JA. Pierwsza i jedyna autobiografia Eltona Johna
Data: 19-05-2020 o godz. 23:13:31
Temat: Książki


"Wspaniale w rock'N'rollu jest to, że ktoś taki jak ja może zostać gwiazdą" - ELTON JOHN

W pierwszej i jedynej autobiografii Elton John (25.03.1947 Pinner, Londyn), właściwie Reginald Dwight, ujawnia prawdę o swoim niezwykłym życiu. To szczera, zabawna, ale i wzruszająca historia charyzmatycznego artysty.
Elton wraca myślami do trudnego dzieciństwa, które spędził na przedmieściach Londynu, i pierwszych porażek w branży muzycznej. Wspomina szalone trasy koncertowe, na których występował już jako supergwiazda w najbardziej odlotowych strojach. Nie unika też trudnego tematu walki ze swoimi uzależnieniami. Opowiada o przyjaźniach: z Johnem Lennonem (†1980), George'em Michaelem (†2016) i Freddiem Mercurym (†1991), a także o założeniu fundacji walczącej z AIDS i zaangażowaniu się w jej działalność. Otwarcie pisze o poszukiwaniu swojej seksualności, o ślubie z długoletnim partnerem Davidem Furnishem oraz o tym, jak został ojcem.
Trzymasz w rękach barwną i pełną pokory opowieść o muzyce, związkach, pasjach i błędach.
Wyrusz w intymną podróż z ikoną muzyki pop.


Książkę dedykuję mojemu mężowi Davidowi
oraz naszym wspaniałym synom
Zachary'emu i Elijahowi.
Dziękuję Alexisowi Petridisowi,
bez którego ta autobiografia nigdy by nie powstała


The Rocket Club

Dołącz do Elton John Club, a najświeższe wiadomości dotyczące Eltona dotrą na twój adres mailowy. Uzyskaj dostęp do wyjątkowych treści, wygrywaj nagrody i dowiedz się jako pierwszy o nowych koncertach i przedsprzedaży biletów. Wejdź na stronę


Tytuł: JA. Pierwsza i jedyna autobiografia Eltona Johna
Tytuł oryginału: Me
Autor: Elton John
Tłumaczenie: Piotr Grzegorzewski
Wydawca prowadzący: Wojciech Karkoszka
Redaktor prowadzący: Anna Małocha
Przyjęcie tłumaczenia: Ewa Polańska
Projekt graficzny wnętrza książki: Irena Jagocha
Adiustacja, korekta i łamanie: Pracowania 12A
Projekt okładki: James Annal, © Pan Macmillan
Adaptacja okładki na potrzeby polskiego wydania: Nikola Hahn
ISBN 978-83-8135-032-7
Wydawnictwo Otwarte
Rok wydania: kwiecień 2020 (Polska)
Format: 165x220 mm
Oprawa twarda
Stron: 416 + 24 stron ze zdjęciami
Waga: około 775 g
Cena: + - 54 zł
Druk i oprawa: Colonel, Kraków

(Serdecznie Dziękuję Katarzynie Młynarczyk)
UMIERAJĄCY CHŁOPIEC. EGOCENTRYCZNA GWIAZDA. PIĘKNA, OSOBISTA OPOWIEŚĊ O PRZEMIANIE I NADZIEI.

Trudno sobie nawet wyobrazić, jak żałosnym byłem wtedy dupkiem” – tak surowo, z perspektywy lat, ocenia samego siebie jeden z największych muzyków wszech czasów. W najtrudniejszym okresie swego życia poznał Ryana White’a . Zarażony w wyniku transfuzji krwi, wykluczony ze społeczeństwa chłopiec oraz uzależniony od narkotyków, alkoholu i przygodnego seksu gwiazdor: ich spotkanie zmieniło wszystko

Kiedy choroba zabrała Ryana, a także Freddiego Mercury’ego i wielu innych przyjaciół Eltona Johna , ten bez reszty poświęcił się działalności dobroczynnej. Stał się inspiracją dla księżnej Diany, Michaela Jacksona, Elizabeth Taylor i setek tysięcy innych osób, które tak jak on starały się pomagać chorym, biednym i odtrąconym.

Wzruszająca i inspirująca książka o życiu i umieraniu, uprzedzeniach i przełamywaniu barier, empatii i niechęci. Bardzo osobista historia życia wspaniałego artysty i po prostu dobrego człowieka.


Fragment:

Myśl o napisaniu tej książki pojawiła się w mojej głowie już jakiś czas temu, długo jednak nie wiedziałem, jak się do tego zabrać.
Przypuszczam, że można by zacząć od statystyk, cyfr, tabelek i faktów, które złożyłyby się na portret tego horroru, jakim jest globalna epidemia AIDS: ponad 25 milionów ludzi straciło życie w ciągu 30 lat, na całej kuli ziemskiej żyją 34 miliony z HIV/AIDS, jest 1,8 miliona zgonów w ciągu roku, blisko pięć tysięcy żyć gasnących każdego dnia. To szóste miejsce w światowym rankingu głównych przyczyn śmierci.
Ja jednak nigdy nie byłem w stanie pojąć tych statystyk. Ta tragedia jest tak wielka, a te liczby tak ogromne, że po prostu nie sposób objęć tego wszystkiego rozumem.
Odłóżmy więc cyfry na potem i zacznijmy od pewnej historii.
Ostatecznie nie jestem przecież statystykiem; jestem muzykiem. Zarabiam na życie, opowiadając historie poprzez piosenki. Niezwykłą radością jest dla mnie, gdy ludzi porusza moja muzyka. Takie też nadzieje wiążę z tą książką - opowiedzieć historie, które sprawią, że świadomość istnienia tej epidemii poruszy ludzkie serca, tak abyśmy mogli wspólnie doprowadzić do jej zakończenia. (...)(str. 9,10)

