Ten hymn jest nasz i wasz
Data: 11-07-2004 o godz. 00:10:00
Temat: Info


Piosenka towarzysz±ca kampaniom wyborczym Samoobrony to prawdopodobnie plagiat. Utwór wzorowany jest na przeboju ¶piewanym w latach 70. przez znanego czeskiego piosenkarza Vaclava Neckara - informuje "Życie Warszawy".

"Ten kraj jest nasz i wasz" może być plagiatem utworu "Ten chleb jest twój i mój" Vaclava Neckara, którym w 1978 r. wygrał festiwal w Sopocie. - Bardzo podobna, zwłaszcza refren - ocenia Helena Vondrackova, gwiazda czeskiej estrady, przyjaciółka Neckara.

Prawnicy Zwi±zku Autorów i Kompozytorów Scenicznych s± ostrożni w ferowaniu wyroków. - Można podpisywać się pod czyim¶ utworem i modyfikować go, ale za zgod± autora b±dĽ jego spadkobiercy. Nie jestem w stanie ocenić, czy w tym wypadku chodzi o plagiat, bo musiałbym dokładnie przesłuchać obie piosenki, a tego nie zrobiłem. Poza tym o tym, czy co¶ jest plagiatem, decyduje s±d - mówi gazcie Michał Błeszyński z ZAiKS-u.

Ta piosenka towarzyszy nam od ponad dziesięciu lat. Jeden z naszych sympatyków - pan Jerzy Suszycki, wykonawca muzyki disco polo, zaoferował nam j± i razem z zespołem ¶piewał przy różnych okazjach. I tak została z nami do dzi¶ - opowiada Genowefa Wi¶niowska, wiceprzewodnicz±ca Samoobrony. - Nie wiedziałam jednak, że jest na czym¶ wzorowana. Wydawało mi się, że to jaka¶ znana folklorystyczna melodia. Na pewno dokładnie wszystko wyja¶nimy. Nie chcemy łamać prawa, ale nie chcemy również stracić swojego hymnu - dodaje. Andrzej Lepper obiecał, że władze partii zajm± się t± spraw± w poniedziałek - zapewnia wiceprzewodnicz±ca na łamach "Życia Warszawy".

(Życie Warszawy)

Artykuł jest z www.muzyczneabc.pl
http://www.muzyczneabc.pl

Adres tego artykułu to:
http://www.muzyczneabc.pl/modules.php?name=News&file=article&sid=183