Pearl Jam. kontra
Data: 23-06-2018 o godz. 20:04:21
Temat: Książki


Ostatni z wielkich zespołów grunge. I absolutna klasyka rocka. Pearl Jam . "Kontra" to biografia grupy, jakiej od lat brakowało na rynku. Nieautoryzowana, lecz wyczerpująca: kompletna historia, szczegółowe omówienia płyt, mnóstwo ciekawostek i nacisk na polskie epizody kariery.Z Eddie Vedderem na pierwszym planie, ale też dbałością o prezentację przedsięwzięć pozostałych muzyków.

(fragment str.123,124)

"No Code" zadebiutował na pierwszym miejscu "Billboardu" z wynikiem 366 tysięcy egzemplarzy, ale spodziewano się co najmniej pół miliona. Milion udało się płycie przekroczyć dopiero w styczniu 1997 roku i nie został on zmultiplikowany. Biznes muzyczny trzymał się jeszcze dobrze, więc trudno to tłumaczyć okolicznościami zewnętrznymi. Pearl Jam, płynący dotąd na fali wznoszącej, rozwinął się najwyraźniej z oczekiwaniami szerokiej publiczności. Co nie znaczy, że porzucili go wierni fani.
Można się było o tym przekonać i w Polsce, bo w ramach promocji albumu zespół po raz pierwszy zawitał do naszego kraju. Między wrześniem a listopadem promował płytę w Stanach Zjednoczonych, występujące w miejscach alternatywnych wobec tych, które miały umowy z Ticketmaster. 24 października, w Irlandii, rozpoczął pierwszą od kilku lat pracy europejską. Zakrojoną szerzej niż wcześniej.
Po latach zapytałem Mike´a McCready´ego, co sprawiło, że zdecydowali się włączyć do objazdu nasz rejon świata. Bo to jest Polska i inne kraje byłego bloku wschodniego! - odparł w wywiadzie dla "Teraz Rocka". Chcieliśmy je zobaczyć, doświadczyć, dowiedzieć się, o co w nich chodzi. Mamy swój zachodni zdeformowany, prasowy obraz tego, jak wygląda u was sytuacja, ale rzeczywistość jest zupełnie inna. Możliwość osobistego zobaczenia, porozmawiania z ludźmi, chodzenia po ulicach, poczucia zapachów, spróbowania jedzenia jest po prostu lekcją, uczysz się w ten sposób. To ważna sprawa w życiu. Możemy powiedzieć: "Hej, byliśmy w Polsce, widzieliśmy to i to…". Mamy własny punkt widzenia na ten temat, a nie ten z gazet, przez lata wypaczany. Istotnie też było oczywiście, że mamy w tej części świata fanów, dla których chcieliśmy zagrać.
Muzycy rzeczywiście mieli czas na poznanie lokalnej specyfiki, bo przylocie z Londynu spędzili w Warszawie cztery dni. Zamieszkali w hotelu Bristol i nie udzielali się medialnie, poza wizytą wysłannika amerykańskiego magazynu "Spin". Jest czwarta po południu, w zimnej do szpiku kości w Warszawie, na zewnątrz ponurej hali Torwaru już kłębią się setki zbitych w grupki polskich dzieciaków. Ich dłonie przemieszczają się między ciepłem kieszeni kurtek, żarem kolejnego papierosa. Amerykańskie zespoły rock´n´rollowe rzadko włączają Polskę do swoich europejskich tras, koncert Pearl Jam/Fastbacks z 1 listopada był wyprzedany od tygodni - relacjonował Craig Marks. I dorzucił wypowiedź Eddiego Veddera. Stracimy na tym koncercie pieniądze. Ale naprawdę uważam, że powinniśmy to zrobić.


Autor, Bartek Koziczyński to dziennikarz miesięcznika "Teraz Rock" i Polskiego Radia, jest zarówno fanem, który zasuwał w martensach na koncert na Torwarze, jak i dziennikarzem – rozmawiał z muzykami w ich kwaterze głównej w Seattle. Ma w dorobku książkowe biografie Red Hot Chili Peppers („Kalifornizacja”), Tool („Parabola”) i System Of A Down („ Hipnotyczny krzyk”) oraz leksykony "333 popkultowe rzeczy ... PRL" i "333 popkultowe rzeczy ... lata 90.".

