Janis. Życie i muzyka. (K)
Data: 21-01-2021 o godz. 23:14:32
Temat: Książki


Utalentowana wokalistka, słynna imprezowiczka, gwiazda San Francisco, jedna z pierwszych celebrytek swoich czasów. Bliska znajoma Jimiego Hendrixa i kochanka Krisa Kristoffersona. Buntowniczka, która pobiła się z Jimem Morrisonem, i romantyczka wpatrzona w Arethę Franklin i Bessie Smith. Kim tak naprawdę była Janis Joplin (19.01.1943 Port Arthur, Texas † 4.10.1970 Los Angeles), jedna z największych artystek XX wieku?
Urodziła się w 1943 roku, zmarła zaledwie dwadzieścia siedem lat później. Wychowana wśród klasy średniej, do końca życia nie porzuciła marzeń o normalności pozbawionej narkotyków, alkoholu i przygodnych romansów. Jednak jej wrażliwość i maskujące kompleksy pragnienie bycia w centrum uwagi zamiast na szczyt zaprowadziły ją na samo dno.
Holly George-Warren, jedna najlepszych amerykańskich dziennikarek muzycznych, prowadzi nas przez krótkie, lecz burzliwe życie Joplin z pasją i kronikarską dokładnością. Dzięki rozmowom z przyjaciółmi i rodziną wokalistki oraz fragmentom jej listów i pamiętników udało się stworzyć pierwszy tak dokładny portret pionierki białego bluesa, która kochała życie zbyt mocno.

Długimi, pogmatwanymi partiami gitary Gurley rozpoczął ostatni numer - powolnego bluesa "Ball and Chain". W uniesieniu, jak gdyby śpiewała do siebie, a nie do tysięcy ludzi, Janis z zamkniętymi oczami łagodnie zaintonowała początkowe wersy, przechodząc stopniowo od delikatnego altu, poprzez soulowe zająknienia, po chropowate wrzaski i skowyty w katarktycznym punkcie kulminacyjnym. Publiczność oniemiała. Intensywna reakcja tłumu popychała Janis dalej, dynamikę piosenki wzmocniły jej pauzy, a następnie pełne bólu wycie. Fani zerwali się z miejsc, ekstatycznie oklaskując jej wokalne akrobacje (...). Burzliwy aplauz zagłuszył dośpiewywany przez nią delikatnie tytułowy wers. (tekst z okładki)


Warto słuchać śpiewu Janis, czytając tę biografię. Warto czytać tę biografię, słuchając śpiewu Janis. Bo dla tej kobiety, która nie dożywszy trzydziestki, przebiła szklany sufit rocka, śpiew był synonimem życia. Bez seksu i prochów, wiadomo, rocka by nie było. Nie byłoby też Janis. Dlatego wszystko tu jest: kochankowie na jedną chwilę, heroina i burbon, obezwładniający śmiech i kolorowe pióra, tłumy pod sceną i puste hotelowe pokoje, pogoń za ryzykiem i intensywnością przeżyć. Skoro nie mogła zatrzymać słońca, kazała mu biec.
Nie, tej książki o biegnącym słońcu się nie czyta, jej się doświadcza.

JERZY JARNIEWICZ

Czekałam na osobę, która w końcu napisze pełną biografię Janis Joplin. Teraz fani powinni być szczęśliwi, bo taka osoba nareszcie się pojawiła. Dzięki Holly George-Warren Janis żyje i oddycha wolnością.
ROSANNE CASH

Biografia Janis Joplin opowiada o życiu i karierze, które toczyły się z pełną świadomością nieuniknionych rozczarowań, potknięć i cierpień – a jednak także na przekór nim. Książka Holly George-Warren, tak jak sama Janis, przynosi nam najbardziej porywający dreszcz.
„TEXAS OBSERVER”

Autorka usuwa na bok cały medialny hałas wokół Janis […] i opowiada jej historię prosto i wciągająco jak w dobrej powieści.
„NEW YORK TIMES BOOK REVIEW”

To biografia jednej z najwybitniejszych postaci, która wyłoniła się z genialnej epoki.
„KIRKUS”


HOLLY GEORGE-WARREN (ur.10.10.1956) - amerykańska pisarka, redaktorka, producentka i konsultantka muzyczna. Autorka i współautorka kilkunastu książek, w tym The Road to Woodstock – napisanej wraz z Michaelem Langiem i wyróżnionej tytułem bestsellera „New York Timesa”, Public Cowboy No. 1, The Rock & Roll Hall of Fame oraz A Man Called Destruction. Publikowała m.in. w „Rolling Stone”, „The New York Times”, „Entertainment Weekly”. Wykłada na Uniwersytecie Stanu Nowy Jork w New Paltz oraz zasiada w komitecie Rock and Roll Hall of Fame. Dwukrotnie nominowana do nagrody Grammy. Za Janis otrzymała nagrodę przyznawaną przez Texas Institute of Letters.


