64. Grammy: Jon Batiste zwycięzcą wieczoru
Data: 05-04-2022 o godz. 21:42:18
Temat: Info


Za nami ceremonia Grammy Awards 2022 . Wielkim triumfatorem wieczoru okazał się Jon Batiste (11.11.1986 Metairie, Louisiana), który zdobył 5 statuetek, w tym w kategorii Album roku.

Najważniejsze trofea amerykańskiej muzyki trafiły także w ręce takich gwiazd jak Olivia Rodrigo, Tony Bennett & Lady Gaga, Kanye West czy St. Vincent.

Wśród laureatów Grammy znaleźli się między innymi:

Album roku – „We Are”, Jon Batiste

Najlepszy nowy artysta – Olivia Rodrigo

Najlepsze popowe wykonanie solo – „drivers license”, Olivia Rodrigo

Najlepszy tradycyjny popowy album wokalny – „Love For Sale”, Tony Bennett & Lady Gaga

Najlepsza inżynieria dźwięku albumu nieklasycznego – „Love For Sale”, Tony Bennett & Lady Gaga

Najlepszy popowy album wokalny – „Sour”, Olivia Rodrigo

Najlepszy album alternatywny – „Daddy’s Home” St. Vincent

Najlepszy melodyczne wykonanie rap – „Hurricane”, Kanye West ft. The Weeknd & Lil Baby

Najlepszy utwór rapowy – „Jail”, Kanye West

Najlepszy teledysk – „Freedom”, Jon Batiste

Najlepszy utwór american roots – „Cry”, Jon Batiste

Najlepsze wykonanie american roots – „Cry”, Jon Batiste

Najlepsze wykonanie global music – „Mohabbat”, Arooj Aftab

Najlepszy album global music – „Mother Nature”, Angelique Kidjo

Najlepsze wykonanie chóru – „Mahler: Symphony No. 8, „Symphony of a Thousand”, Gustavo Dudamel

Najlepsze wykonanie orkiestrowe – Florence Price: Symphonies Nos. 1 & 3, Yannick Nézet Séguin

Pełna lista laureatów dostępna tutaj

Uroczysty wieczór rozdania nagród uświetnił Jon Batiste, elektryzując publiczność wykonaniem hitowego utworu „Freedom” a następnie odbierając nagrodę w najważniejszej kategorii, Album roku za swój album studyjny „We Are”. W sumie utalentowany muzyk zdobył pięć nagród, w tym za najlepszy teledysk („Freedom”), za najlepszą piosenkę z gatunku American Roots („Cry”), za najlepszy amerykański występ („Cry”) oraz za najlepszą ścieżkę dźwiękową do muzyki wizualnej („Soul”). „We Are” to dzieło kompletne, w pełni świadome, optymistyczne, ale także zakorzenione w katharsis i nawiązujące do południowych korzeni Batiste i dziedzictwa czarnej muzyki.

(Jon Batiste / fot. Louis Browne)


Jeden z najbardziej znanych muzyków jazzowych swojego pokolenia, pianista-wirtuoz, wokalista, lider, pedagog i osobowość telewizyjna, Jon Batiste, poświęcił swoją karierę na przywracanie muzyki tam, gdzie ma swój początek – wśród ludzi. Od czasu studiów w Juilliard, gdzie założył swój zespół Stay Human, grając w nowojorskim metrze i na ulicach, co nazwał „miłosnymi zamieszkami”, aż po 2015 rok, kiedy rozpoczął pracę jako lider zespołu i dyrektor muzyczny programu The Late Show With Stephen Colbert, pochodzący z Kenner w Luizjanie Jon Batiste, konsekwentnie ukierunkowywał swoje wybitne umiejętności techniczne i głęboką wiedzę o tradycji jazzowej w konkretnym, zamierzonym celu: chciał uczynić ludzkie życie lepszym i pogodniejszym po wykonaniu solo na harmonijce klawiszowej.

Urodzony w osławionej, muzykalnej rodzinie Batiste z Luizjany, Jon koncertował i nagrywał od najmłodszych lat; jego album Social Music z 2013 roku przez kilka tygodni utrzymywał się na szczycie listy przebojów Billboard i rankingów iTunes. Do wyprodukowania swojego debiutanckiego krążka w Verve, zatytułowanego "Hollywood Africans", Batiste zatrudnił T Bone Burnetta, a album z miejsca zdobył szerokie uznanie już w chwili wydania w 2018 roku – Wall Street Journal nazwał go „elegancką medytacją”. Jego interpretacja „St. James Infirmary Blues” przyniosła mu pierwszą nominację do nagrody GRAMMY w 2019 roku, w kategorii Best American Roots Performance.

