Andrzej MATYSIK. Mój blues (K)
Data: 07-02-2021 o godz. 19:13:52
Temat: Książki"Mój blues" to zapis pełnej smakowitych anegdot rozmowy, którą z Andrzejem Matysikiem przeprowadził Jacek Kurek. Obaj pokochali szlachetne dźwięki wywodzące się z Południa USA. W książce rozmawiają o miłości do muzyki, o polskiej (i nie tylko!) scenie bluesowej, rodzinie i Śląsku. Całość okraszona jest licznymi wspomnieniami i ciekawostkami, których Andrzej Matysik jest prawdziwą kopalnią!

Jego historia pokazuje, że jeżeli czegoś bardzo chcesz, poświęcisz temu wiele czasu i energii, to mogą zdarzyć się rzeczy niewyobrażalne.


Jacek Kurek - No to pogadajmy jeszcze jak miłośnik Beatlesów z miłośnikiem Stonesów (z pełną świadomością, że podział jest tu oczywiście swoistą kreacją. Obaj przecież lubimy - a to nie najlepsze słowo - oba zespoły). Chodzi mi o coś innego. O Stonesach napisano już i powiedziano wszystko, ale nadal pisze się i mówi, a co ciekawe, czyta i słucha z zaciekawieniem. Ba... Setki albo i tysiące ludzi pyta wciąż i wciąż o ten fenomen. Więc i ja zapytam. W czym go upatrujesz?

Andrzej Matysik - Z Beatlesami sprawa jest bardziej złożona. W latach 60. nie słuchałem ich wcale. Kto słuchał Stonesów, nie słuchał Beatlesów, taka pokutna opinia. U mnie rzeczywiście tak było. Poza Stonesami, Mayallem i Kornerem świata nie było. Dzisiaj The Beatles też słucham z przyjemnością, choć za znawcę ich twórczości się nie uważam.
Stonesi? Nie ma w historii świata drugiego zespołu, który w swym podstawowym składzie grałby nieprzerwanie przez tyle lat. Przecież oni istnieją już prawie od sześciu dekad! I wciąż fascynują, wypełniają stadiony. Na widowni Stadionu Narodowego nie należał do rzadkości widok nawet trzypokoleniowych rodzin. Myśmy też byli tam w komplecie.
Stonesi często Towarzyszą nam w samochodzie, a wiem też, że i dziewczyny są ich wielkimi fankami. No, a mój winylowy egzemplarz ich pierwszej płyty jest chyba najczęściej obfotografowywany przez muzyków odwiedzających nas w domu. Niezmiennie zaś znakomita forma muzyczna i fizyczna Micka, Keitha i kolegów jest też dobrym sygnałem nie tylko dla ich rówieśników, ale świadczy przede wszystkim o potędze i trwałym miejscu w dziejach światowej kultury wyrosłego z bluesa rock'n'rolla. (str. 196/197)


Miłość Andrzeja Matysika do korzeni i muzyki bluesowe jest nieskończona. Z ogromnym zaangażowaniem dba o to, by muzyka bluesowa żyła. Andrzej jest dżentelmenem w całym znaczeniu tego słowa, czego dowodzi swoim życiem. Prawdziwy, wspaniały mąż, ojciec, przyjaciel, partner biznesowy... miłośnik bluesa. Andrzej jest zdecydowanie najbardziej prawą i uczciwą osobą, z jaką się kiedykolwiek pracowałem w muzycznym świecie (a to rzadkość w tym biznesie). Jeśliby mierzyć człowieka radością, którą przynosi, i magią, którą się dzieli z innymi, to Andrzej Matysik jest jednym z najbogatszych ludzi, jakich znam. Jestem szczęśliwy, że Mogę nazywać go moim przyjacielem. (str. 187)
- Frank Morey, gitarzysta, wokalista i harmonijkarz


Andrzej Matysik ma ogromne zasługi dla promowania bluesa w Polsce. Tym bardziej godne podkreślenia, że zaczynał praktycznie od niczego. Sukces zawdzięcza: pasji, determinacji, konsekwencji, latom pracy, talentowi, a przede wszystkim miłości do bluesa... Niesamowite, że ta świetnie prosperująca firma, którą założył ma w zasadzie od początku rodzinny charakter... Sam zajmuje się podobną pracą organizacyjną (często zresztą z Andrzejem współpracujemy) i proszę mi wierzyć - wiem, ile ona kosztuje i jaka jest ciężka.
- Irek Dudek

Przy zachowaniu wszelkich proporcji Andrzej Matysik jest patriarchą polskiego blues-biznesu. Z inżynierską precyzją i konsekwencją przekształcił swoją fascynację kulturą bluesa w dobrze funkcjonujący biznes. I jest to biznes, bez którego polskie życie muzyczne byłoby uboższe i który żywi pokolenia naszych bluesfanek i fanów strawą prawdziwej żywej muzyki. A przy tym Andrzej sam niezmiennie pozostaje fanem. Jednym z tych prawdziwych, którzy czują bluesa!
- Jan Chojnacki


ANDRZEJ MATYSIK - Ślązak urodzony w Chorzowie; inżynier górnik, dziennikarz. Od roku 2000 redaktor naczelny uhonorowanego międzynarodowymi nagrodami kwartalnika "Twój Blues"; wieloletni gospodarz autorskiego programu "Siła bluesa" w Radiu Katowice; od roku 2002 autor audycji "Historie bluesem pisane" w Radiu eM. Wraz z rodziną prowadzi agencję koncertową, która zorganizowała setki muzycznych wydarzeń z udziałem sław polskiego i światowego bluesa.

JACEK KUREK - Ślązak urodzony w Chorzowie, historyk, eseista, poeta, animator kultury, miłośnik muzyki i malarstwa, pedagog, odpowiedzialny za wydawnictwa w Muzeum w Chorzowie, prowadzi audycję "Noc nie bez końca" w Radiu eM. Autor wydanego nakładem Wydawnictwa eSPe zbioru felietonów Widok z okna.


Tytuł: Andrzej MATYSIK. Mój blues
Rozmawiał: Jacek Kurek
Redaktor prowadzący i adiustacja: Magdalena Kędzierska-Zaporowska
Korekta: Anna Strakowska
Redakcja techniczna i projekt okładki: Paweł Kremer
Zdjęcie na okładce przedniej: Michał Drozd
Zdjęcie na okładce tylnej: Zosia Matysik
Copyright: © 2020 Wydawnictwo eSPe
ISBN: 978-83-8201-018-3
Wydawnictwo: eSPe
Rok wydania: maj 2020
Format: 168x241 mm
Oprawa: twarda
Stron: 208
Waga: około 590 g
Cena: + - 44 zł

(Serdecznie Dziękuję Pani Lucynie Faron-Bacia)


Artykuł jest z www.muzyczneabc.pl
http://www.muzyczneabc.pl

Adres tego artykułu to:
http://www.muzyczneabc.pl/modules.php?name=News&file=article&sid=23700