Lżejszy od fotografii. O Grzegorzu Ciechowskim
Data: 13-06-2018 o godz. 23:23:51
Temat: Książki


Grzegorz Ciechowski (29.08.1957 Tczew † 22.12.2001 Warszawa) - lider, idol, ikona polskiego rocka.

Właśnie rozpoczynał kolejny etap swojego życia, planował nagranie nowej płyty Republiki, budowę nowego domu. Wszystko nagle zostawił w pewien grudniowy dzień. Od jego śmierci minęło już prawie dwadzieścia lat, a polska scena muzyczna nadal nie doczekała się postaci podobnego formatu.



Teraz powraca w biografii, jakiej jeszcze nie było. Przejmującej, pełnej emocji i tęsknoty, zbyt późno wypowiedzianych słów oraz niedokończonych rozmów. Oto on - lżejszy od fotografii, bo zatrzymany w kadrach pamięci, w nie zawsze łatwych wspomnieniach najbliższych: rodziny, przyjaciół, muzyków, artystów.

Tego dnia obudzi nas pomruk boży. Żadna z powstałych dotychczas książek o gwiazdach polskiego rocka nie była tak przejmująca. Piotr Stelmach, ceniony dziennikarz muzyczny radiowej Trójki, prowadzi swoją opowieść od 2001 roku – od wiadomości o nagłej śmierci Grzegorza Ciechowskiego i doświadczeniu pustki w świecie muzycznym, poprzez kolejne etapy kariery i życia osobistego artysty, wspomnienie młodości, rodziny, atmosfery miasta dzieciństwa – Tczewa, aż po dzień narodzin.

Gdzie oni są? Ci wszyscy moi przyjaciele? Są w tej książce. Najbliżsi krewni, koledzy, dziennikarze, artystki i artyści, z którymi Grzegorz Ciechowski współpracował. Opowiadają o nim między innymi: Helena Ciechowska (mama), Małgorzata Awad i Aleksandra Krzemińska (siostry), córka Weronika, Małgorzata Potocka, muzycy Republiki: Leszek Biolik, Sławomir Ciesielski, Zbigniew Krzywański i Paweł Kuczyński, a także Jan Borysewicz, Robert Brylewski, Jan Chojnacki, Katarzyna Groniec, Zbigniew Hołdys, Lech Janerka, Kayah, Jan Jakub Kolski, Kasia Kowalska, Tomasz Lipiński, Grzegorz Markowski, Krzysztof Materna, Marek Niedźwiecki, Daniel Olbrychski, Muniek Staszczyk, Kazik Staszewski, Justyna Steczkowska, Michał Urbaniak, Wojciech Waglewski i Jan Wołek.

Oglądam twoją twarz w lunecie. Lżejszy od fotografii... to najpełniejszy portret Grzegorza Ciechowskiego. Z bogactwa rozmów przeprowadzonych przez Piotra Stelmacha wyłania się obraz konsekwentnego i bezkompromisowego artysty, lojalnego przyjaciela i choleryka, ciepłego, ale wymagającego ojca. Ciechowski jawi się tu też jako humorysta i autor bezlitosnych żartów, które jego współpracowników nieraz doprowadzały do szewskiej pasji, a dziś wspominają je z rozrzewnieniem. Autorowi udało się również dotrzeć do wielu pięknych, zaskakujących, niepublikowanych wcześniej zdjęć i dokumentów.


Piotr Stelmach , dziennikarz muzyczny radiowej Trójki, dokonał rzeczy niezwykłej - wywołał fotografie z ulotnej materii pamięci swych rozmówców i utkał z nich biografię człowieka z krwi i kości - wrażliwego poety, świadomego siebie artysty, czułego i wymagającego ojca, milczącego przyjaciela, ale i choleryka, upartego, kontrowersyjnego, walczącego o siebie lidera.

