Nie będzie żadnej rewolucji
Data: 05-10-2019 o godz. 01:47:45
Temat: Książki


Bałuty, czołgi, punk rock, zbuntowana młodzież i wtedy oni wchodzą cali na czarno. W latach 90. XX wieku przez Łódź przeszła prawdziwa burza zmian. Zespół Cool Kids of Death , jak sama nazwa wskazuje, pochodzi właśnie z Łodzi. Jego przekaz był jednak szerszy, wyrażający niepokoje tzw. Generacji NIC.



Czy naprawdę dwie dekady po przełomie 1989 roku młodym ludziom pozostawała albo mrówcza praca w korpo, albo rzucanie butelkami z benzyną?

To nie jest kolejna historia wzlotu i upadku rockowego zespołu. To podróż w czasie do epoki bazarowego kapitalizmu, kaset VHS, przegrywanych płyt CD i traconych złudzeń.

Cool Kids of Death mieli szansę stać się symbolem społecznego niezadowolenia, ale ich zadziorna postawa wydawała się nie do końca wiarygodna - bo jak tu wierzyć bananowcom w markowych ciuchach? Bardziej od świadomych rewolucjonistów przypominali rozwydrzonych gówniarzy.
fragment książki


CKOD był zespołem, który godnie zamknął XX-wieczną historię rock´n´rolla w Polsce, tak skutecznie, że nie udało się jej na dobre otworzyć na nowo w XXI wieku ani innym przyszłym zespołom, ani jemu samemu, choć bardzo tego próbował. Książka Kazimierza Rajnerowicza ukazuje zjawisko w zdecydowanie za szerokiej perspektywie kulturowej dla przeciętnego fana rockowych juwenaliów, zatem im tego dzieła szczególnie nie polecam
Paweł Dunin-Wąsowicz

Trzeba to przeczytać, jeśli choć trochę interesujecie się polską sceną alternatywną. Trzeba - jeśli chcielibyście jednej książki o muzycznej Łodzi (...) Trzeba - jeśli chcecie poczytać o tym, jak inaczej przeżywały transformację lat 90. środowiska muzyczne z tej samej części miasta.
Bartek Chaciński

Generacja Nic doczekała się niezłej biografii. Jej główni bohaterowie - dzieci transformacji wchodzące w dorosłość w coraz bardziej okrzepłej tzw. wolnej Polsce - szukali swojego miejsca, budując i burząc - sceny muzyczne, środowiska, przyjaźnie. Opowieść o łódzkiej grupie CKOD i ludziach krążących po ich orbicie to podróż niesentymentalna do początku XXI wieku w Polsce, a także odpowiedź na pytanie dlaczego nad Wisłą, by grać indie rocka, trzeba raczej mieszkać z rodzicami.
Anna Dziewit-Meller

KAZIMIERZ RAINEROWICZ (1986)
psychofan, Cool Kids of Death, absolwent UAM, dziennikarz współpracujący m.in. z dwutygodnik.com


Tytuł: Nie będzie żadnej rewolucji
Autor: Kazimierz Rajnerowicz
Redakcja: Magdalena BŁędowska
Korekta: Urszula Roman
Opieka redakcyjna: Jakub Bożek, Julian Kutyła
Projekt graficzny, skład i łamanie: Marcin Hernas | tessera.org.pl
Współpraca graficzna: Kazimierz Rajnerowicz
Zdjęcie na okładce: Michał Stachacz / Kazimierz Rajnerowicz (front), Agata Mariańska (tył), Ola Jędrzejewska (skrzydło)
ISBN: 978-83-66232-55-6
Wydawnictwo: Krytyki Politycznej
Rok wydania: lipiec 2019
Format: 132x205 mm
Oprawa: miękka ze skrzydełkami
Stron: 392
Waga: około 400 g
Cena: + - 44 zł

(Serdecznie Dziękuję Jolancie Nabiałek)










Artykuł jest z www.muzyczneabc.pl
http://www.muzyczneabc.pl

Adres tego artykułu to:
http://www.muzyczneabc.pl/modules.php?name=News&file=article&sid=20512