Jacek Kaczmarski. Między nami. Wiersze zebrane
Data: 21-10-2017 o godz. 21:31:14
Temat: Książki


Wyjątkowe wydanie wierszy Jacka Kaczmarskiego (22.03.1957 Warszawa † 10.04. 2004 Gdańsk) z okazji 60. rocznicy urodzin poety. Jacek Kaczmarski to jeden z największych bardów współczesnej polskiej piosenki poetyckiej. Jego mocny głos, genialne teksty i wielka ekspresja, z jaką grał i śpiewał, wciąż porywają nowe pokolenia



Słowa piosenek jego autorstwa – jak choćby "Naszej klasy", "Zbroi" czy "Murów" – weszły na stałe do naszego słownika.

"Między nami" to najpełniejsze wydanie wierszy poety. Niektóre z tekstów publikowane są po raz pierwszy.

Poezja nie służy ułatwianiu życia ludziom. Otwiera im oczy na pewne aspekty istnienia. - Jacek Kaczmarski

PRZYSIĘGA

Nikt nas nie uprosi, nikt nam nie rozkaże,
Abyśmy w gips mokry powciskali twarze.

Bo kiedy upłynie czas mierzony laską,
Maź stygnąca białą okaże się maską.

Połamiemy paznokcie, pragnąc przestrzeń oczy,
I łza prędzej wsiąknie niż się w dół potoczy.

Bodąc kamień od wewnątrz opuchłym językiem,
Wypełnimy się cali niewybrzmiałym krzykiem.

A jeśli w tę maskę skrzepnie światło białe,
Zedrzemy ją z twarzy choćby z żywym ciałem.

I ślubując wierność ust i oczu skrzepom,
Będziemy walczyli - milcząc i na ślepo.

I choć idzie wielka na ślepców obława,
Nie obejmuje prawo - pozbawionych prawa.

1981 (str.179)


Jacek Kaczmarski
(1957–2004)

Poeta, prozaik, kompozytor, piosenkarz, twórca tekstów piosenek. Absolwent Wydziału Polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego. Zadebiutował w 1976 roku, a rok później zdobył nagrodę na Studenckim Festiwalu Piosenki w Krakowie za utwór „Obława”. Pod koniec lat 70. rozpoczął współpracę z Przemysławem Gintrowskim († 2012) i Zbigniewem Łapińskim . W momencie wprowadzenia stanu wojennego przebywał we Francji. W latach 80. dał setki koncertów na całym świecie, z których dochód przeznaczony był na działalność opozycji demokratycznej w Polsce. W 1990 roku odbył triumfalną trasę koncertową Live, gromadząc tłumy widzów w największych miastach Polski. Zmarł 10 kwietnia 2004 roku w Gdańsku, został pochowany w Alei Zasłużonych na warszawskich Powązkach. Odznaczony Krzyżami Komandorskim i Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Tytuł: Między nami. Wiersze zebrane
Autor: Jacek Kaczmarski
Ilustracje: Antonina Krzysztoń
Redaktor prowadzący: Michał Nalewski
Opieka merytoryczna: Krzysztof Nowak
ISBN: 978-83-8097-238-4
Wydawnictwo: Prószyński i Ska
Rok wydania: wrzesień 2017
Format: 163x235 mm
Oprawa: twarda
Stron: 1142
Waga: około 1,625 kg
Cena: + - 79 zł

Serdecznie Dziękuję Pani Agnieszce Obrzut-Budzowskiej





Jacek Kaczmarski (22.03.1957 Warszawa † 10.04.2004 Gdańsk) stanowi fenomen we współczesnej poezji. Jego wiersze już od debiutu pod koniec lat 70. XX wieku angażowały emocjonalnie Polaków, którzy właściwie aż do chwili śmierci poety tłumnie gromadzili się na koncertach jego wyjątkowych piosenek.

