Gala Muzyki Poważnej Fryderyk 2022 w Szczecinie!
Data: 11-04-2022 o godz. 23:52:53
Temat: Info


W piątek 22 kwietnia 2022 r. jedna z najnowocześniejszych scen muzycznych w Europie ponownie będzie gościć artystów nominowanych do najważniejszych nagród muzycznych – Fryderyków – w kategorii muzyki poważnej.

Uroczystą galę, która odbędzie się w Operze na Zamku w Szczecinie uświetnią występy najwybitniejszych solistów i zespołów. Po raz pierwszy w historii miłośnicy muzyki poważnej z Pomorza Zachodniego będą mogli towarzyszyć artystom w ich wyjątkowym święcie. Właśnie ruszyła sprzedaż biletów na Galę Muzyki Poważnej.


W ten wyjątkowy wieczór w Operze na Zamku swoje nagrody odbiorą artyści w jedenastu kategoriach muzyki poważnej, ukazujących różne okresy historyczne i stylistykę wykonania: od nagrań solowych i kameralnych po operowe i symfoniczne, od baroku do współczesności.

W tym roku szansę na wyjątkową statuetkę Fryderyka mają m.in.: wydawnictwa z udziałem wybitnego akordeonisty Klaudiusza Barana, nagrania z udziałem wiolonczelisty Marcina Zdunika, płyty, na których usłyszeć można AUKSO – Orkiestrę Kameralną Miasta Tychy pod dyrekcją Marka Mosia.

Tegoroczną Galę Muzyki Poważnej uświetnią koncerty z udziałem artystów światowej sławy, podzielone na trzy wątki tematyczne: muzyka polska, opera barokowa oraz muzyka romantyczna. Nie zabraknie także muzycznych nawiązań do aktualnej sytuacji na świecie: na gali wybrzmi hołd złożony Ukrainie w wydaniu Baltic Neopolis Orchestra. Kameralna orkiestra smyczkowa ze Szczecina wykona między innymi utwór Tribute to Ukraine na motywach hymnu narodowego Ukrainy.

Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ustanowił rok 2022 Rokiem Romantyzmu Polskiego. To szczególna okazja, aby zaprezentować zgromadzonej w Operze na Zamku publiczności mniej znane zdobycze polskiego romantyzmu muzycznego: dzieła kameralne ucznia Józefa Elsnera – Józefa Władysława Krogulskiego. Na gali zabrzmi część III i VI Oktetu fortepianowego d-moll op. 6 Krogulskiego w wykonaniu znakomitych solistów-kameralistów: Jakuba Kuszlika, laureata IV nagrody 18. Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego w Warszawie, Seweryna Zapłatyńskiego (flet), Adriana Jandy (klarnet), Marii Machowskiej (I skrzypce), Kamila Staniczka (II skrzypce), Mateusza Dońca (altówka), Magdaleny Bojanowicz (wiolonczela) i Tomasza Januchty (kontrabas).

(Maria Machowska)

Na polski wątek gali złożą się również utwory Grażyny Bacewicz i Mieczysława Karłowicza. Wybitna skrzypaczka Roksana Kwaśnikowska i Łukasz Chrzęszczyk – laureat międzynarodowych konkursów pianistycznych – wykonają finał z IV Sonaty Skrzypcowej Bacewiczówny, a wielokrotny laureat Fryderyków w kategoriach jazzowych – kwartet smyczkowy Atom String Quartet – pieśń Karłowicza Pod jaworem w aranżacji Michała Zaborskiego.

Obecność muzyki barokowej wykonywanej na instrumentach historycznych staje się już tradycją Gali Muzyki Poważnej Fryderyk Festiwal. W tym roku uroczystość uświetni Wrocławska Orkiestra Barokowa pod kierunkiem Jarosława Thiela, która towarzyszyć będzie włoskiej sopranistce Giulii Semenzato w ariach skomponowanych przez Antonia Vivaldiego i Georga Friedricha Haendla.

