Encyklopedia Polskiego Reggae
Data: 21-07-2004 o godz. 00:25:00
Temat: Książki


Nakładem wydawnictwa Zima ukazała się pierwsza w Polsce encyklopedia, poświęcona polskiemu reggae, autorstwa Jarka Hejenkowskiego

Reggae nad Wisłą istnieje już ponad 20 lat, a nikt nie zdobył się dotąd na wyszukanie wszystkich zespołów, dotarcie do ludzi, którzy w nich grali, napisanie, co robią teraz.

A przecież pisać jest o czym. Reggae w Polsce to nie tylko wciąż grający Bakshish, czy niedawno reaktywowany Basstion. To nie tylko legendarny Izareal, albo Gedeon Jerubbaal. To także Immanuel, Miki Mausoleum i dziesiątki innych kapel, które zapisały się złotymi zgłoskami na trójkolorowej fladze powiewającej od Bałtyku do Tatr. Dlatego też powstała Encyklopedia Polskiego Reggae. Jako hołd dla tych, którzy grali oraz jako możliwość pokazania się tym, którzy grają. Prace trwały ponad rok. Kilkanaście miesięcy dzwonienia, wpisywania, rozmów, doczytywania się treści w wyblakłych fanzinach...

No i jest. Prawie 400 haseł na stu pięćdziesięciu stronach. Pokazujemy archiwalne zdjęcia, rozwiewamy nieprawdziwe legendy oraz tworzymy nowe - te prawdziwe. Obok Akurat grający w latach 90, na Mazurach Agrest, obok bębniarza Słomy - legendarna impreza Solidarność Anty-Apartheid. Te strony to zapis historii ponad dwudziestu lat. Dlatego każdy, dla którego słowo reggae, dancehall, czy dub nie są obojętne, powinien mieć tą książkę. Aby wiedział jak było i jak jest.

Jarosław Hejenkowski ur. w 1972 r., dziennikarz, od wielu lat związany z Expressem Inowrocławskim, twórca autorskiej audycji o muzyce reggae w Radiu Inowrocław, D.J. prowadzący własne imprezy w których często wykorzystuje jamajskie rytmy, współpracował z kilkoma grupami muzycznymi, organizując im min. koncerty, miłośnik piłki nożnej. Od wielu lat związany z muzyką reggae, jest jej żarliwym propagatorem.

Tytuł: Encyklopedia Polskiego Reggae
Autor: Jarosław Hejenkowski
ISBN: 83-913108-2-5
Wydawnictwo: Zima
Rok wydania: 2004
Format: 170x240 mm
Oprawa: miękka lakierowana
Stron: 152
Waga: około 280g
Cena: + - ? zł

rrr.com.pl/
sklep.zima.slask.pl
Andrzej Buda - oficjalny blog
ksiazka.net.pl

------------------------------------------------------------

Artykuł jest z www.muzyczneabc.pl
http://www.muzyczneabc.pl

Adres tego artykułu to:
http://www.muzyczneabc.pl/modules.php?name=News&file=article&sid=248