1966. Rok, w którym eksplodowała dekada
Data: 08-10-2019 o godz. 01:21:32
Temat: Książki


W latach 60. XX wieku muzyka pop gwałtownie przyspieszyła i wkrótce przekroczyła barierę dźwięku. Stało się to w roku 1966. Mieszanina popu, pop-artu, odważnej mody i radykalnych idei politycznych, podlana przełomową literaturą i LSD, doprowadziła wtedy do uwolnienia twórczych sił, które na zawsze zmieniły kulturowe oblicze Europy i Ameryki.

A pop trwale zagościł na ulicy i na salonach. Fascynująca opowieść Jona Savage'a przypomina nam najważniejsze dokonania The Beatles, The Byrds, Velvet Underground, The Who i The Kinks. A przede wszystkim pokazuje społeczne i kulturalne wrzenie, które doprowadziło do eksplozji 1966 roku.

Wspaniałe kompendium wiedzy o jednej z najbardziej ekscytujących dekad w świecie popkultury. Czytając tę książkę, momentami aż przeżywa zazdrość, by móc na chwilę zamienić się z ludźmi, którzy w owym czasie byli uczestnikami tamtych wydarzeń i świadkami tworzenia wielkiej historii, by choć przez chwilę móc być ich oczami, ale przede wszystkim uszami. Wyobraźcie sobie tylko, że z radioodbiorników po raz pierwszy wybrzmiewa świeżutki singel Beatlesów - ciarki gwarantowane.
Ania Rusowicz

Jon Savage(1953) – angielski dziennikarz muzyczny, pisarz, prezenter radiowy i telewizyjny. Pisał o punku, new wave i muzyce elektronicznej dla „Sounds”, „Melody Maker”, „The Face”, „Mojo”, „The Observer”, „New Statesman”. Autor m.in. książek England’s Dreaming (1991), poświęconej brytyjskiemu punkowi, oraz Teenage: The Prehistory of Youth Culture (2007), o powojennej kulturze młodzieżowej. Zaprojektował okładkę do jednego z pierwszych singli „Manic Street Preachers”.


Tytuł: 1966. Rok, w którym eksplodowała dekada (1966. The Year the Decade Exploded)
Autor: Jon Savage
Tłumaczenie: Mikołaj Denderski
Redakcja: Jan Topolski
Korekta:Janusz Krasoń
Opieka redakcyjna: Maciej Kropiwnicki
Projekt graficzny, układ typograficzny i łamanie: Katarzyna Błahuta
ISBN: 978-83-66232-32-6
Wydawnictwo: Krytyki Politycznej
Rok wydania: wrzesień 2019
Format: 145x205 mm
Oprawa: miękka ze skrzydełkami
Stron: 664
Waga: około 825 g
Cena: + - 54 zł

(Serdecznie Dziękuję Jolancie Nabiałek)


Artykuł jest z www.muzyczneabc.pl
http://www.muzyczneabc.pl

Adres tego artykułu to:
http://www.muzyczneabc.pl/modules.php?name=News&file=article&sid=20526