Szalone życie Macieja Z
Data: 09-07-2018 o godz. 22:16:16
Temat: Książki


Maciej Zembaty (16.05.1944 Tarnów † 27.06.2011 Warszawa) – awangardowy poeta, satyryk, artysta kabaretowy, scenarzysta i radiowiec, autor niezapomnianych słuchowisk, jak Rodzina Poszepszyńskich z Piotrem Fronczewskim i Janem Kobuszewskim w rolach głównych, a także tłumacz i wykonawca ballad Leonarda Cohena.Znany z takich szlagierów jak ułożona do dźwięków marsza żałobnego Fryderyka Chopina Ostatnia posługa czy prowokacyjne W prosektorium.

Nie dbał o opinię, zachowując artystyczną oryginalność i niezależność. Jego ironiczny, makabryczny humor, łamiący obyczajowe tabu mówienia o śmierci, do dziś równie szokuje, co zachwyca.

Historia Macieja Z kreślona przez Henryka Wańka to osobiste wspomnienie o kultowym artyście, człowieku wyzwolonym, niepokornym, szalonym, naznaczonym poetycką melancholią. To również opowieść środowisku twórców z lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych minionego wieku.

*****

O tym wyczynie byłem informowany na bieżąco. Sam pomysł wyszedł od Macieja Z, choć również podpisywał się pod nim aktywny żartowniś Paweł Zawadzki. Miał on związek z pogrzebem Piotra Skrzyneckiego, zmarłego na wiosnę roku 1997. Pomysł polegał na tym by o godzinie 12:00 w południe, kiedy Skrzyneckiego odprowadzono do Alei Zasłużonych krakowskiego cmentarza Rakowickiego ,Tomasz Stańko - wszak krakowianin - z tarasu na najwyższym piętrze w Pałacu Kultury i Nauki miał odegrać hejnał z wieży mariackiej na cztery strony świata.
Maciej Z zwabił tam pracująca wtedy w III programie Polskiego Radia Magdalenę Yeton, która zarejestrowała ten ewenement na sprzęcie reporterski i następnie przedstawiła radiosłuchaczom. Uczyniła to po telefonie Macieja Z, który zadzwonił do redakcji. "Siedzicie tam w radiu i nie macie pojęcia, jakie interesujące rzeczy dzieją się na świecie". Tak wspomina pani Yeton jego alarmujące słowa. I wzięła je sobie do serca. (str. 79)

*****


Tytuł: Szalone życie Macieja Z
Autor: Waniek Henryk
ISBN: 978-83-244-0506-0
Wydawnictwo: Iskry
Rok wydania: lipiec 2018
Format: 150x215mm
Oprawa: twarda z obwolutą
Stron: 184
Waga: około 400 g
Cena: + - 34 zł
Książka dostępna także jako e-book

(Serdecznie Dziękuję Agnieszce Dziewulskiej)

Artykuł jest z www.muzyczneabc.pl
http://www.muzyczneabc.pl

Adres tego artykułu to:
http://www.muzyczneabc.pl/modules.php?name=News&file=article&sid=17880