Pierwsza historia, którą chciałem wam opowiedzieć, jest niezwykła... (ciąg dalszy str.10)


*****

Absolutny bestseller! Emocjonalny przekaz sprawia, że Miłość jest lekarstwem czyta się z zapartym tchem. To jedna z najlepszych książek o AIDS, jakie znam. Każdy powinien ją przeczytać.
– Jolanta Kwaśniewska

Mój przyjaciel Elton poruszył nasze serca nie tylko dzięki swojej muzyce, ale także za sprawą niezliczonych ludzkich istnień, które udało się ocalić dzięki działalności jego fundacji. Ta wspaniała książka daje nadzieję.
– Bill Clinton


*****


Tytuł: Miłość jest lekarstwem. O życiu, pomaganiu i stracie.
Tytuł oryginału: Love Is The Cure. On Life, Loss, And The End Of AIDS
Autor Elton John
Tłumaczenie: Agata Mróz
Redakcja i korekta: Joanna Mika-Orządała, Kamil Misiek / Editor.net.pl
Opracowanie typograficzne i skład: Joanna Pelc
Okładka: Paweł Szczepanik / BookOne.pl
ISBN: 978-83-7924-156-9
Wydawnictwo: Sine Qua Non
Rok wydania: październik 2014 (Polska)
Format: 145 x 210 mm
Oprawa: twarda
Stron: 256 + 16 stron ze zdjęciami
Waga: około 400 g
Cena: + - 39 zł

Serdecznie Dziękuję Pawłowi Szczepanikowi

Kariera gwiazdy muzyki pop Eltona Johna , trwająca nieprzerwanie od kilku dekad nie stanowi już wyjątku. Wielu wspaniałych artystów, którzy rozpoczynali działalność muzyczną w latach 60. lub 70. nadal przyciąga tłumy, które wypełniają stadiony na koncertach.

Inni muzycy mają mistrzowską zdolność przeobrażania się, dzięki czemu mimo upływu lat pozostają atrakcyjni dla nowych pokoleń fanów. Nieprzerwane pasmo sukcesów muzycznych Eltona Johna ma jednak inną przyczynę.

To prawda, że jego klasyczne utwory z lat 70. przyciągają tłumy fanów zapełniających hale koncertowe. Prawdą jest również, że jego wizerunek zmieniał się na przestrzeni lat, ale u podstaw jego popularności, która zaczęła się od piosenki Your Song aż do Circe of Life , leży prawdziwy i wszechstronny talent muzyczny.

Objawił się on już we wczesnym wieku artysty i został oszlifowany dzięki klasycznemu wykształceniu muzycznemu. Elton John pomimo przeciętnej aparycji stworzył szaloną i energetyczną osobowość sceniczną, która sprawiła, że stał się jednym z najpopularniejszych artystów występujących na żywo w latach 70. Wraz z Bernie´em Taupinem zaczął pisać muzykę dla innych wykonawców.

Duet ten stał się jednym z najznakomitszych w XX wieku. Na początku sława i sukces spowodowały, że Elton John tymczasowo wycofał się z show-biznesu, lecz wkrótce powrócił, by rozwijać swój talent w nowych kierunkach. Duet złożony z Eltona i Bernie´ego nadal nagrywał albumy studyjne, lecz dodatkowo Elton zaczął pisać muzykę do filmów Disneya oraz musicali, za co był wielokrotnie nagradzany. Rozpoczął on również osobistą krucjatę przeciwko AIDS, zakładając fundację charytatywną na rzecz walki z tą chorobą.

Elton jest kolekcjonerem nagród: ma na koncie pięć Grammy, jedną Tony, Oscara, najlepiej sprzedający się singiel wszech czasów, ponad 250 milionów sprzedanych płyt, miejsce w Rock and Roll Hall of Fame i tytuł szlachecki. Lista ta jest długa i uwierzytelnia nie tylko zdolności oraz osiągnięcia muzyczne Eltona Johna , ale również uniwersalne oddziaływanie i zdolność emocjonalnego przekazu przez Muzykę. Niezwykłe fotografie, które można zobaczyć w tej książce, stanowią kronikę różnych okresów życia Eltona od wczesnych lat jego kariery, przez lata uzależnień aż do okresu spełnienia zarówno zawodowego, jak i osobistego.

Tytuł: Elton John. Ilustrowana biografia.
Tytuł oryginału: Elton John. The Illustrated Biography
Autor: Elizabeth Balmer
Tłumaczenie: Anna Bańkowska-Lach
ISBN: 978-83-7708-262-8
Wydawnictwo: Olesiejuk
Rok wydania: listopad 2013 (Polska)
Format: 250x250 mm
Oprawa: twarda
Stron: 224
Waga: około 1,375 kg
Cena: + - 34 zł

Serdecznie Dziękuję Alicji Bender


Artykuł jest z www.muzyczneabc.pl
http://www.muzyczneabc.pl

Adres tego artykułu to:
http://www.muzyczneabc.pl/modules.php?name=News&file=article&sid=21771