Tytuł: Janis. Życie i muzyka. (Janis. Her Life and Music)
Autor: Holly George-Warren
Przełożył: Andrzej Wojtasik
Opieka redakcyjna: Jakub Bożek
Redakcja: Magdalena Jobko-Śpiewakowska
Korekta: Sylwia Paszyna, Elżbieta Krok
Skład pismem Albertina MT Pro: Agnieszka Fryszak / d2d.pl
ISBN: 978-83-8191-090-3
Wydawnictwo: Czarne / www.czarne.com.pl
Rok wydania: październik 2020
Format: 145x220 mm
Oprawa: twarda
Stron: 480
Waga: około 600 g
Cena: + - 56 zł
Druk i oprawa: Drukarnia POZKAL
Książka dostępna także jako e-book
Seria wydawnicza: Amerykańska

Projekt okładki: Agnieszka Pasierska / Pracowania Papierówka
Projekt typograficzny i redakcja techniczna: Robert Oleś / d2d.pl
Fotografia na okładce: © by The Estate of David Gahr / Getty Images

Copyright © 2019 by Holly George-Warren
Copyright © for the Polish edition by Wydawnictwo Czarne, 2020
Copyright © for the Polish translation by Andrzej Wojtasik, 2020


(Serdecznie Dziękuję Magdzie Jobko)

https://pl.wikipedia.org/wiki/Wydawnictwo_Czarne
https://czarne.com.pl/
https://www.facebook.com/WydawnictwoCzarne/
https://www.instagram.com/wydawnictwoczarne/?hl=pl
https://twitter.com/czarnewyd
https://www.youtube.com/user/wydawnictwoCZARNE/featured

WOKALISTKA ROCKOWA, KTÓREJ GŁOSU NIE DA ZAPOMNIEĆ

Książka Johna Byrne Cooke’a "Janis Joplin w drodze" to zbiór niezwykle osobistych wspomnień z lat spędzonych u boku Janis Joplin, od legendarnych początków jej kariery aż po ostatnie dni życia, naznaczone tragedią. Tak opowiedzieć tę nieprawdopodobną historię mógł tylko ktoś, kto sam ją przeżył!

Książka znalazła się w pierwszej dziesiątce listy najlepszych rockowych lektur magazynu „Parade”.

„Janis Joplin była absolutną propagatorką i stuprocentową prekursorką. Nazwać ją gwiazdą kobiecego rocka to za mało – w tamtych czasach kobiecy rock to była właśnie ona. Otworzyła kobietom drzwi do muzycznego świata pełnego możliwości. Bez Janis Joplin nie byłoby Melissy Etheridge. Bez niej nie byłoby Chrissie Hynde i Gwen Stefani. Nie byłoby nikogo.”
Rosanne Cash

"Historia największej rockowej wokalistki wszech czasów opowiedziana z pierwszej ręki przez świadka wydarzeń. W tle najpiękniejsza epoka współczesnego świata. Festiwale w Monterey, Woodstock, legendarna trasa Festival Express 1970 i artystyczne Who is Who - Warhol i Dylan, Clapton i Zappa.
Najlepsza książka o Joplin" - Piotr Metz

„Janis Joplin w idealny sposób wyraziła uczucia i pragnienia dziewczyn elektrycznej generacji: być w pełni kobietą, ale stać na równi z mężczyznami; cieszyć się wolnością, ale trwać w niewoli prawdziwej miłości; odrzucić wszystkie przestarzałe konwencje, a mimo to powrócić do podstawowych życiowych wartości”.
Lillian Roxon, krytyczka rockowa

"Janis Joplin to legenda światowej muzyki. Jej sposób śpiewania wywarł ogromny wpływ na pokolenia wokalistów i słuchaczy. Pamiętam, jak z wypiekami na twarzy słuchałam jej pierwszej płyty, którą przysłał mi wujek z Ameryki. Wiedziałam od razu, że Rodzi się wielka gwiazda. Niestety, żyła za krótko, żeby pokazać wszystkie swoje możliwości. John Byrne Cooke, który przez trzy ostatnie lata jej życia organizował jej trasy koncertowe, był bardzo blisko artystki i lubił ją, maluje, jak mi się wydaje, prawdziwy obraz Janis. To Cooke znalazł Janis martwą na podłodze pokoju hotelowego. Cała książka jest jedną wielką relacją naocznego światka tamtej fascynacji epoki.
Lektura obowiązkowa dla fanów rocka" - Maria Szabłowska

