Kończą się bilety na Depeche M. w Warszawie
Data: 01-06-2006 o godz. 00:05:00
Temat: Koncerty


Zespół Depeche Mode wystąpi w piątek (9 czerwca) na stadionie Legii przy ul. Łazienkowskiej 3.

Jak dowiedzieliśmy się u organizatora koncertu agencji Odyssey, wszystkie bilety vipowskie (660 zł) się już sprzedały. Zostało jeszcze niewiele biletów na płytę i na miejsca siedzące (150 zł, 198 zł, 275 zł). To będzie już drugi koncert grupy w Polsce w tym roku i pewnie drugi wyprzedany do ostatniego miejsca. Pierwszy odbył się w marcu w Katowicach.

Katowicki koncert obejrzało ponad 9 tys. fanów, na warszawski przyjdzie ich kilkanaście, jeśli nie kilkadziesiąt tysięcy. Grupa wystąpi w ramach światowej trasy "Touring The Angel" promującej ostatnią płytę DM "Playing The Angel". Depeche na scenie pojawią się około godz. 21.20. Wcześniej wystąpią didżeje Hirek, Mario, Timo Maas oraz Pati Yang.

Depeche Mode powstał w roku 1980 w Basildon w Wielkiej Brytanii na gruzach formacji Composition Of Sound. Nazwa zespołu powstała na podstawie inspiracji francuskim magazynem mody, zasugerował ją Dave Gahan. Depeche Mode tworzy muzykę, którą trudno jednoznacznie zaszeregować do konkretnego gatunku muzycznego. W zasadzie każdy album tego zespołu jest kolejną muzyczną ewolucją.

Zespół zaczynał tworzyć swoje taneczne hity w epoce New Romantic, by poprzez flirt z industrialem skierować się w stronę rocka. Skład zespołu zmieniał się na przestrzeni lat. Po wydaniu pierwszej płyty Speak & Spell dotychczasowy autor utworów Vince Clarke (m. in. Yazoo i Erasure) opuścił grupę. Zastąpił go Alan Wilder, który na skutek wewnętrznych nieporozumień w grupie odszedł z zespołu w czerwcu 1995. Od początku istnienia grupy nad jej karierą czuwał producent, Daniel Miller. Mimo że Miller formalnie nigdy nie należał do zespołu, jego rola dla rozwoju Depeche Mode jest bardzo duża.

Jego twórczy i organizacyjny wkład w pracę zespołu był znaczący zwłaszcza w początkowych latach działalności. Zespół działa na specyficznych zasadach artystycznych, organizacyjnych i towarzyskich. Trzon Depeche Mode tworzą trzy osoby: Martin Gore, David Gahan i Andy Fletcher. Kompozytorem repertuaru grupy (i niekiedy wokalistą) jest Gore, jednak jako silny introwertyk nie stara się nią kierować. Z drugiej strony nawet jego solowe projekty i praca z innymi zespołami nie odciągnęły go od pracy w zespole. Przeciwieństwem zamkniętego w sobie Gore'a jest wokalista Dave Gahan, ekstrawertyk i urodzony frontman.

Tych dwóch członków grupy łączy osoba Andy'ego Fletchera, który ma wprawdzie najmniejszy wkład w muzyczny dorobek zespołu, ale przyjaźni się ze skrytym Gorem i w naturalny sposób zapewnia jego komunikację z pozostałymi członkami ekipy. Dba także o sprawy czysto organizacyjne. Na płaszczyźnie artystycznej podstawą działalności Depeche Mode jest szczególne porozumienie między Gorem i Gahanem, dwoma twórczymi biegunami zespołu, jednak pod względem towarzyskim ci dwaj nie są mocno związani, głównie z powodu zamkniętego usposobienia Gore'a.

Grupa od początku prowadziła bujne życie rozrywkowe, któremu sprzyjała rosnąca popularność i częste trasy koncertowe, a także towarzystwo zespołów, które supportowały ich występy. Przez wiele lat udawało im się unikać zagrożeń płynących z nieustannego imprezowania, aż w końcu David Gahan popadł z tego powodu w poważne problemy życiowe (rozwód) i zdrowotne (alkoholizm i narkomania, które pchnęły go do dwóch prób samobójczych). Zdołał jednak wrócić do formy, a zespół pokonał kryzys wywołany jego uzależnieniami. Dowodem na to są 2 ostatnie płyty nagrane w trzyosobowym składzie: "Ultra" (1997) i "Exciter" (2001).

Będzie to czwarta wizyta Depeche Mode w Polsce. Poprzednie koncerty zespołu odbyły się w Warszawie: 30 lipca 1985 roku na "Torwarze", 2 września 2001 roku na Służewcu oraz 14 marca 2006 roku w katowickim "Spodku".

(Odyssey)

Artykuł jest z www.muzyczneabc.pl
http://www.muzyczneabc.pl

Adres tego artykułu to:
http://www.muzyczneabc.pl/modules.php?name=News&file=article&sid=2562