Decybelowy obszar radiowy
Data: 14-04-2016 o godz. 22:25:13
Temat: Książki


"Decybelowy obszar radiowy" to tekst w zdecydowanej mierze oparty na wypowiedziach życzliwych osób, z którymi dane mi było rozmawiać lub korespondować. Z tego miejsca każdej z tych osób dziękuję za wsparcie merytoryczne i cegiełkę dołożoną do tego skromnego opracowania o ludziach radia i wybranych audycjach radiowych w naszym kraju.

Jak to bywa, część osób deklarowała chęć współpracy, aby po jakimś czasie ze znanych tylko sobie powodów zapał utracić. Inni, do których pisałem, albo zignorowali moje monity albo zadeklarowali, że nie mają ochoty, aby opowiadać o "swoim radiu". Trudno. Nic o nich bez nich...

Pracę nad "Decybelowym..." rozpoczęłam w październiku 2013 roku. Do druku tekstu mogły więc ulec dezaktualizacji niektóre dane personalne osób, ale jest to - jak mi się wydaje - mniej istotne niż poglądy czy główne wątki treści przez osoby te prezentowane.
Książka jest ukłonem wobec tych, których głosy i audycje pamiętam z radiowego eteru, a dzięki którym poznawałem szeroko rozumianą muzykę rockową.

Osoby, z którymi miałem przyjemność rozmawiać, opowiedziały, czym dla nich jest i czym było radio. Głośno zastanawiają się, czy dziś słuchamy radia z atencją, jak chociażby w latach 80. Moi rozmówcy zaprezentowali też swój punkt widzenia na przemiany zachodzące w radiu. Ocenili rolę radia w promowaniu muzyki rockowej. Dokonali swoistego rekonesansu do lat 90. czyli okresu przełomowego dla Polski, ale i dla rodzimego radia - tego publicznego i komercyjnego. Bohaterowie mojego tekstu mówią o swoich inspiracjach radiowych, a także o pierwszych radiowych szlifach, przyjaźniach i inspiracjach. Snują również indywidualne wizje przyszłości radia. (...)
Wojciech Lis

*****

Przeczytałem, a w zasadzie wchłonąłem tę książkę. O radiowcach, znakomitych audycjach, o fenomenie tego diabelskiego wynalazku, "na którym" wychowywały się całe pokolenia. Ile kapitalnego i mądrego przekazu niesie ze sobą ta praca. To właśnie radio było i jest moim życiem, moim drugim domem. Trudno mi było oderwać się od tych wspomnień.
Marek Wiernik (dziennikarz i krytyk, przez lata związany z radiową Trójką i Jedynką, obecnie
Polskie Radio RDC).

Oto książka w której spotykają się Urban, RoRo Rogowiecki, Ryłkołak i Robert Tekieli. Radio łączy wszystkie światy, zwłaszcza gdy pisze o nim Wojtek Lis. Polecam, nie tylko tym, którzy tak jak ja, spędzali każdy piątek słuchając Listy Przebojów Programu III.
Łukasz Orbitowski (pisarz. Autor m.in. "Szczęśliwej ziemi" i "Innej duszy". Współpracuje z Noise
Magazine).

Albert Einstein, poproszony o opisanie radia, odpowiedział: “ Widzicie, telegraf jest rodzajem bardzo, bardzo długiego kota. Naciskacie jego ogon w Nowym Jorku, a jego głowa miauczy w Los Angeles. Rozumiecie? I radio działa na tej samej zasadzie: wysyłacie sygnały stąd, a odbierają je tam. Jedyną różnicą jest to, że nie ma kota”. Wielki fizyk nie miał racji - kot radiowy jest jak Kot z Chesire w “Alicji w Krainie Czarów” - gdy znika, zaczyna to robić od końca ogona, a kończy na samym uśmiechu. Pozostaje więc sam uśmiech, bez kota. Ten uśmiech to twarze twórców radia, próbujących zdać sprawę czym jest dla nich ten kot - i dlaczego, mimo, że niewidzialny, tak ich, jak i - przyznajmy - nas, fascynuje. Słuchając radia, według McLuhana, odczuwamy zarówno samotność, jak i poczucie „więzi plemiennej” z twórcami audycji.
O nich właśnie traktuje książka Wojciecha Lisa, który - na podstawie wywiadów z 70 znanymi dobrze, ale głównie z brzmienia ich głosów, dziennikarzami radiowymi, muzycznymi, przedstawia refleksje, wspomnienia, anegdoty, z długiej półwiekowej historii polskiego radia w jego najlepszym gatunku - audycji muzycznych.
Lektura książki przybliży nam nie tylko osobowości tych wybitnych radiowców (powoli ginący gatunek, niestety), ale i wzbogaci nas przy słuchaniu audycji o nutę refleksji, o podkład intelektualny, do radiowej muzyki.

Tomasz Goban-Klas (prof. zw. dr hab. socjolog, medioznawca)).


Wojciech Lis. Tarnobrzeżanin. Współautor pierwszej w Polsce, monograficznie zakrojonej książki pt. " Jaskinia hałasu" o rodzimej scenie muzyki metalowej. Pisał tu i ówdzie dla nisko, a czasem nawet średnionakładowych tytułów (np. Zaćmienia Słońca i Oldschool Metal Maniac). Poza tym - zwolennik miru domowego i niewybredny smakosz nabiału. W tym ostatnim sekunduje mu córka Hania, ale już nie żona - Ewa.


Tytuł: Decybelowy obszar radiowy
Autor: Wojciech Lis
ISBN: 978-83-63785-23-9
Wydawnictwo: Kagra
Rok wydania: kwiecień 2016
Format: 165x235 mm
Oprawa: miękka lakierowana
Stron: 260 + 16 stron ze zdjęciami
Waga: około 500 g
Cena: + - 39 zł

Serdecznie Dziękuję Krzyśkowi Grauszowi











Artykuł jest z www.muzyczneabc.pl
http://www.muzyczneabc.pl

Adres tego artykułu to:
http://www.muzyczneabc.pl/modules.php?name=News&file=article&sid=14313