Mija 20 lat od premiery albumu Shakiry – „Laundry Service”
Data: 16-11-2021 o godz. 13:07:37
Temat: Info


Legacy Recordings oraz Sony Music Entertainment świętują 20-tą rocznicę wydania pierwszego anglojęzycznego albumu Shakiry (2.02.1977 Barranquilla, Kolumbia)W piątek w serwisach digitalowych ukazała się specjalna edycja płyty: „Laundry Service (Washed and Dried)”.

„Laundry Service (Washed and Dried) zawiera niepublikowaną wcześniej wersję singla „Whenever, Wherever (Pepsi Super Bowl LIV Halftime Show Remix)” oraz utwory „Whenever, Wherever (Sahara Remix)”, „Underneath Your Clothes (Acoustic Version)”, „Objection (Tango) (Afro-Punk Version)”.

7 stycznia 2022 roku ukaże się podwójny, kolorowy winyl „Laundry Service”.

Urodzona w Barranquilla w Kolumbii artystka rozpoczęła nagrywanie muzyki pod skrzydłami wytwórni Sony Music w wieku 13 lat, ugruntowując i rozwijając swoją pozycję na hiszpańskiej scenie muzycznej. Wydając 4 pierwsze albumy w ojczystym języku pokazała, że jest jedną z tych wokalistek które trzeba koniecznie zobaczyć na żywo. Wraz z wydaniem czwartego studyjnego krążka „Dónde Están los Ladrones?” odniosła sukces w Ameryce Łacińskiej, Hiszpanii i amerykańskich społecznościach latynoskich. Jej pierwszy album live, nagrany w sierpniu 1999 roku dla MTV Unplugged otworzył jej drzwi do kariery w Stanach Zjednoczonych.

(Shakira / fot. Vincent Peters)

Wraz z nadejściem XXI wieku, Shakira postanowiła wydać swój pierwszy w pełni anglojęzyczny materiał, podejmując przy tym trudne wyzwanie – musiała nauczyć się języka angielskiego na tyle dobrze, aby pisać tak samo mocne teksty jak po hiszpańsku.
„Musiałam znaleźć sposób, aby wyrazić swoje uczucia, przekazać moje codzienne historie w języku angielskim. Kupiłam więc kilka słowników rymów angielskich, czytałam poezję i autorów takich jak Leonard Cohen i Walt Whitman” – powiedziała w wywiadzie dla magazynu Faze.

Pierwotnie wydany 13 listopada album „Laundry Service” wprowadził Shakirę do międzynarodowej stratosfery muzyki pop. Pełen fascynujących styli muzycznych, wpływów i inspiracji. Zawierał elementy muzyki andyjskiej, tańca, popu, brzmienia Bliskiego Wschodu, rock’n’rolla, tanga, prezentując Shakirę jako wyjątkową artystkę. Eksplorując przy tym motywy miłości i romansu, wyrażane w nowo odkrytej znajomości języka angielskiego. Wokalistka jest autorką każdej piosenki na albumie, nad którym pracowała pod okiem Emilio Estefana.

Era „Laundry Service” to sześć singli, w tym światowy hit „Whenever, Wherever”. Poza nim ukazały się utwory „Underneath Your Clothes”, „Objection (Tango)”, „Te Dejo Madrid”, „Que Me Quedes Tú” oraz „The One”. Album znalazł się na szczytach list przebojów na całym świecie od Australii, po Kanadę. W Stanach Zjednoczonych wspiął się na 3-cie miejsce listy Billboard 200. Sprzedano ponad 18 milionów egzemplarzy płyty na całym świecie, co czyni go jednym z najlepiej sprzedających się albumów XXI wieku.

W ciągu swojej spektakularnej kariery Shakira sprzedała ponad 80 milionów płyt i jest jedną z najlepiej sprzedających się latynoskich artystek muzycznych na świecie. Zdobyła wiele nagród, w tym trzy statuetki Grammy, dwanaście Latin Grammy Awards, cztery MTV Video Music Awards, siedem Billboard Music Awards, trzydzieści dziewięć Billboard Latin Music Awards, sześć Guinness World Records i gwiazdę Hollywood Walk of Fame.

Billboard dwukrotnie nazwał Shakirę najlepszą artystką latynoską w XXI wieku – w latach 2000 i 2010.


Shakira sprzedała ponad 80 milionów płyt na całym świecie. Jest zdobywczynią wielu nagród, w tym trzech Grammy, jedenastu Latin Grammy oraz World Music Awards, American Music Awards i Billboard Music Awards. Shakira jest jedyną artystką z Ameryki Południowej, która miała numer jeden na liście przebojów w Stanach Zjednoczonych. Ma na swoim koncie 4 z 20 najlepiej sprzedających się hitów ostatniej dekady i należy do pięciu najlepszych wykonawców YouTube wszech czasów z ponad 18 miliardami wyświetleń.

Ostatni album Shakiry „El Dorado” znalazł się na pierwszym miejscu w iTunes w 37 krajach. Zdobył także nagrodę dla najlepszego popowego albumu wokalnego na rozdaniu Latin Grammy Awards 2017 oraz dla najlepszego popowego albumu latynoskiego na rozdaniu nagród Grammy w 2018 roku. Płyta ma do tej pory ponad 10 miliardów odtworzeń w serwisach streamingowych i znajduje się wśród najczęściej odtwarzanych kobiecych albumów wszech czasów.

W listopadzie 2018 roku Shakira zakończyła niezwykle udaną trasę El Dorado World Tour. Występ Shakiry z J. Lo na Super Bowl LIV zdobył cztery nominacje do Emmy i stał się najpopularniejszym występem Halftime Show na YouTubie. Artystka pracuje obecnie nad kolejnym albumem studyjnym. Już wkrótce więcej informacji!

https://pl.wikipedia.org/wiki/Shakira
https://www.shakira.com
https://www.facebook.com/shakira
https://www.instagram.com/shakira/
https://twitter.com/shakira
https://www.tiktok.com/@shakira?lang=pl
https://www.youtube.com/shakira
https://tidal.com/browse/artist/1087
https://open.spotify.com/artist/0TmlxNKjCPRpUOs1nMyaEL
https://shakira.tumblr.com
https://pl.pinterest.com/shakira/
https://weheartit.com/shakira


Shakira
„Laundry Service (Washed and Dried) - 20th Anniversary Expanded Edition”
℗ 2021 Sony Music Entertainment (Holland) B.V.
Lista utworów: (czas: 63:45)
Premiera: 12 października 2021

1. Objection (Tango) (3:44)
2. Underneath Your Clothes (3:45)
3. Whenever, Wherever (3:16)
4. Rules (3:40)
5. The One (3:43)
6. Ready for the Good Times (4:14)
7. Fool (3:51)
8. Te Dejo Madrid (3:07)
9. Poem to a Horse (4:09)
10. Que Me Quedes Tú (4:48)
11. Eyes Like Yours (Ojos Así) (3:58)
12. Suerte (Whenever, Wherever) (3:16)
13. Te Aviso, Te Anuncio (Tango) (3:45)

Bonus Tracks

14. Whenever, Wherever (Sahara remix) (3:57)
15. Underneath your Clothes (acoustic version) (3:57)
16. Objection (Tango) (Afro-punk version) (3:53)
17. Whenever, Wherever (Pepsi Super Bowl LIV Halftime Show Remix) (2:56)

(Barbara Popiołek - Sony Music PL)Artykuł jest z www.muzyczneabc.pl
http://www.muzyczneabc.pl

Adres tego artykułu to:
http://www.muzyczneabc.pl/modules.php?name=News&file=article&sid=25531