''Kwiateczki'' Kuby Więcka i Pauliny Przybysz w serii Polish Jazz vol. 87!
Data: 21-11-2021 o godz. 19:06:41
Temat: Info


W piątek odbyła się premiera długo wyczekiwanego albumu Kuby Więcka (29.10.1994, Rybnik) i Pauliny Przybysz (12.09.1985 Warszawa). Ich wspólny projekt pt. „Kwiateczki” jest ucieleśnieniem teorii, która definiuje jazz jako wolność.

Renesansowa poezja Jana Kochanowskiego rozbrzmiewa dźwiękiem z XXI wieku.

Kuba Więcek:
„Skomponowanie muzyki do tekstu „Pieśni świętojańskiej o Sobótce” Jana Kochanowskiego, od samego początku było dla mnie sporym wyzwaniem. Potraktowałem je jako szansę dla siebie i kolegów z zespołu na zmierzenie się z czymś nowym. Obecność tekstów wiązała się z koniecznością zaproszenia kogoś, kto je zaśpiewa. Kluczowym czynnikiem przy wyborze było to, aby była to osoba działająca na różnych muzycznych płaszczyznach. Tytuł naszej ostatniej płyty – Multitasking – zobowiązywał. Idąc tym tropem, naturalnym wydało mi się zaproszenie Pauliny Przybysz, której fanem jestem od dawna. Paulina śpiewa, rapuje, gra na wiolonczeli. Jako artystka stale poszukuje”.

Kuba Więcek:
„Wszystko zaczęło się od moich utworów elektronicznych, do których Paulina dograła wokale. Następnie muzyka ta została zaaranżowana na moje trio z Michałem Barańskim oraz Łukaszem Żytą. Niemniej w trakcie nagrań w studio mieliśmy w głowie brzmienie tej muzyki elektronicznej, która wszystko zapoczątkowała i dzięki temu mogliśmy połączyć dwa światy muzyczne”.

"Kwiateczki to rzecz wyjątkowa nie tylko w repertuarze Pauliny Przybysz, ale zarazem zjawisko rzadkie w serii Polish Jazz - pisze Jarek Szubrycht we wstępie do płyty. Od 1965 roku w ramach cyklu ukazały się płyty ledwie czterech wokalistów: Ewy Bem, Stanisława Sojki, Lory Szafran i Marianny Wróblewskiej. Pikanterii sprawie dodaje fakt, że popis Pauliny na „Kwiateczkach” sytuuje ją poza głównym nurtem wokalistyki jazzowej. Idzie za muzyką i tekstem, czasem rapuje, to znów śpiewa soulowo, albo zbliża się do bluesowego lamentu. Ryzykuje, eksperymentuje, odkrywa."


Paulina Przybysz:
"Nie wiem jak to było być poetą w epoce renesansu, ale wiem jak jest być artystką w XXI wieku. Czuję jednak, że naszą funkcją jest nadzieja i polityka miłości. Jej aspiracjami jest przewaga piękna, porządku, harmonii z naturą nad destrukcyjnymi impulsami wynikającymi ze słabości. Piszemy o tym samym od stuleci i dlatego właśnie śpiewanie poezji Jana Kochanowskiego choć w staropolskim, trochę dziwnym dla nas współczesnych języku jest szokująco aktualne. Jeśli się dokładnie wsłuchacie, a może sięgniecie po literaturę i pobawicie się w karaoke, grzebiąc w starej lekturze, usłyszycie ostrzeżenie przed zmianami klimatycznymi a nawet inflacją. Trudy życia kobiet w patriarchacie, piękno i bezwzględność sił natury do których zaleca się podejście pokorne i pełne szacunku również ma tu swoje wybrzmienie."

"Alvar Aalto mawiał, że geniusz nie powstaje nigdy w pojedynkę. - pisze Agnieszka Szydłowska w książeczce płyty - Może zatem chodzi o potrójną siłę przyciągania? Kochanowski, Przybysz i Więcek brzmią, jakby od zawsze na siebie czekali. [...] Nie bójcie się tej płyty. Jest ciepła w brzmieniu i uczciwa duchem. Kuba Więcek Trio & Paulina Przybysz i Jan Kochanowski w naszych domach! A jak ktoś ma ogród z lipą – to też dobrze będzie grała!"

Kuba Więcek Trio & Paulina Przybysz
"Kwiateczki" w serii Polish Jazz vol. 87
℗ 2021 Warner Music Poland, A Warner Music Group Company.
Lista utworów: (czas. 42:30)
Premiera: 19 listopada 2021

1. Chuć (4:15)
2. Ptak (3:55)
3. Pokrzywa (3:34)
4. Rak (3:58)
5. Kwiateczki (3:40)
6. Do domu (2:43)
7. Dorota (3:18)
8. Wsi spokojna (4:23)
9. Kot (2:48)
10. Głupie sprawy (2:58)
11. Gorące dni (3:02)
12. Woły (3:47)

muz. Kuba Więcek, Paulina Przybysz
sł. Jan Kochanowski

Paulina Przybysz - wokal

Kuba Więcek Trio:
Kuba Więcek - saksofon, produkcja
Łukasz Żyta - perkusja
Michał Barański - gitara basowa

Miks / Mastering: Michał Kupicz

(Joanna Kleszcz - Warner Music PL)Artykuł jest z www.muzyczneabc.pl
http://www.muzyczneabc.pl

Adres tego artykułu to:
http://www.muzyczneabc.pl/modules.php?name=News&file=article&sid=25541