Tytuł: Lżejszy od fotografii. O Grzegorzu Ciechowskim
Autor: Piotr Stelmach
ISBN: 978-83-08-06514-3
Wydawnictwo: Literackie
Rok wydania: czerwiec 2018
Format: 150x213 mm
Oprawa: twarda
Stron: 644
Waga: około 1,050 kg
Cena: + - 58 zł
Książka dostępna także jako e-book

Serdecznie Dziękuję Januszowi Jabłońskiemu)





Republika, najbardziej zjawiskowy i nowatorski spośród polskich zespołów. To więcej niż zespół, to fenomen, którego losy odzwierciedlają najnowszą historię popkultury nad Wisłą: od wizerunkowych i muzycznych eksperymentów lat 80., przez narodziny show-biznesu w późnym PRL-u oraz prowizorkę epoki transformacji, aż po lata 90. z ich pomieszaniem gatunków i pogonią za sukcesem.

„Republika. Nieustanne tango” to biografia najważniejszego polskiego zespołu rockowego i fascynująca opowieść o polskiej muzyce, z rockandrollowym etosem po jednej stronie i machinacjami obrotnych menedżerów, bijatykami muzycznych subkultur oraz ambicjami większymi niż „układ na dwie gitary i perkusję” po drugiej.

Lata 80. zeszłego stulecia to okres solidarnościowej rewolucji. Ta rewolucja miała swój soundtrack. Zadbały o to grupy rockowe: Maanam, Perfect, Brygada Kryzys, Kult, Lombard i Republika. Ta ostatnia zrobiła to w adekwatnym kafkowsko-orwellowskim stylu. Solidarność się skończyła. Muzyka pozostała. - Kora i Kamil Sipowicz

Wreszcie powstała mapa Republiki! Unikatowa, charyzmatyczna i uwodząca. Dająca lekcję wolności i zmieniająca świadomość. Jak to Republika. Na tę książkę czekałam całe lata. -
Mela Koteluk

To piękna widokówka z innego świata. Nie tylko dlatego, że jej „akcja” rozgrywa się głównie w okresie stanu wojennego. I nie tylko dlatego, że w sposób pasjonujący opowiada o dziwnych czasach, gdy polski zespół rockowy mógł wywołać masowe i skrajne emocje społeczne. Gnoiński przywołuje fascynującą historię Ciechowskiego, dla którego przekaz artystyczny był ważniejszy niż popularność. -
Piotr Bratkowski, „Newsweek Polska”

Tytuł: Republika. Nieustanne tango
Rozmawiał: Leszek Gnoiński
ISBN: 978-83-268-2500-2
Wydawnictwo: Agora SA/Kayax Production & Publishing
Rok wydania: grudzień 2016
Format: 175x220 mm
Oprawa: twarda
Stron: 768
Waga: około 1,425 g
Cena: + - 69 zł

Serdecznie Dziękuję Pani Martynie Turskiej





Pierwsza książka napisana przez fanów kultowego, toruńskiego zespołu Republika , zawiera wywiady m.in. z menadżerami grupy, rodziną (m.in. z córką Grzegorza Ciechowskiego Weroniką Ciechowską, szwagierką Grzegorza Agnieszką Wędrowską i siostrą Ciechowskiego Aleksandrą Krzemińską) , przyjaciółmi muzyków i przede wszystkim z... fanami zespołu.

Stanowią oni bowiem wciąż biało-czarną armię miłośników Republiki. Ich wspomnienia nie tylko pokazują fenomen legendarnej grupy, ale także podkreślają, jak ważnym zespołem w ich życiu była i jest Republika. Dzięki rozmowom z toruńskimi muzykami, gwiazdami ogólnopolskiej sceny alternatywnej poznajemy miejsca najbardziej związane z Republiką, przede wszystkim klub „Od Nowa”. Poznajemy także toruńską, muzyczną scenę lat 80., która kształtowała oblicze polskiej muzyki rockowej. Bardzo osobiste rozmowy z muzykami Kobranocki, Atrakcyjnego Kazimierza, Rejestracji czy Bikini tworzą niezwykłą atmosferę tej książki.