(Giulii Semenzato)

Dwukrotnie na scenie pojawi się też wybitny polski bas Adam Palka, solista Staatsoper Stuttgart, występujący na scenach Wiener Staatsoper, Opera National de Paris czy Teatro Real w Madrycie. Artysta wykona arię Infelice… e tuo credevi… z opery Ernani Giuseppe Verdiego i tzw. arię z gwizdem Son lo spirito que nega z opery Mefistofeles Arriga Boita. Soliście towarzyszyć będzie Orkiestra Opery na Zamku pod dyrekcją Jerzego Wołosiuka. Gala Muzyki Poważnej Fryderyk Festiwal 2022 wpisuje się w obchody 65-lecia Opery na Zamku w Szczecinie. Dyrektor Opery Jacek Jekiel, komentując to wydarzenie, powiedział:

W 1956 r. zaczynaliśmy jako prywatna grupa zapaleńców w małej, zrujnowanej salce, z „pożyczaną” orkiestrą i śpiewakami, a teraz wystawiamy spektakle w supernowoczesnym wnętrzu. Każda generacja artystów wniosła do opery swoją wrażliwość, estetykę, odkrywczość i intelekt. Opera na Zamku jest teatrem pełnym radosnych, kreatywnych ludzi. Mamy to w DNA, odziedziczyliśmy miłość do teatru i pasję po odważnych poprzednikach, którzy go tworzyli

To już druga edycja Fryderyk Festiwal w Szczecinie, jednak po raz pierwszy Gala Muzyki Poważnej otwarta będzie dla szerokiej publiczności. Bilety na to wyjątkowe wydarzenie są już w sprzedaży

Pełna lista nominowanych w kategoriach muzyki poważnej dostępna jest tu Patroni medialni Gali Muzyki Poważnej: TVP Kultura, magazyn Presto.

Organizator: Związek Producentów Audio Video, Akademia Fonograficzna

Gospodarze wydarzenia: Miasto Szczecin, Pomorze Zachodnie, Opera na Zamku w Szczecinie.

Partnerzy: Związek Artystów Wykonawców Stoart, Stowarzyszenie Autorów ZAiKS, , Szczecińska Agencja Artystyczna, Škoda Auto.

Producent Gali: High Events.

Partner technologiczny: Spotify.

Patroni medialni: TVP Kultura, magazyn Presto.

Pełna lista nominowanych w kategoriach muzyki poważnej oraz muzyki rozrywkowej i jazzu dostępna jest: tutaj





Tydzień później – 29 kwietnia – Gala Muzyki Rozrywkowej i Jazzu w Netto Arenie, podczas której zobaczymy i usłyszymy najgorętsze nazwiska polskiej muzyki, m.in.: Katarzynę Nosowską, Darię Zawiałow, Young Leosię, Organka i Mroza!

Pod koniec kwietnia Szczecin zamieni się w stolicę polskiej muzyki i ponownie będzie gospodarzem Fryderyk Festiwal 2022. Pomorze Zachodnie przez tydzień gościć będzie bowiem najlepszych polskich twórców i wykonawców, którzy przybędą do Szczecina świętować wręczenie najważniejszych nagród muzycznych w Polsce - Fryderyków.

Gala Muzyki Poważnej i koncert z udziałem najwybitniejszych polskich solistów i zespołów odbędzie się 22 kwietnia w Operze na Zamku. Uroczysta ceremonia wręczenia Fryderyków w kategoriach muzyki rozrywkowej i jazzu zostanie zorganizowana tydzień później, 29 kwietnia w Netto Arenie, a gośćmi wieczoru będą artyści nominowani do tegorocznej edycji nagród.

Andrzej Puczyński, przewodniczący Związku Producentów Audio Video, organizatora wydarzenia Fryderyk Festiwal, komentując kontynuację współpracy z Miastem Szczecin i Urzędem Marszałkowskim Województwa Zachodniopomorskiego, podkreślił:

Bardzo cieszymy się, że ponownie będziemy mogli celebrować święto polskiej muzyki w Szczecinie. Najważniejsze nagrody muzyczne zasługują na oprawę na najwyższym poziomie, a Opera na Zamku jest wyjątkowym miejscem muzyki i pasji. W jej murach każdy rodzaj muzycznej wypowiedzi brzmi wspaniale.

