Piosenkarze
Data: 07-06-2017 o godz. 19:25:00
Temat: Książki


Po piosenkarkach muszą pojawić się ONI. Maciej Kossowski, Krzysztof Klenczon, Andrzej Zieliński, Jacek Zieliński, Stan Borys, Edward Hulewicz, Andrzej Dąbrowski , Andrzej Zaucha. Bigbitowi, rockowi, jazzujący, klasycyzujący – i poetyccy.

Rządzący polską sceną muzyczną lat 60., 70. i 80. Bez ich piosenek, bez tych, które śpiewali, nie wyrosłoby kilka pokoleń Polaków – ba! niektórzy może w ogóle by się nie urodzili. Przeboje przebojami, ale najciekawsze jest to, co pod nimi drzemie. To, czego nie wiedzą wszyscy. Igła adaptera po raz ostatni opada na płytę. Gramy.


*****

W czerwcu 2016 roku Skaldowie mieli poważny wypadek samochodowy, który w którym najbardziej ucierpią Andrzej Zieliński. Gdy rozmawiamy, przychodzi właśnie drugi etap rehabilitacji, wciąż nie czuję się najlepiej. Mówi, że był już prawie na tamtym świecie. W rozmowie z jednym z tygodników przyznał: " Miałem między innymi połamany mostek, siedem żeber, pęknięty jeden kręg w odcinku piersiowym kręgosłupa, w głowie dużą dziurę, którą lekarzy musieli mi zszyć. Miałem też pękniętą nerkę, ale na szczęście rana samoistnie się wchłonęła i tak naprawdę dała mi szanse na przeżycie. W innym wypadku skończyłoby się bardzo źle".
We wrześniu 2016 roku starszy z braci Zielińskich ponownie się ożenił - ze swoją wieloletnią partnerką Marta Chojecką ( którą poznał na stypie po pogrzebie Piotra Skrzyneckiego, czyli w 1997 roku). Po ślubie mogli się dowiedzieć wszyscy facebookowi fani zespołu. (str. 122)


(Stan Borys) - W Rzeszowie, którym się wychowałem, były kościoły i jedna synagoga, zwana bożnicą. Miałem sporo kolegów mówiących różnymi dziwnymi gwarami. Jako mały chłopiec byłem wychowywany przez Niemca, który mieszkał u nas w czasie wojny. Może dlatego przeżyliśmy tę wojnę tak spokojnie? Po wojnie było o tyle bardzo dziwny, że od razu zrodził się w nas sprzeciw - przeciwko temu, co nam zabrano, przeciwko temu, co nam z łaski dano.
Już siódmej klasie podstawówki myśli o wyjeździe za ocean. Najpierw czyta pisarzy amerykańskich, potem zaczyna się interesować tym dalekim krajem i jest już przekonany że jego życie w tym wielkim świecie będzie lepsze niż to, który wiedzie na podrzeszowskiej łące, pasąc krowy. Jego czterech kolegów jest już w Ameryce. Przysyłają Staszkowi zdjęcia, ale też zeszyty i ołówki. " Zauważyłem, że czuje się kimś bardziej wartościowym. Kiedy dotykam przedmiotów zrobionych z lepszego materiału", powie po kilkudziesięciu latach.
Chodzi do wielu szkół średnich. Techników: budowlanego, mleczarskiego, mechanizacji rolnictwa, a także do liceum. W żadnym nie zagrzewa miejsca.
Dlatego żadnej szkoły średniej nie skończył. To rodzice uważali, że powinien mieć konkretny zawód. On wolał czytać książki, nie słuchać tego, co mówią nauczyciele fizyki czy chemii. Klęski edukacyjny nie pozostawiły w nim chyba większego żalu, Bodo dziś, kiedy koncertuje w Rzeszowie, dziękuję ze sceny dyrekcji wszystkich szkół - za to, że z każdej wyrzucono go po pierwszym roku. Gdyby nie ich decyzje, to pewnie nie stałby w tym miejscu - na scenie, przed publicznością. I nie uśmiecham się teraz, jak mi się wydaje, z zadowoleniem. (str. 140)


