REDRUM
Data: 23-06-2006 o godz. 18:23:29
Temat: Info


Zespół Redrum, to próba połaczenia melodyjności i dynamiki, nowych pomysłów i wykorzystywania sprawdzonych patentów.Muzyka pięciu charakterów...

O ZESPOLE:
Historia tej zelowskiej grupy sięga 2001 roku. Wtedy to kilku znajomych z ogólniaka postanowiło założyć zespół ciężkobrzmiący. Wśród nich był Dariusz "Dither" Olejnik, gitarzysta który właśnie stawiał swoje pierwsze kroki. W czerwcu 2001 roku do grupy dołącza wokalista Paweł "Kryształ" Kryściński. Grając w małej salce licealnej świetlicy, w ciągle zmieniającym się składzie, szlifowali swoje zagrywki, tworząc m.in. utwór pt. "War". Po kilku występach na licealnej sali gimnastycznej, zespół nawiązuje współpracę z 15 - letnim wówczas Piotrem "Symeonem" Wieczorkiem. To wyraźnie ożywiło muzykę grupy. Stała się klarowna i harmoniczna. Powstał numer " Something about me" , który dokładnie ukazywał ówczesne umiejętności grupy.
Proces rozwijania się zespołu został zatrzymany w styczniu 2002 roku, gdyż Kryształa "zapraszają" do polatania śmigłowcami nad Tomaszowem.
Jednakże Dither i Symeon skupili się na samodzielnym szlifowaniu umiejętności. W tym samym czasie poznają Jacka "Acid" Kowalczyka, który pochodził z sąsiedniej miejscowości Łask i bywał czasami w Zelowie. Chłopaki zaprosili go do grania w zespole, a on sam zaproponował by za perkusją zasiadł jego znajomy z innych poprzednich kapel, Przemysław "PrzemAs" Dębski, także pochodzący z Łasku. Chłopaki nie mając nic do stracenia, akceptują tę propozycję i już kilka dni później tj. 1 maja 2002 roku grają swój pierwszy koncert na Dniach Zelowa.
Od razu widać, że dokooptowanie dwóch nowych muzyków to strzał w dziesiątkę. Chłopaki przenoszą się do zelowskiego Domu Kultury, gdzie mają do użytku nieporównywalnie lepszy sprzęt muzyczny i nagłośnieniowy.
W lipcu 2002 roku wraca do grupy wokalista, jednakże już bez bujnej grzywy. Zaczyna się komponowanie nowych utworów, chociaż były także koncerty w małych sąsiednich miejscowościach. W tamtym czasie powstaje numer "No Way!", który cieszy i podnosi morale grupy. Pod koniec roku grupa planuje nagranie 3 pierwszych utworów i rozgląda się za odpowiednim studiem nagrań, odpowiednim technicznie, ale i finansowo.
I tak oto w styczniu 2003 roku, grupa nagrywa swoje pierwsze demo w Sosna Studio w Małkowie pod Sieradzem. 3 dni jakie mieli do nagrania wykorzystują w 100%. Jakość nagrania podobała się każdemu, Sosna starał się jak mógł, aby wyciągnąć z zespołu to co najlepsze.
Pierwsze nagrania trafiają oczywiście do znajomych, którzy wyraźnie dają do zrozumienia, że wszystko szło w dobrym kierunku. W kwietniu 2003 roku zespół debiutuje na antenie lokalnego radia Nasze Radio w audycji "Zacier". Odzew słuchaczy powoduje osobistą wizytę kapeli w stacji, co było naprawdę wielkim przeżyciem.
W tym samym czasie zapada dość ryzykowna decyzja, by nie wysyłać jeszcze tego materiału do wytwórni płytowych, tylko zabrać się do komponowania kolejnych utworów, gdyż zauważalne było to, że grupa się rozwija a nowe numery są całkiem odmienne. I tak się stało.
Począwszy od września, zespół z wielką determinacją bierze się za komponowanie nowych utworów, w wyniku czego powstaje utwór "Real", wyraźnie odmienny od swoich poprzedników. Zachęceni wynikiem, komponują nowe numery: "Prison", który do tej pory otwiera koncerty zespołu oraz "Orient", zakręcony numer mający w zamiarze odpowiedzieć na pytanie, po co w ogóle istniejemy ?.
Przełom, mały acz znaczący, następuje w listopadzie 2003 roku, kiedy to zespół zostaje zaproszony do Pabianic na urodzinowy koncert Proletaryat. To pierwsze zetknięcie się zespołu z profesjonalnym nagłośnieniem i wypełnionym po brzegi klubem. A publiczność bardzo żywo reagowała na każdy numer. Porównując ten klub do licealnej świetlicy, widać było , że zespół szedł w dobrą stronę.