Aby jak najpełniej odnieść się do niezwykłej popularności Jacka Kaczmarskiego, autorka zaprosiła do rozmów osoby,które go bardzo dobrze znały na różnych etapach wspólnych fascynacji: Alicję Delgas , Muzę i oddaną poecie towarzyszkę ostatnich lat życia; Zbigniewa Łapińskiego , wirtuoza akompaniamentu, kompozytora wielu piosenek poety, ostatniego z żyjących artystów Tria Kaczmarski-Gintrowski-Łapiński; Kazimierza Wojtańca, przyjaciela z okresu studiów na polonistyce warszawskiej oraz Krzysztofa Nowaka, redaktora wydań dzieł Jacka Kaczmarskiego. Książkę zamyka wywiad z młodymi artystami - uczestnikami ogólnopolskich festiwali poezji śpiewanej, aktorami występującymi w spektaklach o autorskich scenariuszach, opartych na twórczości Jacka Kaczmarskiego.

*****

Nigdy nie miałem pretensji do kogoś, kto nie słyszał o Jacku Kaczmarskim. Ja miałem ogromne szczęście, że Jacka poznałem, grałem z nim i komponowałem muzykę do Jego tekstów. Nieczęsto zdarza się, że artyści, występujący w jednym zespole, grający razem, tak wiele mogą sobie dać, "napędzają się" wzajemnie i przekazują siebie publiczności. Oczywiście Jacek miał nieprzeciętne zalety, miał też swoje wady, ale ja zapamiętałem Go jako wspaniałego poetę, kolegę i przyjaciela. To dobrze, że powstała ta książka.
Zbigniew Łapiński, kompozytor

Pieśń "Mury" Jacka Kaczmarskiego, nawiązująca do barda Lluisa Llacha, dla mojego pokolenia to hymn, który pozwolił nam... Wiadomo na co. Dzisiaj widzę, że jednak niedostatecznie uważnie śpiewaliśmy tę pieśń. Przecież znowu: "Ten z nami" Ten przeciw nam! Kto sam, ten nasz najgorszy wróg! A śpiewak także był sam", Nie o politykę bowiem Kaczmarskiemu chodziło, ale o sens człowieczego losu. Rozmowy w tej książce ukazują właśnie tak pojęty uniwersalizm twórczości Jacka Kaczmarskiego.
o. Wacław Oszajca, poeta

Moje Pierwsze spotkanie u utworami Jacka Kaczmarskiego (w latach 80.) było dla mnie jak porażenie prądem. Tak jeszcze nikt nie pisał! Od lat pracuję z Jego tekstami i wciąż nie mogę się nadziwić, ile w nich niezwykłej poezji, znajomości historii i sztuki, a przede wszystkim - genialnego kunsztu słowa. I emocji, których zdawałoby się - nie sposób opisać.
Jacek Bończyk, aktor

Szczerość ekspresji twórczej łączy się z postawą etyczną, której wymaga twórczość jako stałe poszukiwanie prawdy i jego wierność wobec samego siebie. Zakłamanie przeczy twórczości. Twórczość jest przeciwieństwem biernej imitacji przystosowania do istniejących wzorów myślenia i postępowania. Wymaga samodzielności myślenia i odpowiedzialności za swoje czyny
Anna Trojanowska-Kaczmarska


Katarzyna Walentynowicz absolwentka polonistyki na UAM w Poznaniu, od lat interesuje się twórczością Jacka Kaczmarskiego. Pomysłodawczyni i współorganizatorka od 2005 roku Ogólnopolskiego Przeglądu Twórczości Poetyckiej im. Jacka Kaczmarskiego "Rytmy nieskończoności".

