''Tak'' dla Fogga, ''nie'' dla Niemena
Data: 14-07-2004 o godz. 00:35:00
Temat: Info


Odwleka się nadanie nowej łódzkiej ulicy imienia Czesława Niemena. Radni z komisji kultury proponowali umiejscowić ją w okolicach ul. Rojnej.

Prezydent Łodzi Jerzy Kropiwnicki proponuje jednak radnym, by zamiast Niemena patronem tej ulicy uczynili gen. Augusta Emila Fieldorfa "Nila". Zamiast ul. Jacka Kaczmarskiego woli ul. Cedyńską, a zamiast Grzegorza Ciechowskiego - ul. Grodów Nadodrzańskich. Do przyjęcia jest dla niego tylko Mieczysław Fogg.

Prezydent tłumaczy, że do muzyków nie ma zastrzeżeń, tylko miejsce wybrano źle. Bo w okolicy są wprawdzie ulice o tematyce muzycznej w nazwie (,Białych Róż" czy "Czerwonych Maków"), ale to pieśni patriotyczne. Dlatego pasuje tam tylko ulica Mieczysława Fogga, gdyż to pieśniarz Powstania Warszawskiego.

W opinii prezydenta (sporządzonej przez Lucjana Muszyńskiego, jego pełnomocnika ds. obchodów rocznic i świąt narodowych) nie do przyjęcia jest też ul. Spartańska w okolicach lotniska na Lublinku. Zamiast niej proponuje "Sterowcową" lub "Lotniarską". A zamiast "Mikowej" i "Cyrkonii" (przy Strykowskiej)

- "Koronkarską" i "Hafciarską". W miejsce ul. gen. "Nila", widzianej przez radnych w okolicach obecnej ul. Żeńców, prezydent woli ul. "Kolędników" lub "Turonia". Także ze względu na sąsiednie, istniejące ulice (np. Małego Rycerza i Kamieńca Podolskiego), w rejonie ul. Kolumny prezydent chce proponowane przez radnych nazwy "Alabastrowa" i "Mozaikowa" zamienić na ul. "Burzanu" (bądź "Cierniówki") i "Czarnomorską".

(Express Ilustrowany)

Artykuł jest z www.muzyczneabc.pl
http://www.muzyczneabc.pl

Adres tego artykułu to:
http://www.muzyczneabc.pl/modules.php?name=News&file=article&sid=204