Po takim przyjęciu priorytetem dla zespołu, było zagranie i pokazanie się w Łodzi. Jednak nie było to wcale takie łatwe, a pomógł tylko i wyłącznie przypadek.
W styczniu 2004 roku zespół wystąpił na sieradzkim rynku, podczas WOŚP, na której wystąpił również zespół Coma. Muzykom tej formacji spodobało się metalowe wykonanie "Koziołka Matołka" i niespodziewanie zespół został zaproszony na kwietniowy występ Comy w łódzkiej Dekompresji. To był szczyt ówczesnych marzeń grupy.
2 kwietnia 2004 roku grupa REDRUM zagrała swój pierwszy koncert w Dekomkpresji, jako pierwszy z czterech zespołów występujących tego wieczora. Publiczność nie była zawiedziona, dostali dokładnie to na co czekali. Zespół po koncercie cieszył się jak dzieci. Wszyscy naraz chcieli rozmawiać, robić wspólne fotografie, czyli cos co do tej pory było wręcz nieprawdopodobne. Na koncercie byli też ludzie którzy pamiętali grupę jak zaczynała w licealnej świetlicy w małym Zelowie.
Koncert ten był już na pewno przełomowym dla istnienia grupy. Pokazał, że muzyka tworzona przez członków tej formacji ma duże poparcie wśród słuchaczy. W kwietniu także rusza oficjalna strona grupy www.redrum.band.pl i w ciągu 6 miesięcy odwiedza ją ponad 2000 osób.
Zespół natomiast zdecydował, że najwyższa pora by nagrać 3 kolejne utwory. Nie ryzykując jakością produkcji, ponownie decydują się na wyjazd do Małkowa, aby w Sosna Studio zarejestrować materiał. W iście expresowym tempie kilku dni, zarejestrowali nowe numery, a Sosna i tym razem wycisnął wszystko ze sprzętu i z grupy.
Efektem nagrań były zaproszenia, kolejno do audycji Zacier, pabianickiej telewizji kablowej i Radia Łódź.
Zespół dosłownie ociera się o występ w Warszawie na Demolce, organizowanej przez Radio 94, zajmując ostatecznie 5 miejsce. W sierpniu zespół ponownie zawitał do łódzkiej Dekompresji, czego efektem było podpisanie umowy z Agencją Muzyczną DE`KOMPRESJA, kierowaną przez byłego szefa lokalu Mariusza Kowalczyka. Zespół miał za sobą teraz ludzi, którzy starali się promować grupę, co w tym momencie było dla grupy bardzo ważne. Choć nie zaprzestał promować się swoimi kanałami, wynikiem czego był kolejny występ dla pabianickiej telewizji, choć tym razem nie wywiad a mały secik zagrany na żywo.
Od tego momentu wszystko zaczęło wyraźnie przyspieszać. Listopad i grudzień to dwa bogate w występy miesiące grupy. Grupa bierze udział w Big Star Festival i jest to kolejny występ w na scenie w Deko. Jedzie też do odległego Koszalina by zagrać w przeglądzie Generacja 2004. Zmęczenie, jazda pociągiem, dały znać o sobie. Do końca listopada zespół zagrał jeszcze kilka koncertów w pobliskich miastach (Sieradz, Zduńska Wola), by na początku grudnia stanąć przed największym jak dotąd wyzwaniem dla grupy, a mianowicie chodzi o koncert z grupą KAT w łódzkim klubie Cube. Emocje przed koncertem i po nim, recenzje muzyków, dają członkom grupy wiele powodów do radości.
Ostatnim akcentem, był wyjazd do Mławy, na Rockowania, gdzie zespół zaprezentował się w całej okazałości, wynikiem czego wokalista grupy otrzymał nagrodę dla wokalisty przeglądu.. W 2005 roku zespoł wygrywa płocki festiwal Rockowe Ogródki gdzie chetnych do nagrody było chętnych 120 zespołów. Koncerty u boku Huntera,Kata I Comy uskrzydalają, w 2006 roku zespół wygrywa festiwal ATA 2006 w Teatrze Muzycznym we Wrocławiu.A w kwietniu nagrywa 6 nowych polskojęzycznych utworów...

SKLAD ZESPOLU:
Paweł "Kryształ" Kryściński - voc
Dariusz "Dither" Olejnik - git. elektr.
Piotr "Symeon" Wieczorek - git. prow.
Jacek "Acid" Kowalczyk - git. basowa
Przemysław "PrzemAs" - perkusja

DYSKOGRAFIA: na www.redrum.band.pl





Artykuł jest z www.muzyczneabc.pl
http://www.muzyczneabc.pl

Adres tego artykułu to:
http://www.muzyczneabc.pl/modules.php?name=News&file=article&sid=2604