Tytuł: Mimochodem. Rozmowy o Jacku Kaczmarskim
Autor: Katarzyna Walentynowicz
ISBN: 978-83-11-13128-6
Wydawnictwo: Bellona
Rok wydania: kwiecień 2014
Format: 170x240 mm
Oprawa: twarda
Stron: 400 + 56 stron ze zdjęciami
Waga: około 1 kg
Cena: + - 39zł

(Serdecznie Dziękuję Pani Ewie Cieślak)




Jacek Kaczmarski już na początku artystycznej drogi znalazł podatny grunt dla swych ideowych wyborów politycznych fermencie przełomu lat 70. i 80. Jako autor Mury czy Obławy już w bardzo młodym wieku został obwołany bardem opozycji.


Fakt, że wprowadzenie stanu wojennego w 1981 roku zastało go za granicą, przyczynił się do podjęcia decyzji o pozostaniu na emigracji. Powstałe wówczas utwory, zdecydowanie przewyższające poziomem artystycznym dokonania innych twórców czasu stanu wojennego, rozpowszechniane w kraju w formie drugoobiegowych wydawnictw, utrwaliły mit poety jako barda pokolenia.

Piosenki Jacka Kaczmarskiego stanowią znakomite połączenie słów i muzyki. Pozwalają w nowym świetle ukazać dawne teksty literackie, dzieła malarskie czy wydarzenia z historii Polski i Europy. Krzysztof Gajda interpretuje i opisuje ten dorobek na wiele sposobów, pokazując rozmaite drogi docierania do sensów. To lektura Obowiązkowa dla wszystkich, którym bliska jest piosenka literacka, poetycka, w której liczy się dobrze napisany tekst.

*****

Długo oczekiwana, bestsellerowa pozycja pod tytułem Jacek Kaczmarski w świecie tekstów jest wreszcie dostępna dla wszystkich czytelników w Polsce. Do tej pory książkę można było kupić już tylko na rynku antykwarycznym.

Wielkim walorem tej pracy jest zestawienie piosenek Jacka Kaczmarskiego, które ukazały się na wszelkich dostępnych wydawnictwach. Przy każdym tekście jest także data jego powstania. Kolejny atut to zapis dwóch rozmów z Jackiem Kaczmarskim - obie z 2001r.

Dla wiernych fanów i wielbicieli twórczości Jacka Kaczmarskiego to wyjątkowo ważna i cenna książka.

*****

Krzysztof Gajda (1972), doktor nauk humanistycznych, adiunkt w Pracowni Literatury i Kultury Niezależnej Instytutu Filologii Polskiej na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Opublikował książki: Poza państwowym monopolem - Jan Krzysztof Kelus (1998), Biografia Jacka Kaczmarskiego (2009) oraz wspólnie z Krzysztofem Grabażem Grabowskim Gościu Auto-bio-Grabaż (2010).

Tytuł: Jacek Kaczmarski w świecie tekstów.
Autor: Krzysztof Gajda
ISBN: 978-83-7177-952-7
Wydawnictwo: Poznańskie
Rok wydania: czerwiec 2013
Format: 145 x 205 mm
Oprawa: miękka ze skrzydełkami
Stron: 394
Waga: około 300 g
Cena: + - 39 zł

Serdecznie Dziękuję Pani Katarzynie Cieleckiej




Publikacja o charakterze albumowym wykorzystuje fakt, że inspiracją dla wielu tekstów znanego poety i pieśniarza Jacka Kaczmarskiego (22.03.1957 w Warszawie – 10.04.2004 w Gdańsku) były dzieła sztuki.

Książka zawiera 40 reprodukcji dzieł sztuki oraz 32 wiersze Kaczmarskiego, które stanowią swoistą, poetycką i bardzo osobistą interpretację tych dzieł

Teksty Jacka Kaczmarskiego to szczególna lekcja historii. W 1982 r. tak mówił o swoim programie Muzeum, który obejmował 20 tekstów odnoszących się do znanych dzieł malarstwa polskiego:

"Chciałem pokazać, że już było tylu artystów, którzy patrzyli na takie same rzeczy i zostawili po sobie pewne dzieła, które przetrwały do naszych czasów, ale w międzyczasie zmieniły znaczenie, albo je straciły czy znowu odzyskały i naprawdę trzeba o tym myśleć w sposób perspektywiczny, historyczny. Najlepszym przykładem tej sytuacji jest «Rejtan» Matejki. Ten obraz wisi w każdej klasie szkoły podstawowej w Polsce. Na stu uczniów, dziewięćdziesięciu dziewięciu w ogóle na to nie patrzy bo jest to dla nich coś, co się zdarzyło w końcu XVIII w. O czym się Mówi? Bohater, patriota, a tamci to zdrajcy, ale po prostu nie przychodziło im do głowy, do momentu, w którym myśmy nie zaczęli o tym śpiewać, po Sierpniu, że to byli ludzie tacy, jakich oni widzą na co dzień!

Podobna filozofia - potrzeba pokazania wydarzeń współczesnych w perspektywie historycznej - stała także za innymi tekstami Jacka Kaczmarskiego inspirowanymi dziełami sztuki.

W książce znalazły się 32 wiersze zestawione z odpowiednimi dziełami sztuki polskiej i obcej. Całość wzbogaca komentarz historyczno-plastyczny, ukazujący pierwotny kontekst poszczególnych obrazów i ich symbolikę. Z kolei analiza literacka odnosi się do wierszy Kaczmarskiego, ich wymowy i okoliczności powstania.

dr Diana Wasilewska – historyk sztuki, adiunkt w Zakładzie Wiedzy o Sztuce Instytutu Polonistyki i Kulturoznawstwa Uniwersytetu Szczecińskiego.

Iwona Grabska – doktorantka na Wydziale Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, specjalizuje się m.in. w twórczości Jacka Kaczmarskiego, był to temat jej pracy magisterskiej.

Dołączone do publikacji CD zawiera 24 utwory (czas 75:11), w wykonaniu Jacka Kaczmarskiego, Przemysława Gintrowskiego i Zbigniewa Łapińskiego:

1. Ambasadorowie (2:46)
2. Portret zbiorowy we wnętrzu - Dom Opieki (4:04)
3. Stary Michał Anioł i Pieta Rondanini (2:37)
4. Martwa natura (1:49)
5. Encore, jeszcze raz (4:27)
6. Pejzaż z szubienicą (3:41)
7. Przypowieść o ślepcach (1:58)
8. Mistrz Hieronimus van Aeken (2:52)
9. Wojna postu z karnawałem (2:39)
10. Rzeź niewiniątek (1:58)
11. Pejzaż zimowy (3:29)
12. Stańczyk (3:54)
13. Rejtan (3:08)
14. Wieszanie zdrajców (2:10)
15. Pikieta powstańcza (3:16)
16. Somosierra (2:26)
17. Zesłanie studentów (4:15)
18. Zatruta studnia (4:06)
19. Powrót z Syberii (3:21)
20. Wiosna 1905 (3:13)
21. Autoportret Witkacego (4:30)
22. Czerwony autobus (2:05)
23. Wariacje dla Grażynki (2:36)
24. Sąd nad Goyą (3:26)

Utwory 1,3,4,5,7,8,24 - wykonanie Jacek Kaczmarski
Utwory 2,6,9-23 wykonanie Przemysław Gintrowski, Jacek Kaczmarski, Zbigniew Łapiński

Tytuł: Lekcja historii Jacka Kaczmarskiego
Autor: Iwona Grabska, Diana Wasilewska
ISBN: 978-83-7427-636-8
Wydawnictwo: Demart
Rok wydania: 2012
Format: 210x277 mm
Oprawa: twarda
Stron: 268
Waga: około 1.18 kg
Cena: + - 69 zł + płyta CD

Serdecznie Dziękuję Pani Sylwii Arszennik




Człowiek-legenda, bard „Solidarności”, autor Murów – to pierwsze, oczywiste skojarzenia, jakie budzi nazwisko Jacka Kaczmarskiego . Trzeba jednak pamiętać, że dotyczą one zaledwie ułamka bogatej twórczości poety, którego działalność wykraczała przecież daleko poza gorący, polski Sierpień.