Tytuł: pearl jam. kontra
Autor: Bartek Koziczyński
ISBN: 978-83-64373-60-2
Wydawnictwo: In Rock
Rok wydania: czerwiec 2018
Format: 145x205 mm
Oprawa: miękka
Stron: 304 + 16 stron ze zdjęciami
Waga: około 450 g
Cena: + - 39 zł

(Serdecznie Dziękuję Bartoszowi Zujewskiemu)

Znany rockowy kronikarz Martin Clarke prezentuje dogłębną biografię zespołu Pearl Jam i jego enigmatycznego lidera Eddiego Veddera , ich zawrotną karierę i burzliwą historię.

Zagłębia się w reakcje muzyków związane ze zdobyciem ogromnej popularności, triumfem podczas rozdania nagród MTV i Grammy, głośnym konfliktem z Nirvaną , twórczym odrodzeniem dzięki powszechnie uznanemu albumowi No Code oraz ostatnim powrotem na szczyty list z płytą Backspacer . Niezwykły sukces zespołu przeplatany jest skandalami, osobistymi przemianami, napięciami między muzykami oraz nadużywaniem środków odurzających. Książka Pearl Jam & Eddie Vedder ożywia urzekającą historię muzyków, śledzi ich losy od samych początków undergroundowego grunge'u z Seattle, poprzez ekscesy i presję związane z gwiazdorstwem do ich bieżącego wcielenia dojrzałych rockmanów wagi ciężkiej. Niniejsze wydanie zostało poprawione i uaktualnione, dzięki czemu zawiera niepublikowane wcześniej fakty i historie, jak również uzupełnioną dyskografię.

*****

Teraz już moja rodzina jest ze mnie dumna. Jestem wdzięczny, że obdarowali mnie życiem, o którym naprawdę warto pisać
Eddie

Z punktu widzenia komunikatywności byliśmy raczej zespołem dysfunkcjonalnym. Byliśmy czwórką silnych osobowości. Każdy z nas próbował innych przechytrzyć. zdarzały się nawet próby zastraszania się
Jeff

Kiedy spotkałem go po raz pierwszy, poczułem jego inność. Był niesamowicie enigmatyczny i charyzmatyczny
Dyrektor Epic

Naprawdę czuję się w obowiązku ostrzec dzieciaki przed słuchaniem fałszywej muzyki, podającej się za undergroundową czy alternatywną. To marna imitacja alternatywy.
Kurt Cobain

Możliwość oglądania Neila Younga z przodu sceny oszałamiała. Nigdy nie słyszałem go lepiej - surowo, ale na pełnym luzie i ze świetnym groove´em
Stone

Nigdy w mojej dwudziestoletniej karierze zawodowej nie widziałem zespołu, który z taką wrażliwością traktowałby swoich fanów.
Harvey Leeds

Nie czuję, żebyśmy z zespołem wyczerpali nasz potencjał, myślę, że nawet się do tego nie zbliżyliśmy. Co noc pojawia się nowe wyzwanie.
Mike McCready

Nie wchodzę na scenę grać po to, żeby zdobywać kobiety. Nie robię tego również z powodu pieniędzy. Nie jestem zainteresowany takimi rzeczami
Eddie

*****

Tytuł: Pearl Jam & Eddie Vedder (Pearl Jam & Eddie Vedder. None Too Fragile)
Autor: Martin Clarke
Tłumaczenie: Anna Czyżewska
ISBN: 978-83-63885-29-8
Wydawnictwo: Anakonda
Rok wydania: grudzień 2013 (Polska)
Format: 170x240 mm
Oprawa: twarda
Stron: 262
Waga: około 600 g
Cena: + - 49 zł
Seria: Gwiazdy sceny
Oficjalna biografia Pearl Jam , jednej z najważniejszych amerykańskich formacji ostatnich dwudziestu lat to utrzymana w formie dziennika szczera opowieść o losach ikony grunge'u i jedynego przedstawiciela wielkiej czwórki z Seattle.

Pearl Jam (obok Nirvany , Soundgarden i Alice In Chains ) do dziś nieprzerwanie i z powodzeniem trwa na posterunku, odkrywany przez kolejne pokolenia fanów rocka i muzyki alternatywnej.

W książce znajdziemy historie związane z powstawaniem płyt, komentarze słynnych kolegów po fachu (jak choćby Ramones , Pete Townshend czy Bono), jak i wypowiedzi nie mniej znanych aktorów, reżyserów i sportowców.