Autorzy tej publikacji, to rodowici torunianie, którzy od początku istnienia Republiki są jej oddanymi wielbicielami. Podjęli oni wyzwanie i postanowili podzielić się z Państwem wspomnieniami osób, którzy pozostali przy Republice na zawsze. Książka jest hołdem złożonym nie tylko toruńskiej grupie, ale także ogromnej rzeszy jej entuzjastów.

Anna Sztuczka i Krzysztof Janiszewski, fani Republiki od zawsze i na zawsze, przeprowadzili kilkadziesiąt rozmów z menedżerami grupy, rodziną, przyjaciółmi muzyków, członkami zespołu i z fanami Republiki, którzy wciąż stanowią wielką armię jej miłośników. Wspomnienia tych osób pokazują niezwykły fenomen tej legendarnej grupy.

Grzegorza Ciechowskiego († 2001), lidera zespołu, ikonę polskiej sceny muzycznej lat 80. i 90. wspominają m.in.: jego córka Weronika, siostra Aleksandra i szwagierka Agnieszka .

Anna Sztuczka w latach 80. prowadziła fanklub Republiki "Moje Modły". Współorganizatorka koncertów związanych z Republiką w Od Nowie oraz wystaw w Tczewie. Obecnie menedżerka zespołów Rejestracja, Cela Nr. 3 oraz Half Light

Krzysztof Janiszewski , wokalista electrorockowego zespołu Half Light , z którym w 2011 roku nagrał album "Nowe Orientacje" - hołd złożony Republice.

Tytuł: My lunatycy. Rzecz o Republice
Autorzy: Anna Sztuczka i Krzysztof Janiszewski
ISBN: 978-83-287-0109-0
Wydawnictwo: MUZA SA
Rok wydania: sierpień 2015
Format: 150x210mm
Oprawa: twarda
Stron: 576
Waga: około 750 g
Cena: + - 49 zł

(Serdecznie Dziękuję Pani Marcie Wiśniewskiej)




To była piękna historia – mówi Małgorzata Potocka, przez dziesięć lat towarzyszka życia Grzegorza Ciechowskiego (29.08.1957 Tczew † 22.12.2001 Warszawa). Po raz pierwszy w niezwykle szczerej rozmowie z Krystyną Pytlakowską opowiada o ich związku. Powstał wyjątkowy portret muzyka, kreślony z wielką miłością, pełen opisów życia codziennego Artysty, uzupełniony o unikatowe zdjęcia i fragmenty dzienników.

Mimo że minęło już dwanaście lat – mówi Małgorzata – nie pogodziłam się z jego śmiercią do dziś. Jego telefon komórkowy leży w szufladzie. To tak, jakby cząstka Grzegorza była ze mną. Ale nie mam ochoty wykręcać jego numeru, słyszeć jego głosu: Tu Grzegorz, zostaw wiadomość. Nie chcę słyszeć tej ciszy, która potem następuje.

Weszłam do studia nagrań, zobaczyłam Grzegorza przez ogromną szybę. On spojrzał na mnie, znieruchomiał na chwilę i wrócił do pianina. W powietrzu wisiało coś, czego nie umiem nazwać. Najlepsze chyba określenie to napięcie, jak przed nawałnicą. Cały świat się zatrzymał. I nagle Grzegorz zaczął grać jakąś szaloną muzykę.. Wiedziałam, że ten koncert daje tylko dla mnie. Było w tej muzyce coś pierwotnego. Pomyślałam, że on ma w sobie dzikość serca i wielką drapieżność. Płakałam. Z zachwytu, zauroczenia muzyką i Grzegorzem. Zagarnęła mnie wielka siła.

