Na początku przyznam się, że nie wiedziałem, że jest taka szkoła śpiewu we Wrocławiu. O istnieniu jej dowiedziałem się przez przypadek.
Gdy jesteśmy na koncertach, to zawsze dużo rozmawiamy na tematy muzyczne. I tak było tym razem. Grzesiek, który fotografuje powiedział mi, że na początku lutego, będzie ze swoim bratem Jakubem na koncercie uczniów Wrocławskiej Szkoły Śpiewu, który będzie zwieńczeniem intensywnych, weekendowych warsztatów wokalnych, w klimatycznej przestrzeni Uniq Studio, a na scenie wokalistom towarzyszyć będą muzycy, których już znamy.
Powiedziałem, że zobaczę, jak będzie z moim czasem, i na razie temat zakończyliśmy. Kiedy otrzymałem telefon od Przemka Michalaka, lidera grupy CreARTive Project, który zapytał mnie, czy moglibyśmy być na koncercie jego zespołu w klubie Vertigo. Sfotografowali, nagrali na wideo i napisali kilka słów o tym występie - to byłby szczęśliwy. A że Przemek da się lubić, więc nie odmówiłem.
Po tym koncercie (zobacz tutaj) spotykaliśmy się z muzykami w pokoiku dla artystów i wymieniliśmy się informacjami, które nas interesowały. Wtedy dowiedziałem się, że Przemek i świetna wokalistka Ania Kamińska, będą na tym koncercie uczniów Wrocławskiej Szkoły Śpiewu. Kilkanaście minut później, już wiedzieliśmy, że Ja, Grzesiek i Jakub spotkamy się 2 lutego, o godzinie 19.00 w Uniq Studio, ul. Krakowska 100.
(scena)
Jeszcze nie byłem na tego typu imprezie, dlatego ciekawy byłem, jak to wszystko wygląda, od strony organizatora. Kiedy przyjechałem do Uniq Studio - Grzesiek i Jakub już byli i ustawiali sprzęt przed sceną. Wokoło dużo młodych ludzi, którzy rozmawiali, śmiali się, jak się potem okazało byli to uczniowie Wrocławskiej Szkoły Śpiewu. Prawdopodobnie chcieli rozładować napięcie i starali się nie pokazywać po sobie, że mają tremę.
Kiedy stałem z chłopakami i rozmawialiśmy o sprawach technicznych koncertu, podeszła dom mnie przeurocza Patrycja Obara, która założyła Wrocławską Szkołę Śpiewu – szkołę śpiewu dla każdego – gdzie sama również prowadzi zajęcia i warsztaty wokalne. Patrycja przywitała mnie bardzo serdecznie
i od razu podziękowała za przybycie. Zamieniliśmy kilka zdań. Wiadomo, że Patrycja była bardzo zajęta i podekscytowana występami swoich uczniów, dlatego nie zawracałem jej głowy moimi sprawami. Powiedziała co, gdzie i kiedy - i wszystko było jasne.
(zespół akompaniujący)
Potem podszedł do mnie Przemek, który przedstawił muzyków z zespołu.
Emil Smardzewski - klawisze
Piotr Watras - gitara
Dominik Gawroński - trąbki
Piotr Sypień - bas
Przemek Michalak - perkusja
Za chwilę spotkałem też Anię Kamińską. Przywitaliśmy się serdecznie i Ania poszła do swoich obowiązków. Z tyłu usłyszałem, ale Ania dziś wygląda rewelacyjnie. Podzielam kogoś zdanie. Właśnie tak wyglądała. Ładnemu, we wszystkim ładnie. Będąc na korytarzu widziałem, że z uczestnikami przychodzili też rodzice, aby wesprzeć swoje dzieci, w tym ważnym dla nich dniu. Rodzice byli bardziej przejęci, niż swoje pociechy, ale tak już jest - wszyscy o tym wiemy. Było tak dużo ludzi, że gdybym stał na końcu, nic bym nie widział. Dlatego poszedłem pod samą scenę - usiadłem na podłodze, niedaleko Ani i miałem wszystkich, którzy byli na scenie jak na dłoni.
(Patrycja Obara)
(Parycja i jej współpracownicy)
Parę minut po 19. na scenę weszła Patrycja Obara i powiedziała, dlaczego tutaj się jesteśmy. Przedstawiła też garść informacji o swojej Wrocławskiej Szkoły Śpiewu. Kiedy mówiła, to widać było, że Patrycja bardzo kocha to co robi. Z wielką miłością i szacunkiem podchodziła do każdego ze swoich uczniów. Zauważyłem, jak bardzo przeżywała występy swoich podopiecznych. To mi się podobało. Relacja nauczyciel - uczeń. Żadnego strachu, a że mi się nie uda, a że nie wyjdzie, coś nie tak. Nie teraz, to następnym razem, ale poddawać się nie należy - tak twierdzi Patrycja. Ja przedstawię według kolejności wystąpienia wykonawców i podpiszę każde zdjęcie. Niech dla nich będzie to pamiątka.