*****

Emilia Padoł (ur. 1985 w Tarnowskich Górach) – dziennikarka i antropolożka literatury, autorka książek „Damy PRL-u” i „Dżentelmeni PRL-u”.. Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego, obecnie doktorantka na Wydziale Polonistyki. Na co dzień współpracuje z portalem Onet, gdzie publikuje swoje teksty i wywiady. Mieszka w Krakowie

Tytuł: Piosenkarze
Autor: Emilia Padoł
ISBN: 978-83-8097-151-6
Wydawnictwo: Prószyński i Ska
Rok wydania: czerwiec 2017
Format: 145x205 mm
Oprawa: miękka ze skrzydełkami
Stron: 288
Waga: około 400 g
Cena: + - 33 zł

Serdecznie Dziękuję Pani Agnieszce Obrzut-Budzowskiej





Piosenkarki PRL-u. Spotkanie I

To one – ich zawrotne kariery i wielbiąca je, gigantyczna publiczność. To one – ich niezapomniane przeboje, śpiewane z towarzyszeniem ogromnych orkiestr. To one – swingujące, jazzujące, dorównujące dramatyzmem, talentem i muzykalnością koleżankom z Nowego Jorku czy Paryża. To one – w sukienkach z wielu metrów materiału czy z intrygującym dekoltem – i ich szyk, szarm i urok. To one – te, których tournée to podróże po całym świecie czy koncertowe rejsy „Batorym” Spotkanie z piosenkarkami PRL-u. Pierwszy krok w stronę kobiecej części historii polskiej muzyki rozrywkowej w okresie pomiędzy rokiem tysiąc dziewięćset czterdziestym piątym a końcówką lat sześćdziesiątych minionego wieku. To wtedy na scenie pojawiają się i świecą największe triumfy bohaterki tej książki - stawiająca pierwsze kroki jeszcze przed wojną Marta Mirska, potem Maria Koterbska, Regina Bielska, Natasza Zylska, Rena Rolska , Ludmiła Jakubczak , Hanna Rek, i Joanna Rawik . Jak wyglądały ich świetlane kariery? Jak potoczyło się ich życie? I co niektóre z nich robią dziś?

Piosenkarki PRL-u. Spotkanie I to opowieść o wielkich gwiazdach polskiej estrady, o kobietach wielbionych przez gigantyczną publiczność, o których jednak - dotyczy to większości przedstawionych w tek książce pań - dziś pisze się rzadko, a i pamięta coraz mniej. Ich występy z towarzyszeniem wielkich orkiestr, ich styl, wdzięk, urok zacierają się w pamięci starszych pokoleń, niemal zupełnie nie przedostając się do świadomości tych modrych.

Emilia Padoł (ur. 1985) – dziennikarka i antropolożka literatury, autorka książek „Damy PRL-u” i „Dżentelmeni PRL-u”.. Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego, obecnie doktorantka na Wydziale Polonistyki. Na co dzień współpracuje z portalem Onet, gdzie publikuje swoje teksty i wywiady. Mieszka w Krakowie

Tytuł: Piosenkarki PRL-u. Spotkanie I
Autor: Emilia Padoł
ISBN: 978-83-8069-233-6
Wydawnictwo: Prószyński i Ska
Rok wydania: styczeń 2016
Format: 145x205 mm
Oprawa: miękka ze skrzydełkami
Stron: 247
Waga: około 395 g
Cena: + - 35 zł

Serdecznie Dziękuję Pani Marcie Rzehak











Artykuł jest z www.muzyczneabc.pl
http://www.muzyczneabc.pl

Adres tego artykułu to:
http://www.muzyczneabc.pl/modules.php?name=News&file=article&sid=16034