Małgorzata POTOCKA urodzona w epoce rock and rolla. Producentka, reżyserka, aktorka. Na ekranie od siódmego roku życia. Zagrała w wielu polskich filmach: niezapomniana Mała z filmu Wajdy "Wszystko na sprzedaż" i Tereska z "Hubala". Skończyła wydziały aktorski i reżyserski w Państwowej Szkole Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi. Producentka i reżyserka pierwszego serialu dla młodzieży "Klasa na obcasach". Przez lata związana z nurtem sztuki awangardowej. Twórczyni wielu filmów eksperymentalnych. Stworzyła pierwsze polskie teledyski, które pojawiły się w MTV. Autorka niezwykłych widowisk muzycznych. Wiele lat pracowała jako doradca ministra kultury, jako ekspert ds. mediów w KRRiT i dyrektor TVP Łódź. Obecnie członek Rady Artystycznej Muzeum Współczesnego w Łodzi. Mieszka w Warszawie. Ma dwie dorosłe już córki - Weronikę i Matyldę.

Tytuł: Obywatel i Małgorzata
Autor: Małgorzata Potocka, Krystyna Pytlakowska
ISBN: 978-83-7700-123-3
Wydawnictwo: Czerwone i Czarne
Rok wydania: wrzesień 2013
Format: 140x225 mm
Oprawa: miękka ze skrzydełkami
Stron: 264
Waga: około 400 g
Cena: + - 39 zł

Serdecznie Dziękuję Pani Ewie Kamińskiej-Kamyk





Jak doszło do opracowania tej książki? W ubiegłym roku uświadomiłem sobie, że zbliża jubileusz 50 urodzin Grzegorza Ciechowskiego, wybitnego i znanego w Polsce artysty, urodzonego i wychowanego w Tczewie. Niestety, rzadko i słabo kojarzonego z rodzinnym miastem, a nawet Pomorzem.

Dotychczas bowiem Grzegorz Ciechowski, wybitny poeta, muzyk, promotor kilku znakomitych talentów wokalnych, był bardziej utożsamiany z Toruniem i z Warszawą, niż Tczewem. W "Grodzie Kopernika" od kilku lat funkcjonuje prestiżowa Nagroda Artystyczna Miasta Torunia im. Grzegorza Ciechowskiego. Ośrodki telewizyjne w Warszawie kreują ogólnopolski wizerunek artystyczny Grzegorza Ciechowskiego. W gronie bliskich i życzliwych Grzegorzowi Ciechowskiemu osób, uznaliśmy, że czas najwyższy podjąć próbę zmiany tej sytuacji. Macie Państwo przed sobą książkę, która zwiera podstawowe informacje o Grzegorzu Ciechowskim, wybitnym artyście i współtwórcy kultury muzycznej lat 80. i 90. W założeniu opracowania i samym tytule wyraźnie podkreślono skoncentrowanie uwagi na tczewskim "rozdziale" działalności lidera polskiego rocka ostatniego ćwierćwiecza. Stąd również następujący i adekwatny tytuł: "Grzegorz Ciechowski 1957-2001. Wybitny artysta rodem z Tczewa". Jest to oczywiście praca zbiorowa pod moją redakcją. Pragnę podkreślić, że wszyscy wykonaliśmy swoją pracę honorowo. Niech to będzie nasza promocyjna "cegiełka" w dobrej sprawie. Za ten trud wszystkim współwykonawcom książki bardzo dziękuję (...)
Jan Kulas

Atutami tej książki są między innymi:

1. Pierwszy obszerny zarys biografii Grzegorza Ciechowskiego, skupiony głównie na czasach dzieciństwa i młodości, aż po maturę włącznie, w rodzinnym mieście –Tczew.

2. Źródłowo bogata i głęboko poznawcza relacja starszej siostry G. Ciechowskiego Aleksandry Krzemińskiej.

3. Obszerny wywiad, o dużym stopniu szczerości, z wybitną artystką – Małgorzatą Potocką.

4. Interesujący zbiór 40 relacji i wspomnień z różnych stron kraju, pokazujące wszechstronny wizerunek G. Ciechowskiego.

5. Wizerunek G. Ciechowskiego w opinii internautów na podstawie analizy wypowiedzi 3915 osób, stan na dzień 31 maja 2007 roku.