Wspominając Galę Muzyki Rozrywkowej i Jazzu powiedział:

Podczas ubiegłorocznej edycji wydarzenia byliśmy pod dużym wrażeniem zarówno wielkiego zaangażowania Miasta Szczecin i Województwa Zachodniopomorskiego, jak i niezwykle gorącego przyjęcia ze strony szczecińskiej publiczności zgromadzonej w Netto Arenie. Artyści do dziś podkreślają wspaniałą atmosferę i dobrą energię, jaka wytworzyła się podczas tamtego koncertu. Mamy nadzieję, że wydarzenie jakim jest Fryderyk Festiwal pomoże nieść w Polskę przekaz, że Szczecin i Pomorze Zachodnie to miejsca wyjątkowych inicjatyw kulturalnych, tworzonych i wspieranych przez ludzi z pasją.

Zastępca Prezydenta Szczecina Krzysztof Soska dodaje:

Niesamowite emocje towarzyszą gali Fryderyków. Dobrze je pamiętamy z zeszłego roku, kiedy Szczecin wraz z Pomorzem Zachodnim był gospodarzem tego wydarzenia. Bardzo się cieszę, że będziemy mogli na nowo przeżywać te piękne chwile w naszym mieście. Najlepsi muzycy, wykonawcy, producenci muzyczni w Polsce będą mieli okazję przeżyć piękne emocje, a wraz z nimi my, mieszkańcy, jak również lokalni artyści. To jest najważniejsza nagroda muzyczna w kraju i dobrze, że zostanie ona wręczona u nas.

Coraz więcej wydarzeń kulturalnych wybiera na swój port Pomorze Zachodnie. Te które do niego zawitają, bardzo często robią to ponownie. Niezwykle miło wspominam muzyczne doznania, które towarzyszyły nam podczas gali Fryderyków w zeszłym roku. Cieszę się, że i tym razem to właśnie w Szczecinie wystąpią największe gwiazdy polskiej sceny muzycznej. Jestem przekonany, że te spektakularne wydarzenia na długo pozostaną w pamięci widzów - mówi Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz.

To już druga edycja Fryderyk Festiwal organizowana w Szczecinie. Ceremonie wręczenia przyznawanych od niemal 30 lat Fryderyków będą wyjątkowym widowiskiem. Uświetnią je koncerty z udziałem najbardziej uznanych polskich wykonawców, reprezentujących bogactwo polskiej sceny muzycznej. To będzie prawdziwy festiwal gwiazd!


W piątek 29 kwietnia, ceremonii ogłoszenia laureatów tegorocznych Fryderyków w kategoriach muzyki rozrywkowej i jazzowej towarzyszyć będzie wyjątkowe widowisko z udziałem między innymi fantastycznych wokalistek: nominowanej aż w ośmiu kategoriach (w tym Album Roku Pop) Darii Zawiałow, debiutującej w ubiegłym roku i mającej na koncie cztery nominacje (w tym do nagrody Fonograficzny Debiut Roku) Kaśki Sochackiej i wyróżnionej dwiema nominacjami (w tym do nagrody Artystka Roku) Mery Spolsky.

Na szczecińskiej scenie zobaczymy także Katarzynę Nosowską z grupą przyjaciół, czyli zespołem Anieli (teledysk do ich pierwszej piosenki nie bez powodu powstał w stolicy Pomorza Zachodniego) oraz inne fantastyczne duety i kolaboracje. Monika Brodka (nominowana m.in. w kategorii Album Roku Indie Pop) zagra z Tymkiem, WaluśKraksaKryzys wystąpi z Organkiem (wspólnie powalczą o statuetkę w kategorii Album Roku Rock/Metal), Rosalie. zaśpiewa u boku Króla (nominowanego m.in. w kategorii Album Roku Indie Pop), Natalię Szroeder usłyszymy w utworze z Vito Bambino (wyróżnionym nominacją wraz z innymi wykonawcami w kategorii Utwór Roku). Na scenie pojawi się także zespół T. Love, duet Kwiat Jabłoni (który ma na koncie dwie nominacje) oraz młoda przedstawicielka hip-hopu, szczecinianka Young Leosia (nominowana m.in. w kategorii Artystka Roku).

