Życie i twórczość Zbigniewa Seiferta – The Man Of The Light
Data: 26-06-2016 o godz. 13:06:58
Temat: Książki


Od Autorki

Zbigniew Seifert (urodzony 7 czerwca 1946 roku w Krakowie, zmarł 15 lutego 1979 roku w szpitalu onkologicznym w Buffalo, USA) geniusz skrzypiec jazzowych, twórca oryginalnego stylu, zafascynowany muzyką Johna Coltrane´a (†1967). Za cel artystyczny postawił sobie przetłumaczenie na język skrzypiec tego, co najbardziej kochał w muzycy swojego mistrza.




Dzięki specyfice instrumentu, klasycznemu wykształceniu i, jak twierdzi wielu, "słowiańskiej duszy", Seifertowi udało się znacznie więcej, niż tylko zostać Coltrane´em jazzowym skrzypiec: po kilku dekadach od śmierci artysty jego muzyka nadal zachwyca wirtuozerią, uczuciową głębią i intensywnością. Emocjonalna temperatura muzyki Seiferta, zwłaszcza późniejszej, wynika w jasny sposób z życia artysty, zmagającego się ze śmiertelną chorobą. Praca musiała być efektywna, a rezultaty - natychmiastowe, bo Seifert wiedział, że ma mało czasu, Zbyt mało, aby zrealizowań wszystkie swoje artystyczne plany.

Jego pozycja w panteonie światowych gwiazd jazzu jest niekwestionowana, dlatego, jako wielka fanka Seiferta, kilka lat temu postanowiłam założyć zebrane materiały w logiczność całość i podzielić się nimi z czytelnikami.

Pierwsze wydanie tej biografii miało miejsce w 2009 roku, a jej opublikowanie zbiegło się z organizacją festiwalu Zbigniew Seifert in Memoriam w trzydziestą rocznicę śmierci artysty.

Materiały do biografii zbierałam pięć lat, najpierw pisząc na Akademii Muzycznej w Krakowie pracę dyplomową pod tytułem Wpływ muzyki Karola Szymanowskiego na twórczość wybitnego skrzypka jazzowego Zbigniewa Seiferta, którą obroniłam w 2006 roku. Następnie, przed opracowaniem pierwszego wydania biografii w 2009 roku, przeprowadziłam dodatkową kwerendę w Polsce i w Niemczech.

Książka ma układ chronologiczny. Starałam się zamieścić jak najwięcej informacji, aby publikacja była możliwie najbardziej kompletna i wiarygodna. Często posiłkowałam się cytatami, chcąc jak najdokładniej przybliżyć czasy, w jakich żył Zbigniew Seifert.

Do pierwszego wydania Man Of The Light została dołączona płyta z nagraniem kompozycji Seiferta Koncert jazzowy na skrzypce, orkiestrę symfoniczną i grupę rytmiczną oraz wywiadem a artystą, który przeprowadził w 1978 roku dziennikarz Radia Kraków Antoni Krupa.

Do drugiego wydania wydania dołączona jest płyta z unikatowym nagraniem duetu Zbigniewa Seiferta i Richiego Beiracha z 1976 roku. To nagranie nie było dotychczas opublikowane i znała je tylko nieliczna grupa słuchaczy. Richie Beirach postanowił przekazać to nagranie Fundacji im. Zbigniewa Seiferta i zgodził się, aby materiał został dołączony do tej publikacji.

Książka jest obiektywnym zbiorem informacji na temat jednego z bardziej interesujących muzyków w całej historii światowego jazzu i mam nadzieję, że będzie pomocna w poznawaniu szczegółów z życia Zbigniewa Seiferta

Aneta Norek-Skrycka


*****

Wielu ludzi pyta mnie, dlaczego zacząłem grać na skrzypcach. Nie wiem dlaczego. Na skrzypcach gram od ponad dwudziestu lat i instrument ten determinuje moje codzienne życie. Pasją mojego życia jest również jazz. Poświęcam tej muzycy całe moje serce i wszystkie siły. Jest ona moją radością i moją rozpaczą
Zbigniew Seifert

Zbigniew Seifert należy do grona muzyków, dzięki którym o jazzie polskim mówi się w świecie tak wiele dobrego
Joachim Ernst Berendt

Jestem Ci wdzięczny, że poznałeś mnie ze Zbigniewem. Cieszę się, że mogłem posłuchać taśm z jego muzyką. Takiego skrzypka jeszcze nie słyszałem
McCoy Tyner w rozmowie z Joachimem E.Berendtem

Przez cały czas zadaję sobie jakieś głupie łamigłówki, które na saksofonie mogłem od razu zagrać, a na skrzypach muszę dopiero dochodzić, w Której pozycji je wykonać
Zbigniew Seifert

Zbyszek był jedynym członkiem Kwintetu, z którym nigdy niczego nie trzeba było ustalać - wiedział wszystko
Tomasz Stańko

Wśród wszystkich muzyków, który przychodzą mi na myśl, Seifert jest tym, który odpowiada mi obecnie najbardziej
Albert Mangelsdorff

Ten, kto pisze o Zbigniewie Seifercie, musi napisać także o Seifercie-człowieku - ludzkim, uczynnym, skromnym; o jego wrażliwości, którą my na zachodzie odczuwamy jako polską w najlepszym tego słowa znaczeniu
Joachim Ernst Berendt


*****

Płyta CD tylko z książką (czas.42:52)




Zbigniew Seifert (vn) / Richie Beirach (p)

1. Free Piece (Seifert / Beirach) (11:22)
2. Eugene (Beirach) (10:22)
3. Żal (Beirach) (7:28)
4. Broken Wing (Beirach) (6:31)
5. The Pearl (Beirach) (7:04)

Recorded Live at Spring Street, 1976





Tytuł: Życie i twórczość Zbigniewa Seiferta – The Man Of The Light
Autor: Aneta Norek-Skrycka
Projekt graficzny i skład: Jerzy Szałaciński
Redakcja: Janusz Jabłoński
ISBN: 978-83-938054-1-9
Wydawnictwo: Fundacja im. Zbigniewa Seiferta
Rok wydania: czerwiec 2016 (wyd.II)
Format: 170x242 mm
Oprawa: twarda
Stron: 176
Waga: około 600 g
Cena: + - 50 zł

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

(Serdecznie dziękuję Pani Anecie Norek-Skryckiej)










Artykuł jest z www.muzyczneabc.pl
http://www.muzyczneabc.pl

Adres tego artykułu to:
http://www.muzyczneabc.pl/modules.php?name=News&file=article&sid=14670