6. Blisko 100 zdjęć, często dotychczas niepublikowanych, dokumętujących bogatą biografię G. Ciechowskiego.

7. Wskazanie dodatkowych źródeł wiedzy o G. Ciechowskim, "Republice", "Obywatelu G.C."… w internecie i bibliografii.

Jan Kulas, Tczewianin, pomysłodawca i redaktor książki "Grzegorz Ciechowski 1957-2001. Wybitny artysta rodem z Tczewa". Historyk i działacz samorządowy. Współtwórca samorządu miasta Tczewa 1989-1991. Poseł dwóch kadencji 1991-1993 oraz 1997-2001. Radny Sejmiku Województwa Pomorskiego od 1998 r. Wiceprzewodniczący Komisji Dialogu Społecznego w Gdańsku. Współredaktor trzech książek o dziedzictwie NSZZ "Solidarność". Członek Komitetu Organizacyjnego Jubileuszu 750-lecia Tczewa. Żonaty, ojciec trzech synów.

Tytuł: Grzegorz Ciechowski 1957-2001. Wybitny artysta rodem z Tczewa
Autor praca pod redakcją Jana Kulasa
ISBN: 978-83-7380-501-9
Wydawnictwo: Bernardinum
Rok wydania: 2007
Format: 155 x 215 mm
Oprawa: twarda
Stron: 312 + 16 stron ze zdjęciami
Waga: około 600 g
Cena: + - 27 zł




Szanowny Czytelniku, zaczęliśmy tę przygodę z Republiką od rozmowy z muzykami w toruńskiej kawiarni "Pod Atlantem". Zakończmy ją nieopodal, w "Od Nowie", klubie w Dworze Artusa, gdzie wszystko wzięło swój początek. 16 stycznia 1996 Republika zagrała w miejscu swych narodzin, a "Nowości" tak napisały o występie, piórem Winicjusza Schulza: Czwartkowy koncert zaczynał się dość smutnawo /.../ Kilkanaście lat doświadczeń na estradzie robi jednak swoje. Z utworu na utwór grupa coraz bardziej panowała nad widownią. Przełom nastąpił gdzieś w okolicach Tak tak. Zaczęły się szalone tańce, gorące przyjmowanie każdej następnej kompozycji - czy to z "republikańskiej" klasyki czy też z solowych płyt Grzegorza Ciechowskiego. I tak już było do końca. Początkowy chłód, niczym ten z "Arktyki" (a raczej "Syberii") pozostał przykrym wspomnieniem. A finał z "Białą flagą", "Telefonami" czy wręcz wymuszonym na zespole "Kombinatem", to już była jedna wielka owacja. (...)

Minęło 15 lat od powstania Republiki. Urodziny nie zostały uczczone fetą. Nie było benefisu, koncertu jubileuszowego ani toastów. Tak chcieli sami Republikanie i tak chciał ich manager Jerzy Tolak. Jedynymi ukłonami w stronę historii pozostaną: koncert "Republika wspomnień", nagrany przez TV Kraków, a wyemitowany 26 stycznia i ta książka. Prawda, że skromny to jubileusz, ale czy potrzeba fajerwerków!

Dzieje Republiki nie są zamknięte. Jej historia trwa mimo naturalnej ewolucji, jaka dokonała się w zespole i w każdym z jego członków; hasło "Republika" pozostaje żywe.

SPIS TREŚCI:

- Narodziny
- Paweł
- Grzegorz
- Krzywy
- Sławek
- Pięć lat tłustych
- Rozsypka
- Obywatel G.C.
- Leszek
- Między Sopotem a Opolem
- Znowu razem
- Dyskografia Republiki i Obywatela G.C.
- Republika i Obywatel G.C. na Liście Przebojów Trójki

Tytuł: Gwiazdy, Komety & Czad. Republika
Autor: Alex Stach
ISBN: 83-906314-0-7
Wydawnictwo: Oficyna Litera
Rok wydania: 1996
Format: 140x290 mm
Oprawa: miękka
Stron: 96
Waga: około 200g
Cena: + - ? zł








Artykuł jest z www.muzyczneabc.pl
http://www.muzyczneabc.pl

Adres tego artykułu to:
http://www.muzyczneabc.pl/modules.php?name=News&file=article&sid=17731