TRANS. Wyznania anarchistki, która zdradziła punk rocka. (K)
Data: 22-01-2021 o godz. 00:00:21
Temat: Książki


Choć w akcie urodzenia Laury Jane Grace (8.11.1980 Fort Benning, Georgia) widniały imiona Thomas James, od dzieciństwa czuła, że do niej nie pasują. Bycie synem żołnierza, anarchistą i liderem popularnego punkowego zespołu Against me! nie wystarczało. Chciała być nią. Córką, anarchistką, liderką.


W świecie punk rocka, gdzie czas wyznaczają kolejne koncerty, butelki whisky i wciągnięte kreski, gniew, niepewność i zagubienie stają się jeszcze bardziej dojmujące. Grace, nie dopuszczając do głosu prawdziwego „ja”, rzuca się w wir uzależnień, niszczy rodzinę, próbuje tłumić pragnienie tranzycji, a ustalanie własnej tożsamości staje się poważnym źródłem napięcia w jej codzienności. Codzienności, w której jak mantra wraca zdanie: „Nie zawracaj sobie głowy dopasowywaniem się do szufladki, którą wymyślił dla ciebie ktoś inny”.
Trans to kronika akceptowania własnej seksualności oraz gorzka opowieść o cenie, którą trzeba zapłacić, by żyć w zgodzie ze sobą.


Chodzisz na te wszystkie sesje terapeutyczne, gimnastykujesz się, byle tylko przekonać obcego człowieka, że naprawdę jesteś kobietą, błagasz o dostęp do hormonów, którymi tamten dynda ci przed nosem jak marchewką, a potem w końcu dostajesz pozytywną opinię i stawiasz się w gabinecie endokrynologa, (...) Nie tak dawno byłam gwiazdą rocka, stałam na scenie przed tysiącami ludzi, fani wykrzykiwali moje imię i ustawiali się w kolejkach po autograf. Przyszła mi na myśl tamta kobieta na widowni w Seattle, która pokazała mi cycki. Ciekawe, co by teraz pomyślała, widząc mnie samą w zimnym, sterylnym pomieszczeniu, błagającą o terapię hormonalną. (tekst z okładki)


Bycie kobietą (i mężczyzną) to niezła przygoda, dorastanie do tego to prawdziwe tornado, zwłaszcza gdy jest się synem wojskowego, mieszka na dość konserwatywnej Florydzie i ma punkowy zespół, w którym kulturowe oczekiwania wobec męskości są dość jasne. W dodatku Laura Jane Grace – rebeliancka i nie zawsze poprawna politycznie, ale mimowolnie niesamowicie radykalna – wcale nie jest idealną kandydatką na bohaterkę walki o prawa osób LGBTQ+. A jednak się nią stała, zaś jej odwaga mówienia o dochodzeniu do bycia tym, kim jest, budzi ogromny szacunek. Całkowicie się z nią identyfikowałam podczas lektury – też jestem dzieckiem lat dziewięćdziesiątych i dorastałam na grunge’u, więc mogę zapewnić, że to książka dla wszystkich, bo przynależność do płci to ogólnie ciężka sprawa!
AGATA PYZIAK

Wielowymiarowa opowieść o trwającej całe życie podróży zmierzającej do odkrycia, zaakceptowania i wreszcie – publicznego uznania prawdziwej tożsamości Grace. Rozbrajająca szczerość czyni z autorki zarówno ikonę osób transpłciowych, jak i współczesną bohaterkę. „HARPER'S BAZAAR”

Laura Jane Grace dowodzi wielkiej odwagi, zagłębiając się w szczegóły tak rzadko poruszanego tematu. […] Opis jej bólu i walki, zwątpienia i braku wsparcia stanowi cenny punkt wyjścia do rozmowy o osobach transpłciowych.
JOAN JETT, Billboard's 100 Greatest Music Books of All Time

Sama historia zespołu wystarczyłaby na fascynującą książkę, ale jej dodatkową wartością jest opowieść o odkrywaniu własnej tożsamości. To brutalnie szczera, płynąca prosto z duszy osobista historia.
„PUBLISHERS WEEKLY”

Grace tak bezpośrednio pisze o zmaganiach ze swoją tożsamością i byciem liderką zespołu, że można poczuć, jak po tych wyznaniach spada jej z ramion wielki ciężar. […] Ta książka mówi o sprawach, które wciąż wymagają poważnej dyskusji.
THE A.V. CLUB

Niezwykle szczera opowieść transpłciowej artystki i jak dotąd jedyna tak szczegółowa książka o Against Me! – jednym z najważniejszych punkowych zespołów XXI wieku. Bez ironii polecilibyśmy tę książkę nawet waszym babciom, które boją się transpłciowości i nie potrafią wymienić trzech piosenek The Clash.
„ESQUIRE”


LAURA JANE GRACE - amerykańska transpłciowa wokalistka, założycielka, liderka i gitarzystka punkrockowego zespołu Against Me! Jest działaczką na rzecz osób transpłciowych. Mieszka w Chicago.

DAN OZZI – amerykański pisarz i dziennikarz. Przez ponad pięć lat pracował dla portalu muzycznego Vice. Publikował również m.in. w magazynach „Billboard”, „The Fader”, „The A.V. Club”.

Ich książka Trans, zajęła czterdzieste drugie miejsce w zestawieniu stu najlepszych książek muzycznych wszech czasów tygodnika „Billboard”.


Tytuł: TRANS. Wyznania anarchistki, która zdradziła punk rocka. (Tranny. Confessions of Punk Rock's Most Infamous Anarchist Sellout)
Autor: Jane Grace Laura i Ozzi Dan
Przełożył: Rafał Lisowski
Opieka redakcyjna: Przemysław Pełka
Redakcja: Marta Höffner
Konsultacja: Edyta Baker
Korekta: Joanna Hałaczkiewicz, Iwona Łaskawiec
Skład pismem Albertina MT Pro: Małgorzata Poździk / d2d.pl
ISBN: 978-83-8191-135-1
Wydawnictwo: Czarne / www.czarne.com.pl
Rok wydania: 13 stycznia 2021
Format: 145x220 mm
Oprawa: twarda
Stron: 232
Waga: około 325 g
Cena: + - 44 zł
Druk i oprawa: Drukarnia POZKAL
Książka dostępna także jako e-book
Seria wydawnicza: Amerykańska

Projekt okładki: Agnieszka Pasierska / Pracowania Papierówka
Projekt typograficzny i redakcja techniczna: Robert Oleś / d2d.pl
Fotografia na okładce: © by Tommy Calderon

Copyright © 2016 by Total Treble, LLC
This edition published by arrangement with Hachette Books, an imprint
of Perseus Book, LLC, a subsidiary of Hachette Book Group, Inc., New York,
USA. All rifgrs reserved.
Copyright © for the Polish edition by Wydawnictwo Czarne, 2021
Copyright © for the Polish translation by Rafał Lisowski, 2021


(Serdecznie Dziękuję Magdzie Jobko)

https://pl.wikipedia.org/wiki/Wydawnictwo_Czarne
https://czarne.com.pl/
https://www.facebook.com/WydawnictwoCzarne/
https://www.instagram.com/wydawnictwoczarne/?hl=pl
https://twitter.com/czarnewyd
https://www.youtube.com/user/wydawnictwoCZARNE/featured










Artykuł jest z www.muzyczneabc.pl
http://www.muzyczneabc.pl

Adres tego artykułu to:
http://www.muzyczneabc.pl/modules.php?name=News&file=article&sid=23568