Rozpoczyna się słynny festiwal Proms
Data: 18-07-2004 o godz. 00:05:00
Temat: Koncerty


Uroczystym koncertem w Royal Albert Hall w Londynie rozpoczyna się jeden z największych festiwali muzyki klasycznej na świecie.

Proms czyli Koncerty Promenadowe to ponad 70 koncertow symfonicznych wykonywanych przez najlepsze światowe orkiestry i solistów.

Festiwal ma rownież ogromną publiczność. Każdy koncert jest transmitowany na żywo przez trzeci program radiowy BBC, a niektóre koncerty można też obejrzeć w telewizji.

Festiwal organizowany jest od ponad stu lat i ciągle wierny pozostaje założeniom swoich twórców. Misją Henry Wood'a było udostępnienie muzyki klasycznej wszystkim, tak aby nie była ona tylko elitarną rozrywką dla bogatych.

Wszystko zaczęło się w 1895 roku kiedy impresario Robert Newman wpadł na pomysł zorganizowania serii tanich koncertów dostępnych dla każdego.

Do swojego projektu zachęcił Wood'a, który jako dyrygent prowadził wówczas orkiestrę rezydujacą w nowo wybudowanej siedzibie - Queen's Hall.

Programy początkowo zawierały popularną klasykę symfoniczną i operową ale z czasem obaj panowie wprowadzali coraz więcej kompozycji współczesnych.

Na koncertach panowała bardzo luźna atmosfera - można było jeść, pić i palić podczas słuchania muzyki. Publiczność proszono jednak by nie zapalałą zapałek podczas wykonywanych utworów wokalnych.

W 1928 roku organizację Promsów przejęło BBC. Sala Queen's Hall, w której odbywały się pierwsze Koncerty Promenadowe spaliła się podczas bombardowania w 1941 roku i festiwal przeniesiono do spektakularnej Royal Albert Hall, gdzie odbywa się do dziś.

W tegorocznym festiwalu dominować będą trzy główne tematy:'Wschód-Zachód' czyli muzyka zachodu inspirowana kulturami wschodu i vice versa, muzyka czeska - z okazji 100tnej rocznicy śmierci Dworzaka oraz muzyka angielska XX wieku.

(BBC PolskA)

Artykuł jest z www.muzyczneabc.pl
http://www.muzyczneabc.pl

Adres tego artykułu to:
http://www.muzyczneabc.pl/modules.php?name=News&file=article&sid=225