Niniejsza książka stanowi pierwsze pełne wydanie poezji Jacka Kaczmarskiego. Obejmuje wszystkie tomiki jego wierszy, poczynając od pochodzącego z lat 70. Przybycia tytanów , poprzez słynne Mury, aż po powstały w ostatnim okresie życia Tunel , który artysta pisał, będąc już ciężko chorym. To obowiązkowa pozycja dla miłośników twórczości Kaczmarskiego, jednak zainteresuje też każdego, kto chciałby lepiej poznać różnorodną twórczość znakomitego poety i pieśniarza

Tytuł: Antologia poezji
Autor: Jacek Kaczmarski
ISBN: 978-83-7427-585-9
Wydawnictwo: Demart
Rok wydania: 2012
Format: 170x250 mm
Oprawa: twarda
Stron: 1128
Waga: około 1.85 kg
Cena: + - 89 zł

Serdecznie Dziękuję Pani Sylwii Arszennik




Punkt wyjścia dla niniejszej książki stanowiła konferencja Jacek Kaczmarski w świecie pieśni , zorganizowana na Wydziale Filologii Polskiej i Klasycznej UAM w dniach 21-23 marca 2007 roku. Głównym pretekstem tego spotkania była pięćdziesiąta rocznica urodzin pieśniarza. Posiedzenia odbywały się w gościnnych salach Poznańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk, a jubileuszowy koncert został zorganizowany we współpracy z Estradą Poznańską. Honorowy patronat nad konferencją sprawował Wiceprezydent Miasta Poznania Maciej Frankiewicz. (...)

Książka ma za zadanie pokazać główne tendencje obecne w refleksji nad twórczością Kaczmarskiego, a potem badanie kwestii związków z tradycją, polegających i na poszukiwaniu genologicznej tożsamości, i na świadomym wybieraniu przez twórcę elementów historii decydujących o tematyce jego pieśni. (...)

Tak jak zdumiewająca jest ciągła aktualność (i przekleństwo) tych pieśni, ich przydatność do komentowania nieustannie przecież zmieniającej się rzeczywistości. Świadom tego faktu, Kaczmarski pogodził się również z tym, iż dzieląc się nimi z innymi ludźmi, tracił nad nimi kontrolę, oddawał je na pastwę – niestety często doraźnej, życiowej – interpretacji. (...)

Koncepcja niniejszego projektu zaowocowała zróżnicowaniem języków, sposobów wypowiadania się przez poszczególnych autorów. Znajdziemy więc tu teksty uruchamiające możliwie pełny aparat literaturoznawczy - i ze względu na naukowe założenia projektu, takich wypowiedzi jest tu najwięcej - ale są też teksty wykorzystujące reguły gatunkowe eseju, gawędy czy wspomnieniowego szkicu. Jednak dla wszystkich tych wypowiedzi wspólnym, bardzo wyraziście zaznaczonym mianownikiem pozostaje osobowość i - przede wszystkim - twórczość Jacka Kaczmarskiego. (...)
Krzysztof Gajda, Michał Traczyk

Autorzy podjęli się ciekawego i ważnego zadania – wagę i wielkość twórczości Kaczmarskiego postanowili pokazać nie tyle w odniesieniu do wydarzeń społecznych i politycznych lat 70. i 80. (kiedy powszechnie kojarzono go z Solidarnością i stanem wojennym, a jego twórczość identyfikowano jako głos opozycji) – bo tak byłoby najprościej, postanowili natomiast osadzić autora Obława i jego dorobek w kontekście narodowych tradycji (np. romantyzmu), w kontekście „wielkich historii” (II wojny światowej) i równie wielkiego dziedzictwa kultury czy sztuki.
fragment opinii wydawniczej prof. Mariusza Zawodniaka

