Premiera książki Stanisława Grzesiuka w kinie Atlantic!
Data: 23-04-2018 o godz. 23:07:50
Temat: Info


Przedwojenna Warszawa okiem młodego warszawskiego cwaniaka. Stanisław Grzesiuk z właściwym sobie humorem i swadą portretuje przedmieścia stolicy z ich obyczajami, tradycją i swoistym kodeksem honorowym, sięgając przy tym po słownictwo i specyficzną gwarę warszawskiej ulicy.




Prószyński i S-ka
Miasto Stołeczne Warszawa

oraz
Kino Atlantic

zapraszają na spotkanie z okazji premiery książki Stanisława Grzesiuka w 100. rocznicę urodzin „Boso, ale w ostrogach” w wersji bez cenzury!

8 maja o godz. 18.00

W programie:

18:00 - 18.10 – fragmenty książki w interpretacji Marcina Przybylskiego

18.10 - 19.15 – dyskusja z udziałem Bartosza Janiszewskiego – autora biografii „Grzesiuk. Król życia”, Mateusza Szlachtycza i Alexa Kłosia – reżysera i autora scenariusza filmu „Grzesiuk. Chłopak z ferajny”

19.30 - 20.30 – projekcja filmu „Grzesiuk. Chłopak z ferajny”

Spotkanie poprowadzi Łukasz Kamiński (dziennikarz „Gazety Wyborczej”)

Gospodarz spotkania: Artur Wolski

Przed i po spotkaniu będzie można kupić książkę w promocyjnej cenie 28 zł.


Aby wziąć udział w wydarzeniu 8 maja należy wypełnić formularz do 1maja:

- widzowie ( kliknij tutaj )

- nauczyciele z młodzieżą (od 7 klasy podstawowej), dyrektorzy szkół, wychowawcy oraz animatorzy kultury ( kliknij tutaj )

UWAGA:

Liczba miejsc ograniczona. Prześlemy potwierdzenie wpisania na listę gości najpóźniej do 3 maja.

Przedwojenna Warszawa okiem młodego warszawskiego cwaniaka.

Stanisław Grzesiuk z właściwym sobie humorem i swadą portretuje przedmieścia stolicy z ich obyczajami, tradycją i swoistym kodeksem honorowym, sięgając przy tym po słownictwo i specyficzną gwarę warszawskiej ulicy.

Wydanie książki zostało wstrzymane na kilka miesięcy przez cenzurę. Wreszcie w lipcu 1959 roku książka trafiła do księgarń i podobnie jak "Pięć lat kacetu" natychmiast zniknęła z półek. Czytelnicy i recenzenci apelowali do autora i wydawnictwa z prośbą o dodruki. A książka stała się na całe dekady lekturą obowiązkową chłopaków z warszawskich podwórek.

Po latach tekst porównano z rękopisem i przywrócono fragmenty usunięte przez cenzurę oraz wydawcę przy pierwszej publikacji.

Wydanie zawiera fragmenty najważniejszych recenzji.

Filmowy portret zmarłego w 1963 r. Stanisława Grzesiuka - legendy Warszawy, pisarza i barda Czerniakowa, piewcy stołecznego folkloru, autora trzech autobiograficznych książek: "Pięć lat kacetu", "Boso, ale w ostrogach" i wydanej pośmiertnie "Na marginesie życia". Grzesiuk śpiewał głównie na ulicach Warszawy, grając na bandżoli, ale znany był w całej Polsce. Płyty z jego piosenkami, w nowych aranżacjach, ukazują się do dzisiaj (utwory te znalazły się m.in. w repertuarze grupy Szwagierkolaska). W filmie poświęconym Grzesiukowi dziennikarz "Gazety Stołecznej" Alex Kłoś pełni rolę narratora. W wędrówce śladami barda towarzyszy mu zaprzyjaźniony muzyk warszawski, Sylwester Kozera, śpiewający bandżolinista, szef Kapeli Czerniakowskiej. Przed kamerą przewijają się zespoły grające piosenki charakterystyczne dla warszawskiego folkloru, postaci ze świata kultury, członkowie rodziny Stanisława Grzesiuka i jego znajomi. W archiwalnych nagraniach pojawia się również sam bohater. Mówią o nim m.in.: Stanisław Wielanek, muzycy rockowi - Muniek Staszczyk i Andrzej Zeńczewski, reprezentanci współczesnej muzyki ulicy, raperzy: Vienio, Pele i Wujek Samo Zło. Filmowego portretu dopełniają fragmenty książek Stanisława Grzesiuka czytane przez Zdzisława Wardejna, a ilustrowane animowanymi kreskówkami. "Grzesiuk, chłopak z ferajny" to opowieść o człowieku, który całą duszą - niepokorną i hardą, a przecież jakże romantyczną - kochał swe rodzinne miasto, które jest równorzędnym bohaterem tego filmu.

(Artur Wolski- Kino Atlantic)







Artykuł jest z www.muzyczneabc.pl
http://www.muzyczneabc.pl

Adres tego artykułu to:
http://www.muzyczneabc.pl/modules.php?name=News&file=article&sid=17429