęża” z cyklu „Krainy Muzyczne: Powiśle Maciejowickie”, wydany przez Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego w Warszawie.

Drugą nagrodę (ex aequo) przyznano Regionalnemu Ośrodkowi Kultury w Bielsku Białej za album „Polana, polana” (wyk. Józefa i Zofia Sordyl) z serii „Muzyka Beskidów” oraz Bukowiańskiemu Centrum Kultury „Dom Ludowy’ w Bukowinie Tatrzańskiej za płytę „Adam Kuchta”.

Trzecią nagrodę przyznano Wydawnictwu Muzyka Odnaleziona za płytę „Muzykanci od Rzeczycy”. Jury przyznało także wyróżnienie Związkowi Karaimów Polskich i Karolinie Cichej za źródłową część projektu „Karaimska Mapa Muzyczna”.

Laureatów Fonogramu Źródeł 2021 wybrało jury w składzie: dr hab. Piotr Grochowski (prof. UMK w Toruniu), dr Weronika Grozdew-Kołacińska (ISPAN, Uniwersytet Muzyczny im. F. Chopina), dr Ewelina Grygier (ISPAN), Maria Baliszewska, Anna Szotkowska, Magdalena Tejchma (dziennikarki RCKL) oraz Piotr Dorosz (dziennikarz RCKL).

Wręczenie nagród odbędzie się podczas 24. Festiwalu Folkowego Polskiego Radia „Nowa Tradycja” (13-15 maja 2022).

Więcej na stronie: www.rckl.polskieradio.pl www.rckl.polskieradio.pl

(Justyna Szczurko - Polskie Radio S.A. • Agencja Promocji)







Artykuł jest z www.muzyczneabc.pl
http://www.muzyczneabc.pl

Adres tego artykułu to:
http://www.muzyczneabc.pl/modules.php?name=News&file=article&sid=26137