Wind of Change - Historia zespołu Scorpions Data: 04-10-2016 o godz. 22:53:03 Temat: Książki
Scorpions to bez wątpienia najbardziej znany i najlepszy niemiecki zespół rockowy wszech czasów, a jednocześnie jeden z najlepszych towarów eksportowych pochodzących z Niemiec. W biografii „Wind Of Change” Martin Popoff przedstawia historię kariery tej grupy, analizując każdy utwór z każdego albumu, jaki kiedykolwiek został przez nią nagrany.
Od wydanego w 1972 roku "Lonesome Crow" przez "Blackout", „pożegnalny” album "Sting In The Tail" aż po najnowszy "Return To Forever" – tu znajdziemy historie powstawania każdego z nich. Speedy’s Coming, Dark Lady, Catch Your Train, Virgin Killer, Another Piece Of Meat, Animal Magnetism, Lovedrive, Holiday, The Zoo, Blackout, No One Like You, Rock You Like A Hurricane, Still Loving You, Wind Of Change – te wspaniałe utwory zapisały się na stałe w historii rocka i heavy metalu, a ich genezę również poznajemy z kart tej książki. Martin Popoff przeprowadził wywiady z osobami, które odegrały ważne role na przestrzeni wielu lat kariery Scorpionsów. O swoich doświadczeniach opowiadają w nich między innymi Klaus Meine, Uli Jon Roth, Herman Rarebell, Rudolf Schenker i Matthias Jabs, a także wiele innych osób związanych z zespołem, w tym David Krebs, Ralph Rieckermann i Francis Buchholz.
*****
29 lipca 1979 roku to znamienna dla zespołu data, gdyż to wtedy właśnie po raz pierwszy zawitał on do Ameryki, gdzie zagrał na festiwalu w Cleveland. Oprócz Scorpions wystąpili na nim też Journey, Thin Lizzy, AC/DC, a także Ted Tugent i Aerosmith w roli gwiazd wieczoru. Na widowni było około 68 000 osób (aczkolwiek Herman precyzuje, że kiedy Scorpions wyszli na scenę, było ich mniej więcej 30 000; byś może dlatego, że zespół występował w godzinach porannych). W sierpniu, razem z AC/DC, grali jako support dla Teda Nugenta, a w połowie miesiąca miejsce AC/DC zajął Blackfoot, gdyż trasa dotarła właśnie na południe, a stamtąd ten zespół pochodził. Na tamtych koncertach Scorpions regularnie grali Lovedrive, Always Somewhere, Loving You Sunday Morning i Another Piece Of Meat; podobnie, choć rzadziej pojawiały się też Is There Anybody There? i Can´t Get Enough
"Otrzymaliśmy wystarczająco duże zaliczki, aby móc pokryć z nich koszty, jakie ponosiliśmy" - wyznał Rudolf w wywiadzie z Jonem Sutherlandem. "Mieliśmy też umowę z wytwórnią, że jeśli nie uda nam się odnieść sukcesu w Stanach, będziemy mogli rozwiązać z nimi kontrakt. Byliśmy w strasie non stop od lutego 1979 do listopada 1980, bez żadnej przerwy. Klaus nieomal stracił głos. Jego struny głosowe były jak palce gitarzysty, poodgniatane, ze zgrubieniami od naciskania strun"
Scorpions przyjechali jeszcze do Anglii, aby w sobotę 25 sierpnia wziąć udział w słynnym festiwalu Reading Rock. Drugiego dnia festiwalu, w samym środku trwania, w ostatniej chwili wskoczyli jako zastępstwo na miejsce Thin Lizzy, którzy mieli tam zagrać jako gwiazda. Oznaczało to, że zespół został nagle gwiazdą wieczoru, przy czym był już wtedy na tyle rozpoznawalny, że mógł ze spokojem tę rolę spełnić. Pozostali wykonawcy wtedy występujący nie byli jeszcze aż tak bardzo popularni, jak są obecnie, a byli to The Police i Peter Gabriel. Poza nimi na plakatach widniały też nazwy takie, jak The Tourists, Steve Hackett i Whitesnake, dla których były to same początki działalności.
Po Reading przyszedł czas na niemiecki Nurnberg Open Aur, który odbywał się 1 września. Gwiazdą wieczoru byli The Who, a grali tam również Cheap TRick, AC/DC oraz Steve Gibbons Band. Następnie Scorpions wrócili do Stanów, gdzie odbyli kolejne 10 koncertów, odwiedzili Teksas i wschodnie wybrzeże. Trasę zakończyli na dobre pod koniec 1978 roku (...) (str. 117)
*****
Tytuł: Wind of Change - Historia zespołu Scorpions (Wind of Change: The Scorpions History)
Autor: Martin Popoff
Tłumaczenie: Anna Cichosz
ISBN: 978-83-63785-25-3
Wydawnictwo: Kagra
Rok wydania: wrzesień 2016 (Polska)
Format: 172x240 mm
Oprawa: twarda
Stron: 384
Waga: około 800 g
Cena: + - 59 zł