„Janis Joplin należała do wąskiego grona postaci kultury popularnej, którzy byli tak samo ważni jak muzyka, którą tworzyli. Wśród amerykańskich wykonawców rockowych jedynie Bob Dylan dokonywał ważniejszych rzeczy, nagrywał bardziej doniosłe utwory i lepiej uosabiał mit ówczesnego pokolenia”.
Ellen Wills, dziennikarka rockowa

JOHN BYRNE COOKE był organizatorem tras koncertowych Janis Joplin od roku 1967 aż do śmierci piosenkarki. Jest nagrodzonym autorem czterech książek, muzykiem z wieloletnim doświadczeniem scenicznym, fotografem oraz filmowcem. Pracował jako recenzent literacki dla „New York Timesa”, „Washington Post Book World” i „The Los Angeles Times”.


Tytuł: Janis Joplin w drodze. (On the Road with Janis Joplin)
Autor: John Byrne Cooke
Tłumaczenie: Michał Juszkiewicz
ISBN: 978-83-7778-957-5
Wydawnictwo: Burda Publishing Polska
Rok wydania: wrzesień 2015
Format: 150x228 mm
Oprawa: twarda
Stron: 480
Waga: około 600 g
Cena: + - 49 zł

(Serdecznie Dziękuję Panu Maciejowi Maćkowiakowi)


Janis Joplin (19.01.1943 Port Arthur, Texas † 4.10.1970 Los Angeles), – amerykańska piosenkarka i instrumentalistka, autorka tekstów, malarka, uznana za jedną z największych rockowych, soulowych i bluesowych śpiewaczek – magazyn „Rolling Stone” w rankingu 100 Najważniejszych Artystów Wszech Czasów umieścił ją na miejscu 46.

Popularność zdobyła u boku zespołu Big Brother & the Holding Company , później z Kozmic Blues i Full Tilt Boogie Band oraz wieloma innymi zespołami i instrumentalistami. Choć jej intensywna i błyskotliwa kariera trwała krótko, zaledwie kilka lat – zaczynała w niewielkich klubach, by potem na Monterey Pop Festival w 1967 roku zdobyć status gwiazdy, a następnie występować na największych scenach i festiwalach w Stanach Zjednoczonych, jak choćby na legendarnym Woodstock – pozostawiła po sobie wiele znakomitych utworów, które do dziś inspirują młodych artystów.

Jej głos, charyzma, niezwykły talent piosenkarski przeszły już do legendy, a nagrała zaledwie cztery albumy studyjne [dwa z Big Brother & the Holding Company, dwa solowe z udziałem dwóch różnych zespołów muzyków], z czego ostatni został wydany niedługo po jej śmierci.

Perła powstała głównie na podstawie oryginalnych wywiadów z przyjaciółmi, kochankami, szkolnymi kolegami, współlokatorami i sąsiadami Janis Joplin oraz jej kolegami z pracy: członkami zespołów, menedżerami, projektantami kostiumów, autorami piosenek, członkami ekip technicznych, organizatorami festiwali rockowych, szefami przemysłu fonograficznego i kierownikami hoteli, w których zatrzymywała się podczas tras koncertowych.

Tytuł: Perła. Obsesje i namiętności Janis Joplin (PEARL. The obsessions and passions of Janis Joplin)
Autor: Ellis Amburn
Tłumaczenie: Lidia Drapińska
ISBN: 978-83-60157-96-1
Wydawnictwo: In Rock
Rok wydania: czerwiec 2015 (Polska)
Format: 140x205mm
Oprawa: miękka
Stron: 440+ 16 stron ze zdjęciami
Waga: około 600 g
Cena: + - 45 zł
Książka dostępna także jako e-book

(Serdecznie Dziękuję Bartoszowi Zujewskiemu)
Na rynku ukazała się nowa biografia Janis Joplin (19.01.1943 w Port Arthur w Teksasie † 4.10.1970 w Hollywood, Los Angeles w Kalifornii), standartowej postaci kontrkultury szalonych lat 60.

