Międzynarodowy Festiwal Romów w Ciechocinku
Data: 17-07-2004 o godz. 00:35:00
Temat: Koncerty


"Bahtałe Roma-Szczęśliwi Cyganie" - to hasło tegorocznego Festiwalu Muzyki i Kultury Romów, którego ósma edycja rozpoczęła się w Ciechocinku (woj. kujawsko-pomorskie). Przez dwa dni na scenie obok tężni wystąpią zespoły cygańskie z całego świata i polskie gwiazdy.

Nasz festiwal to nie tylko muzyka, ale także prezentacja folkloru, obyczajów i - oczywiście - języka romskiego - podkreślił pomysłodawca i organizator imprezy Don Wasyl.

Wśród gości są m.in. Teatr Romans z Ukrainy, Siostry Rajfer z Izraela, Max Cinty Band z Niemiec, Amary Luma ze Słowacji, Wowa z Australii, Giennadij i Chakow z Rosji, a także zespoły ze Stanów Zjednoczonych i Indii. Polskę reprezentować będą Terne Roma, Hitanos, Wasyl Junior, Romane Chawore oraz gospodarz - Don Wasyl i Cygańskie Gwiazdy. Zabraknie najsławniejszej polskiej Cyganki - Edyty Górniak!

W tym roku zaplanowano także wyjątkową, organizowaną pierwszy raz po wojnie, uroczystość nadania honorowego tytułu Cygańskiego Wójta. Otrzyma ją Ryszard Ulicki z Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, były poseł SLD.

Przed wojną takimi tytułami honorowano m.in. arystokrację i książąt, np. Radziwiłłów, którzy darzyli Cyganów wielką sympatią. Ryszard Ulicki to wielki przyjaciel Romów, autor znanych i popularnych piosenek: 'Świat nie wierzy łzom', 'Żółty jesienny liść' czy 'Kolorowe jarmarki' - uzasadnił wybór dyrektor programowy festiwalu Jarosław Orłowski.

Ulicki otrzyma jako symbol swej godności inkrustowaną srebrem i złotem laskę. Uroczystość odbędzie się podczas sobotniego koncertu gwiazd, transmitowanego w telewizyjnej dwójce. Imprezę poprowadzą Justyna Steczkowska i Dzianni, syn Don Wasyla.

(PAP)

Artykuł jest z www.muzyczneabc.pl
http://www.muzyczneabc.pl

Adres tego artykułu to:
http://www.muzyczneabc.pl/modules.php?name=News&file=article&sid=224