Pomnik Jana Kiepury
Data: 18-07-2004 o godz. 00:15:00
Temat: Info


W Krynicy odsłonięto pomnik Jana Kiepury. Społeczną zbiórkę przeprowadziło Krynickie Towarzystwo Kulturalne noszące imię słynnego śpiewaka. Pomnik jest repliką tego, który stanął w Sosnowcu, rodzinnym mieście artysty, w setną rocznicę jego urodzin

Na tę chwilę czekali miłośnicy talentu wielkiego tenora, członkowie Krynickiego Towarzystwa Kulturalnego i mieszkańcy uzdrowiska - ci, którzy znają Kiepurę z opowieści dziadków i ci, którym dane było spotkać mistrza.

To ważny dzień także dla Bogusława Kaczyńskiego. Dyrektor festiwali kiepurowskich od wielu lat namawiał kryniczan do postawienia pomnika wielkiemu śpiewakowi i filantropowi, dzięki któremu świat usłyszał o perle polskich uzdrowisk.

Dynamiczna postać z szeroko rozpostartymi rękoma, w rozwianym płaszczu i nieodłącznym kapeluszu - takiego Kiepurę wyrzeźbił po lekturze archiwaliów, obejrzeniu setek zdjęć i filmów warszawski artysta Tadeusz Markiewicz. Taki sam pomnik postawiono wcześniej sławnemu śpiewakowi w jego rodzinnym mieście, Sosnowcu. Krynicka replika stanęła na skwerze przy kinie Jworzyna.

(wiadomości TVP)

Artykuł jest z www.muzyczneabc.pl
http://www.muzyczneabc.pl

Adres tego artykułu to:
http://www.muzyczneabc.pl/modules.php?name=News&file=article&sid=227