Od małego rodzinnego miasteczka Port Arthur w Teksasie do Haight-Ashbury w San Francisco, od kameralnych kawiarenek do hal koncertowych, od blasku sławy do tragicznej śmierci w hotelu w Hollywood – tak wyglądało życie Janis Joplin, zwanej księżniczką rocka.

"Pogrzebana żywcem" Myry Friedman jest książką głęboko osobistą. Autorka w ciągu dwóch ostatnich lat życia artystki była nie tylko jej agentem prasowym, ale także jej opiekunką i przyjaciółką. Towarzyszyła Janis na trasach koncertowych i na co dzień, przy robieniu zakupów i często przy kieliszku.

Podziw i współczucie, które mieszały się w jej stosunku do księżniczki rocka, widoczne są także w biografii artystki. Z książki Myry Friedman wyłania się inny obraz Janis Joplin niż ten utrwalony w świadomości jej fanów.

Postrzegana jako bożek seksu i skandalizująca rewolucjonistka, w istocie Janis Joplin czuła się samotna, zagubiona, niepewna. Na podstawie wywiadów z jej bliskimi i znajomymi Myra Friedman dochodzi do wniosku, że Janis była przekonana o swojej brzydocie i potrzebowała ciągłego potwierdzania swojej atrakcyjności.

Lęk i poczucie pustki starała się zagłuszyć alkoholem i heroiną. Przekonana o tym, że wokalistka zmarła śmiercią samobójczą, Myra Friedman wnikliwie odtwarza ostatnie miesiące jej życia, starając się zrozumieć jej decyzję i uchwycić moment, w którym zapadła.

Ten portret niezwykłej kobiety uzupełniony jest obrazkami otaczających ją ludzi, przedstawicieli pokolenia burzliwych lat 60.

Myra Friedman - ukończywszy studia muzyczne, pracowała dla różnych firm fonograficznych. W latach 1968-1970 była zatrudniona w biurze menedżerskim Alberta Grossmana jako agentka prasowa Janis Joplin. Biografię "Żywcem pogrzebana", wydaną po raz pierwszy w 1973 roku, nominowano do National Book Award.

Tytuł: Janis Joplin. Żywcem pogrzebana (Buried Alive. The Biography of Janis Joplin)
Autor: Myra Friedman
Tłumaczenie: Anna Kołyszko
ISBN: 83-7414-137-9
Wydawnictwo: W.A.B.
Rok wydania: 2005 (Polska)
Format: 165x240 mm
Oprawa: twarda z obwolutą
Stron: 354
Waga: około 720 g
Cena: + - 39 zł
Seria: Fortuna i FatumNikt nie śpiewał bluesa bardziej żywiołowo, nie przeprowadził w latach sześćdziesiątych dzikszego życia i nie uprawiał rocka ostrzej niż Janis Joplin (19.01.1943 † 4.10.1970).

Dziewczyna, która wykrzyczała bluesa z Teksasu i Luizjany tak, jak nikt, biały czy czarny, nigdy przedtem się nie odważył. To Janis Joplin - pierwsza gwiazda rocka kontrkultury lat sześćdziesiątych, która ustaliła modę panującą w ruchu "powrotu do korzeni”, który z San Francisco zawojował świat. Niewolnica skazanych ostatecznie na zagładę poszukiwań szczęścia w seksie, narkotykach, pieniądzach i sławie.

Autor bestsellerów Ellis Amburn (2.08.1933 in Jack County, Texas) po raz pierwszy przeprowadza wywiady z dziesiątkami ludzi, sławnych i nieznanych, podróżuje do miejsc, gdzie Janis się urodziła, żyła i zmarła, ujawnia fakty o jej życiu i śmierci, które do tej pory pozostawały w cieniu. Oto tragiczna, magiczna i przede wszystkim, prawdziwa Janis Joplin - najwspanialsza śpiewaczka w historii rock and rolla.

Tytuł: Perła. Obsesje i namiętności Janis Joplin. (PEARL. The obsessions and passions of Janis Joplin)
Autor: Ellis Amburn
Tłumaczenie: Lidia Drapińska
ISBN: 83-207-1466-4
Wydawnictwo: Iskry
Rok wydania: 1992 (Polska)
Format: 170x240 mm
Oprawa: twarda
Stron: 274
Waga: około 630 g
Cena: + - ? zł
Artykuł jest z www.muzyczneabc.pl
http://www.muzyczneabc.pl

Adres tego artykułu to:
http://www.muzyczneabc.pl/modules.php?name=News&file=article&sid=23567