Plastyczność jego języka artystycznego i talent do poruszania się nie tylko w stylistyce jazzowej, ale także w różnych odmianach muzyki popularnej, uchyliły mu drzwi do współpracy z legendami – od Wyntona Marsalisa, mentora od czasów Juilliard, po Prince’a – oraz z wieloma innymi artystami pojawiającymi się w The Late Show. Batiste wystąpił także podczas wielu podniosłych wydarzeń – od ceremonii rozdania nagród GRAMMY, przez uroczystość wręczenia wyróżnień Kennedy Center Honors za wkład w kulturę amerykańską, po turniej U.S. Open czy mecz NBA All-Star Game; a w 2015 roku Batiste i Stay Human Band stali się pierwszą grupą, która zagrała na głównej scenie na obu festiwalach Newport Jazz i Newport Folk.

Batiste zagrał samego siebie w serialu HBO Treme, pojawił się w filmie Spike’a Lee Red Hook Summer, a ostatnio jego muzyka została wykorzystana w filmie produkcji Disney/Pixar z 2020 roku, Co w duszy gra (Soul). Artysta został uhonorowany American Jazz Museum Lifetime Achievement Award, otrzymał nagrodę ASCAP Humanitarian Award im. Harry’ego Chapina oraz znalazł się na liście Forbesa 30 przed 30; obecnie Batiste pełni funkcję dyrektora muzycznego amerykańskiego pisma „The Atlantic” i dyrektora artystycznego National Jazz Museum w Harlemie.

►https://en.wikipedia.org/wiki/Jon_Batiste
►http://www.jonbatisteofficial.com
►https://www.facebook.com/JonBatisteMusic/
►https://www.instagram.com/jonbatiste/
►https://twitter.com/JonBatiste
►https://www.tiktok.com/@iamjonbatiste
►https://www.youtube.com/c/jonbatistemusic/featured
►https://tidal.com/browse/artist/6241227
►https://open.spotify.com/artist/0eRbECAGCLLiTyVXPBRexU
►https://www.deezer.com/pl/artist/1059460
►https://music.apple.com/us/artist/jon-batiste/211400086
►https://music.youtube.com/search?q=Jon_Batiste
►https://soundcloud.com/jonbatisteofficial

Swoją pierwszą w historii nagrodę Grammy, obok Jona Batiste odebrała świeżo podpisana z Verve Records, Arooj Aftab, która wygrała w kategorii Najlepsze wykonanie global music za niezwykle emocjonalny utwór „Mohabbat” ze swojego albumu „Vulture Prince”. Artystka przeszła także do historii jako pierwsza Pakistanka otrzymująca to wyróżnienie. Yannick Nézet Séguin i Philadelphia Orchestra otrzymali statuetkę za najlepsze wykonanie orkiestrowe za album „Florence Price: Symphonies Nos. 1 & 3”.

Ponadto czterokrotna już zdobywczyni Grammy, Angélique Kidjo, otrzymała nagrodę w kategorii Best Global Music Album za swój panafrykański album "Mother Nature", a nagrodę za Best Choral Performance otrzymał album „Mahler: Symphony No. 8, Symphony Of A Thousand” pod dyrekcją Gustavo Dudamela, wspólnie z Los Angeles Philharmonic i Los Angeles Master Chorale, Pacific Chorale, Los Angeles Children's Chorus, National Children's Chorus oraz solistami Tamarą Wilson, Leah Crocetto, Erin Morley, MihokoFujimura, Tamarą Mumford, Simonem O'Neill, Ryanem McKinnym i Morrisem Robinsonem.

Dickon Stainer, President & CEO Global Classics and Jazz and Verve Label Group: - To była niesamowita noc dla naszych wspaniałych artystów. W szczególności dla Jona Batiste’a, zdobywcy największej liczby nominacji i nagród, dla którego statuetka za Album roku jest przełomowym osiągnięciem.

(Paulina Grabska - Universal Music PL)







Artykuł jest z www.muzyczneabc.pl
http://www.muzyczneabc.pl

Adres tego artykułu to:
http://www.muzyczneabc.pl/modules.php?name=News&file=article&sid=26026