Książka została przygotowana przez Krzysztofa Gajdę i Miachała Traczyka.
Autorami tekstów są: Jadwiga Sawicka, Krzysztof Gozdowski, Jan Poprawa, Filip Łobodziński, Ewa Paczoska, Małgorzata Lisecka, Bartłomiej Krupa, Izolda Kiec, Marek Karpiński, Marta Margiel, Iwona Grabska, Bartosz Ochoński, Stanisław Wójtowicz, Stanisław Krawczyk, Ewa Kretkowska, Krzysztof Gajda, Piotr Załuski, Piotr Stankiewicz, Michał Traczyk.

Tytuł: Zostały jeszcze pieśni… Jacek Kaczmarski wobec tradycji
Autor: Jacek Kaczmarski
ISBN: 978-83-61297-92-5
Wydawnictwo: MG
Rok wydania: 2010
Format: 150x210 mm
Oprawa: twarda
Stron: 364
Waga: około 480 g
Cena: + - 49 zł

Serdecznie Dziękuję Pani Dorocie Malinowskiej-Grupińskiej




Pierwsza biografia poety i barda opozycji, przygotowana z okazji 5. rocznicy jego śmierci. Historia życia Jacka Kaczmarskiego (22.03.1957 w Warszawie - 10.04.2004 w Gdańsku), poety, prozaika, autora i wykonawcy piosenek (m.in. "Murów", " Naszej klasy ", " Obławy "), oparta na relacjach jego bliskich i znajomych.

Z ich wypowiedzi wyłania się portret artysty niejednoznacznego, skomplikowanego, nadzwyczaj interesującego, burzący panujący przez lata jego kariery stereotyp barda "Solidarności". Autor z wszystkimi osobami rozmawiał i z fragmentów różnych historii stworzył oryginalną, rozpisaną na głosy biografię jednego z najważniejszych artystów współczesnej Polski, którego różnorodna twórczość wciąż żyje i zdobywa nowych wyznawców. Nieznane fakty z biografii poety, wzbogaca ok. 60 fotografii ze zbiorów prywatnych rodziny i przyjaciół artysty. Tekst uzupełniają kalendarium życia i twórczości Jacka Karczmarskiego oraz dyskografia i bibliografia.

W 2002 roku wykryto u Kaczmarskiego raka krtani. Przeszedł operację w Innsbrucku. Na wieść o jego chorobie w wielu miastach Polski zorganizowano koncerty i akcje charytatywne, z których dochody przeznaczono na leczenie artysty. W roku 2004 Kaczmarski otrzymał nagrodę Fryderyka za całokształt twórczości, ale nagrody nie był już w stanie odebrać osobiście.

Trzy godziny przed śmiercią, 10 kwietnia 2004 roku, w Wielką Sobotę, w szpitalu w Gdańsku został ochrzczony w wyznaniu rzymskokatolickim. Jego prochy zostały pochowane na warszawskich Powązkach Wojskowych.

"Zawsze głośno protestował przeciwko złu, przemocy i głupocie. Lata komunizmu i lata stanu wojennego, kiedy śpiewał dla nas z Radia Wolna Europa, a także lata jego śpiewania już w wolnej Polsce - to wszystko zawsze będziemy pamiętać" - wspominał po śmierci muzyka jeden z jego przyjaciół, Mirosław Chojecki.

Tytuł: To moja droga. Biografia Jacka Kaczmarskiego
Autor: Krzysztof Gajda
ISBN: 978-83-245-8761-2
Wydawnictwo: Dolnośląskie
Rok wydania: 2009
Format: 170x240 mm
Oprawa: twarda
Stron: 368
Waga: około 780 g
Cena: + - 39 zł










Artykuł jest z www.muzyczneabc.pl
http://www.muzyczneabc.pl

Adres tego artykułu to:
http://www.muzyczneabc.pl/modules.php?name=News&file=article&sid=16592