(Zespół wokalny - "Wieża Babel")
(Tomasz Musialik - "When we were young" z repertuaru Adele)
(Katrina Binder - "Water of changes"
(Małgorzata Knast - "How does a moment last forever" (z Pięknej i Bestii)
(Jaśmina Pawlak - "Easy as life (z musicalu Aida)
(Marta Dworakowska - "Naprawdę chcę" (z Małej Syrenki)
(Roksana Galant - "Stay" z repertuaru Rihanny)
(Eryk Makarowicz - "All I want for Christmas is you" z repertuaru Mariah Carey)
(Natalia Kęcińska - "Someone you loved" z repertuaru Lewisa Capaldi)
(Agnieszka Śniegowska - "Careless whisper" z repertuaru zespołu Wham)
(Milena Paszkowska "Dobranoc panowie" z repertuaru Maryli Rodowicz)
(Magdalena Lasowy-Pudło - "Big Picture" z repertuaru zespołu London Grammar)
(Filip Zbierzak - "Against all odds" z repertuaru Phila Collinsa)
(Karolina Świeca - "I see the light" z repertuaru Glenn Slater i Alan Menken)
(Artur Nowicki - "The other side" (z musicalu The Greatest Showman)
(Angela Centkowska - "Nie wystarczy mi (never enough)" z "Greatest Showman")
(Beata Nowakowska - "When he seens me" (z musicalu Waitress)
(Dominika Lelonek - "Don't rain on my parade" (z musicalu Funny Girl)
(Ada Czystołowska - "I am easily assimilated" (z operetki Kandyd)
(Bartek Pachelski - "A ja nie" z musicalu "Metro")
(Alicja Stożek - "Niewidzialna" (z musicalu Syrena-monomusical)
(Zespołem wokalnym dyryguje Ania Kamińska - "Let the sunshine" z musicalu "Hair)
Jeszcze przed tym koncertem rozmawiałem przez telefon ze znaną wokalistką. Jak zawsze pytała - co u ciebie Zbysiu, jak tam koncerty, na co idziesz w najbliższym czasie. Cieszyła się, że wkrótce zobaczymy się, po roku nie widzenia. Ja powiedziałem, że idę na koncert uczniów Wrocławskiej Szkoły Śpiewu, który będzie zwieńczeniem intensywnych, weekendowych warsztatów wokalnych. I wiecie co powiedziała, że kocha takich ludzi, którzy dają możliwość sprawdzenia się młodym ludziom. To jest bardzo ważne, aby podać rękę w odpowiednim momencie - powiedziała. Ja Jej troszkę opowiedziałem o tej imprezie. Jak zawsze słuchała mnie z uwagą i dodawała swoje spostrzeżenia z takich koncertów, bo powiem, że sama kiedyś uczestniczyła w takich spotkaniach i ciepło je wspomina. Bardzo mile wspomina też osoby, które tym kierowały i przygotowywały te mini koncerty.
Ja uważam, że takie koncerty są bardzo potrzebne, bo mając z młodzieżą do czynienia - twierdzę, że mamy naprawdę uzdolnionych młodych ludzi. Nieraz, aż sam się dziwię skąd tyle w nich determinacji w dążeniu, do celu. Właśnie takim trzeba pomóc, dać możliwość realizacji swoich celów. A to jest bardzo przyjemne pomagać drugiemu człowiekowi. Wiem sam po sobie. Nie mogę wspomnieć o Mateuszu Kluzie, który był realizatorem dźwięku. Dzięki niemu sala była wypełniona ładnym, czystym dźwiękiem, co też dopingowało śpiewających do jeszcze lepszego śpiewania.
(Mateusz Kluza - realizator)
(zdjęcie grupowe uczestników i ich nauczycieli)
Byłem tam ponad trzy godziny. Nie żałuję ani minuty spędzonej na sali Uniq Studio, przy ul. Krakowskiej 100. Bawiłem się tak dobrze, jak sami uczestnicy. Było to dla mnie nowe doświadczenie, nie liczą się tylko giganci muzyki, na których koncertach byłem, ale właśnie, takie wspaniałe spotkania z młodzieżą, która stawia pierwszy kroki na scenie. Chciałem także pogratulować pomysłu Patrycji Obarze i jej zespołowi. Robicie kawał dobrej roboty! Kiedyś (a myślę, że za niedługo) zobaczycie efekty swojej pracy na estradach polskich miast i miasteczek. A nie wykluczone, że na ekranach naszych telewizorów. Trzymam kciuki Pati - za ciebie i za Twój zespół!
(od lewej Emil Smardzewski, Przemek Michalak, Piotr Sypień, Patrycja Obara, Dominik Gawroński, Piotr Watras)
(Patrycja podziękowała wszystkim za udział)
(Ania również podziękowała)
(tekst: Zbyszek Kowalczyk. Zdjęcia: Grzegorz i Jakub Szurkowscy)
Chciałem serdecznie podziękować za zaproszenie Patrycji Obarze, z Tobą współpraca ta sama przyjemność, a także Ani Kamińskiej i Przemkowi Michalakowi.
No, a moi stali druhowie Grzegorz i Jakub, to wiedzą, że robiąc taki reportaż miło się nam w trójkę pracuje. Dziękuję!