(Muchy)

Nie zabraknie popularnej, nominowanej w czterech kategoriach (w tym za Utwór Roku) grupy Muchy i legendy punk rocka – grupy Dezerter (powalczą o statuetkę Fryderyka w kategorii Album Roku Rock/Metal). Galę uświetnią także solowe męskie wykonania reprezentantów różnych gatunków muzycznych. Usłyszymy między innymi przedstawiciela młodego hip-hopu, czyli Szczyla (wyróżnionego nominacją między innymi w kategorii Album Roku Hip-Hop), lirycznego Ralpha Kaminskiego (z dwoma nominacjami na koncie, w tym za Album Roku Piosenka Poetycka i Literacka) oraz nominowanego za utwór roku Mroza. Nie zabraknie także kolejnego lokalnego akcentu – występu szczecińskiego saksofonisty jazzowego Sylwestra Ostrowskiego.

Organizator: Związek Producentów Audio Video, Akademia Fonograficzna

Gospodarze wydarzenia: Miasto Szczecin, Pomorze Zachodnie

Partnerzy: Związek Artystów Wykonawców Stoart, Stowarzyszenie Autorów ZAiKS, , Szczecińska Agencja Artystyczna, Škoda Auto.

Producent Gali: High Events.

Partner technologiczny: Spotify.

Patroni medialni: TVN, Radio Zet, onet.pl, Player.


O nagrodach FRYDERYKI – to najważniejsza nagroda muzyczna na polskim rynku wręczana od 1994 roku. Od 1999 roku przyznaje ją powołana przez ZPAV Akademia Fonograficzna, która zrzesza ponad 1 400 członków: twórców, kompozytorów, dziennikarzy muzycznych, przedstawicieli branży fonograficznej oraz artystów nominowanych w poprzednich edycjach nagród. Laureaci wyłaniani są w drodze dwuetapowego tajnego głosowania członków Akademii. Autorką statuetki Fryderyk jest rzeźbiarka Dorota Dziekiewicz-Pilich.

W tegorocznej edycji, w marcu br. odbyła się uroczysta gala wręczenia Fryderyków w kategoriach muzyki poważnej. Pozostałe zaplanowane w ramach Fryderyk Festiwal wydarzenia, w tym gala muzyki rozrywkowej i jazzowej, musiały zostać odwołane w związku z rosnącym zagrożeniem epidemicznym i decyzją administracyjną o odwołaniu imprez masowych.


O Związku Producentów Audio Video ZPAV jest stowarzyszeniem producentów fonogramów i wideogramów muzycznych, zrzeszającym ok. 90% rynku muzycznego w Polsce. Posiada zezwolenie ministra kultury i dziedzictwa narodowego na zbiorowe zarządzanie prawami producentów fonograficznych. Od momentu powstania w 1991 roku ZPAV prowadzi działania na rzecz dynamicznego rozwoju rynku muzycznego w Polsce.

Jest grupą krajową Międzynarodowej Federacji Przemysłu Fonograficznego (IFPI), która zrzesza i reprezentuje światowy przemysł muzyczny (ponad 1 400 firm w 66 krajach). ZPAV działa na forum legislacyjnym, współpracuje z organami ścigania i wymiaru sprawiedliwości w dziedzinie ograniczenia naruszeń praw autorskich i pokrewnych, prowadzi szerokie działania edukacyjne oraz promocyjne, wspierające rozwój rynku muzycznego, m.in. opracowuje Oficjalną Listę Sprzedaży (OLiS) oraz przyznaje wyróżnienia Złotych, Platynowych i Diamentowych Płyt.

Od 1995 r. ZPAV jest organizatorem Fryderyków – nagród muzycznych, przyznawanych przez środowisko muzyczne: muzyków, autorów, kompozytorów, producentów muzycznych, dziennikarzy i branżę fonograficzną, zrzeszonych w Akademii Fonograficznej.


(Katarzyna Kowalewska - QL CITY Music & Entertainment PR i Związek Producentów Audio Video)







Artykuł jest z www.muzyczneabc.pl
http://www.muzyczneabc.pl

Adres tego artykułu to:
http://www.muzyczneabc.pl/modules.php?name=News&file=article&sid=26070