Wraz z upowszechnianiem się ich muzyki, zespół zaczął wykorzystywać swą popularność do dalszych celów, które uważał za ważne, od rejestrowania wyborców po prawa aborcyjne czy ochronę przyrody. Pearl Jam stał się bowiem jednym z tych zespołów, dla których w rock'n'rollu chodziło o coś znacznie więcej niż komercyjny sukces.

W 2011 roku Pearl Jam obchodził swoje dwudziestolecie. Na tę okazję kultowy zespół przygotował Pearl Jam Twenty, wspaniałe widowisko filmowo-muzyczne i wnikliwy portret niezależności artystycznej jednocześnie. A to wszystko w przeciągu jednej nocy 20 września 2011 w wybranych kinach na całym świecie – w tym także w Multikinie!

Pearl Jam Twenty to definitywny portret kapeli z Seattle. Film zrealizował Cameron Crowe , laureat Oscara i dziennikarz muzyczny. Nakręcony przez niego z rozmachem i pełen genialnej muzyki film zmontowano z ponad 1200 godzin rzadkiego badź niepublikowanego wcześniej materiału video z całej historii zespołu.

Dzieło dokumentuje lata poprzedzające uformowanie zespołu, chaos panujący wkrótce po osiągnięciu mega popularności, swoistą ucieczkę z centrum zainteresowania oraz wychodzenie kilku pokoleń fanów, którzy nieustannie otaczają grupę i pozwalają jej tworzyć niezależną muzykę. Pearl Jam Twenty celebruje artystyczną wolność, pozwalającą tworzyć bez rozmieniania się na drobne, bez zdrady ideałów i samych siebie.

Dziś trudno byłoby znaleźć fana wychowanego na rocku lat 90., który nie posiadałby pomnikowego ''Ten'', a tym bardziej nie znał każdego słowa zawartego w utworach takich jak ''Jeremy'', ''Alive'', ''Black'' czy ''Even Flow''. Kulisy ich powstawania, po raz pierwszy z taką dbałością o szczegóły, ujawnia Pearl Jam Twenty .

Tytuł: Pearl Jam - Twenty
Autor: Pearl Jam, Tekst: Jonathan Cohen, Mark Wilkerson
Tłumaczenie: Bartosz Donarski
ISBN: 978-83-87598-19-8
Wydawnictwo: Kagra
Rok wydania: marzec 2012 (Polska)
Format: 240x280 mm
Oprawa: twarda
Stron: 384
Waga: około 1.85 kg
Cena: + - 140 zł

Serdecznie Dziękuję Krzyśkowi Grauszowi
Mój romans z Pearl Jam zaczął się trzy lata temu, a ciągle wydaje mi się, że muzyka tego zespołu była obecna w moim życiu od zawsze. Cóż, trudno ukryć, że jestem wielką fanką Pearl Jam, a nawet, że zapałałam na nieuleczalną chorobę zwaną Pearljamomanią.

W niniejszej książce opisuję korzenie i losy jednego z największych rockowych objawień ostatnich lat (...) Pearl Jam to zespół uczciwy, prawdziwy i autentyczny (...) Od razu zyskał sobie legion wiernych fanów. Między innymi dzięki wyjątkowym tekstom Eddiego Veddera (...)
(Małgorzata Taklińska)

Nowe, trzecie wydanie kultowej książki o kultowym zespole. Poprawione i uzupełnione. Znakomite tłumaczenia tekstów ze wszystkich regularnych albumów. Nowe zdjęcia. Ogromna ilość faktów daje powody do uznania tej pozycji za "encyklopedię" wiedzy o grupie Pearl Jam. Szczegółowa dyskografia, drzewo genealogiczne zespołu, czarno-białe i kolorowe zdjęcia, wywiad autorki z członkami zespołu oraz teksty i tłumaczenia piosenek to doskonałe dopełnienie tej pozycji.

Tytuł: Pearl Jam. Roślina
Autor: Małgorzata Taklińska
ISBN: 83-86365-03-X
Wydawnictwo: In Rock
Rok wydania: 1998
Format: 160x230 mm
Oprawa: miękka
Stron: 140
Waga: około 385 g
Cena: + - 40 zł
Artykuł jest z www.muzyczneabc.pl
http://www.muzyczneabc.pl

Adres tego artykułu to:
http://www.muzyczneabc.pl/modules.php?name=News&file=article&sid=17790