95. urodziny Programu 1 Polskiego Radia.
Data: 17-04-2021 o godz. 22:51:26
Temat: Info


18 kwietnia 1926 roku wybrzmiały pierwsze dźwięki Programu 1 Polskiego Radia . W najbliższą niedzielę w specjalnych, urodzinowych audycjach będzie można usłyszeć wspomnienia, nagrania archiwalne, rozmowy z ciekawymi gośćmi, a także zdobyć wyjątkowe płyty.

O godz. 10.00 w „Czasie pogody” przypomnienie postaci prowadzących Wacława Przybylskiego i Zenona Wiktorczyka, gwiazdy Polskiego Radia – Bogusława Kaczyńskiego, który propagował w audycjach Jedynki muzykę poważną oraz – niedawno zmarłego Olgierda Buczka. Muzyk w jednym ze swoich ostatnich wywiadów właśnie w „Czasie pogody” mówił, że gdyby nie Władysław Szpilman i Polskie Radio, nie zaistniałby jako wokalista.


Od 11.00 do 19.00 przed każdą pełną godziną zostanie przedstawiona historia powstawania Programu 1 oraz zmiany, jakie w nim zachodziły. O wszystkim opowie Dorota Truszczak, prezentując archiwalne nagrania i rozmawiając z niezwykłymi gośćmi.

Od godz. 12.30 w „Niedzieli z Jedynką” do zdobycia prezenty w postaci płyt Polskiego Radia oraz specjalne, urodzinowe wydanie „Słodkiego Radia Retro”.

O 17.00 w ramach Studia Piosenki Teatru Polskiego Radia zostaną przypomniane piosenki Władysława Szpilmana, znakomitego kompozytora i wieloletniego kierownika muzycznego Polskiego Radia. Wykonają je podopieczni Studia Piosenki, młodzi aktorzy i wokaliści.

W audycji „Przy muzyce o sporcie” pojawią się archiwalne nagrania legendarnych głosów znakomitych komentatorów oraz wspomnienia sukcesów polskich sportowców, które słuchacze przeżywali na antenie Jedynki. Start o godz. 19.00.

Na zakończenie urodzinowego dnia „Kulturalna Jedynka” o godz. 22.00. Anna Stempniak opowie o pierwszej powieści radiowej pisanej przez Marię Kuncewiczową pt. „Dni powszednie państwa Kowalskich”, o wprowadzeniu stereofonii do słuchowisk, próbach kwadrofonicznych, nowoczesnych słuchowiskach w systemie Dolby 5.1 i wreszcie – o literaturze w aplikacji – w każdym miejscu i czasie na życzenie.

W poniedziałek 19 kwietnia świętowania ciąg dalszy. Gościem Krzysztofa Michalskiego w „Eurece” o godz. 19.30 będzie docent dr inż. Jacek Cichocki z Instytutu Radioelektroniki i Technik Multimedialnych Politechniki Warszawskiej. Słuchacze będą mogli dowiedzieć się więcej o przyszłości radia i radiofonii, systemie radiofonii cyfrowej DAB+, DRM i HD, zaletach emisji cyfrowej, radiu na żądanie, „inteligentnym” radiu, a także o projektach integrujących telefonię mobilną z radiofonią. Krzysztof Michalski oraz jego gość zastanowią się wspólnie czy po erze radia i telewizji nastąpi era TELE-PUTERA.

(Anna Górka - Polskie Radio S.A. • Agencja Promocji)







Artykuł jest z www.muzyczneabc.pl
http://www.muzyczneabc.pl

Adres tego artykułu to:
http://www.muzyczneabc.pl/modules.php?name=News&file=article&sid=24173